← Flyttekart
Flyttekart › Alta › Alta Sentrum Nord

Bo i Alta Sentrum Nord · Alta

Alta Sentrum Nord er et område i Alta med 5 759 innbyggere fordelt på 100 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 37 474 kr/m², på nivå med snittet i Alta (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Alta Sentrum Nord nr. 2 av 6 områder i Alta. Sterkest står reise og kollektiv (81/100), svakest boligpriser (42/100). Nærmeste barneskole er Aronnes skole (anslått etter avstand).

62poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 6 områder i Alta
37 474kr/m², alle boliger
5 759innbyggere
Åpne Alta Sentrum Nord i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Alta Sentrum Nord og nabolagene rundt
Kartet: Alta Sentrum Nord og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Alta. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Alta
Standardvekter62 / 100nr. 2 av 6
Barnefamilie63 / 100nr. 2 av 6
Pendler67 / 100nr. 1 av 6
Naturelsker65 / 100nr. 1 av 6
Førstegangskjøper61 / 100nr. 1 av 6
Balansert67 / 100nr. 3 av 6

Skoler

BarneskoleAronnes skole
Komsa skole (42/100, nr. 4 av 7)
Elvebakken skole (51/100, nr. 3 av 7)
UngdomsskoleSandfallet ungdomsskole (57/100, nr. 3 av 5)
Alta ungdomsskole (55/100, nr. 5 av 5)
Tverrelvdalen skole (57/100, nr. 4 av 5)
Videregående (nærmeste tre)Alta videregående skole (50/100, nr. 1 av 1)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Alta. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 53/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorAlta Sentrum NordSnitt AltaAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,7 poeng-0,9 poeng+14 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,3 poeng-1,3 poeng+6 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,7 skalapoeng49,3 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,97≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,214,24≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,783,78≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,313,38≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,753,76≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)21,5 %18,5 %+16 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,0 elever/lærer11,9 elever/lærer+9 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)17,5 elever/lærer16,9 elever/lærer+4 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)90,0 %94,4 %−5 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)185 elever191 elever−3 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,1 skalapoeng48,3 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)52,0 skalapoeng52,1 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)41,4 poeng38,6 poeng+7 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,983,94≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,944,01≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,753,78≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,173,20≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,623,63≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)11,0 %11,4 %−3 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,6 elever/lærer9,4 elever/lærer+66 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,6 %97,3 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)301 elever184 elever+63 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,29 karakter3,29 karakterlik i kommunen
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)83,0 %83,0 %lik i kommunen
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)4,6 %4,6 %lik i kommunen
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,144,14lik i kommunen
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,184,18lik i kommunen
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,903,90lik i kommunen
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,643,64lik i kommunen
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,164,16lik i kommunen
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)5,7 %5,7 %lik i kommunen
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)1 940 m4 166 m−53 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)759 elever759 eleverlik i kommunen
Boligpriser · 42/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorAlta Sentrum NordSnitt AltaAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)37 474 kr/m²38 545 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)48 102 kr/m²48 549 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)30 627 kr/m²31 766 kr/m²−4 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)25,3 %25,3 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)222 salg/år222 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)15 157 kr/år15 157 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)5 747 kr/år5 747 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 81/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorAlta Sentrum NordSnitt AltaAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)495 m2 291 m−78 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)27 linjer18 linjer+47 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)38,4 avg/time25,8 avg/time+49 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)2 443 m3 775 m−35 %
Familie og trivsel · 71/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorAlta Sentrum NordSnitt AltaAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)18,2 %18,4 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)2 stk2 stk≈ snittet
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,554,58≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,4 barn/ansatt5,4 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)40,8 %39,8 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)81,4 %81,4 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)64,1 %64,1 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)24,8 %24,8 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)52,0 %52,0 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)9,5 %9,5 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,00 per 10 0000,00 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)335 m1 144 m−71 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)590 m1 808 m−67 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)313 m610 m−49 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)725 m1 414 m−49 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)86 %86 %≈ snittet
Trygghet · 72/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorAlta Sentrum NordSnitt AltaAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)86,4 %86,4 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)69,0 per 100069,0 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)12,4 per 100012,4 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)14,3 per 100014,3 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)8,9 per 10008,9 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)2 ulykker1 ulykker+21 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+14 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorAlta Sentrum NordSnitt AltaAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 175 500 kr1 175 500 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)7,7 %7,7 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)77,4 %77,4 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)70,5 %70,5 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,4 %7,4 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)81,9 %81,9 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)11,4 %11,4 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)18,7 %18,7 %lik i kommunen
Natur og tur · 73/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorAlta Sentrum NordSnitt AltaAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)646 m1 427 m−55 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)4,2 km2,8 km+50 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)23,5 km17,0 km+38 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)135 m186 m−27 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)91 m78 m+16 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)395 m454 m−13 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 119 m2 305 m−51 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−100 %
Miljø og risiko · 76/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorAlta Sentrum NordSnitt AltaAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)25 % av rute16 % av rute+58 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,4 µg/m³2,4 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)452 mm/år467 mm/år−3 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)13,7 °C13,7 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-7,3 °C-7,1 °C≈ snittet
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1,9 °C2,0 °C−5 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)31 % av rute20 % av rute+57 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)6 % av rute6 % av rute+13 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,64 1–41,75 1–4−6 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)2 % av rute7 % av rute−71 %

Spørsmål og svar om Alta Sentrum Nord

Hvor mange bor i Alta Sentrum Nord?

5 759 innbyggere, fordelt på 100 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Alta 21 839.

Hva koster bolig i Alta Sentrum Nord?

Rundt 37 474 kr/m² for alle boligtyper, mot 38 545 kr/m² i snitt for Alta.

Hvilken skole hører Alta Sentrum Nord til?

Barneskole Aronnes skole; ungdomsskole Sandfallet ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.