← Flyttekart
Flyttekart › Årdal › Øvre Årdal

Bo i Øvre Årdal · Årdal

Øvre Årdal er et område i Årdal med 3 277 innbyggere fordelt på 59 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 15 980 kr/m², 7 % over snittet i Årdal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Øvre Årdal nr. 2 av 2 områder i Årdal. Sterkest står trygghet (72/100), svakest boligpriser (43/100). Nærmeste barneskole er Tangen skule (anslått etter avstand).

55poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 2 områder i Årdal
15 980kr/m², alle boliger
3 277innbyggere
Åpne Øvre Årdal i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Øvre Årdal og nabolagene rundt
Kartet: Øvre Årdal og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Årdal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Årdal
Standardvekter55 / 100nr. 2 av 2
Barnefamilie57 / 100nr. 2 av 2
Pendler53 / 100nr. 2 av 2
Naturelsker57 / 100nr. 1 av 2
Førstegangskjøper50 / 100nr. 2 av 2
Balansert59 / 100nr. 2 av 2

Skoler

BarneskoleTangen skule (50/100, nr. 1 av 1)
UngdomsskoleTangen skule (50/100, nr. 1 av 1)
Videregående (nærmeste tre)Årdal vidaregåande skule (54/100, nr. 1 av 2)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Årdal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 58/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorØvre ÅrdalSnitt ÅrdalAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,1 poeng1,1 poenglik i kommunen
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)2,4 poeng2,4 poenglik i kommunen
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,3 skalapoeng49,3 skalapoenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,104,10lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,524,52lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,763,76lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,683,68lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,973,97lik i kommunen
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)20,8 %20,8 %lik i kommunen
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,7 elever/lærer14,7 elever/lærerlik i kommunen
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)11,1 elever/lærer11,1 elever/lærerlik i kommunen
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)94,9 %94,9 %lik i kommunen
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)210 elever210 eleverlik i kommunen
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)53,5 skalapoeng53,5 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)58,1 skalapoeng58,1 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)40,9 poeng40,9 poenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,154,15lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,304,30lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,91lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,313,31lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,843,84lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,2 elever/lærer13,2 elever/lærerlik i kommunen
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)94,9 %94,9 %lik i kommunen
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)210 elever210 eleverlik i kommunen
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,59 karakter3,59 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)95,2 %95,2 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)0,2 %0,2 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,204,20≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,22≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,95≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,603,60≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,91≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)2,2 %2,2 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)944 m4 197 m−78 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)152 elever152 elever≈ snittet
Boligpriser · 43/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorØvre ÅrdalSnitt ÅrdalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)15 980 kr/m²14 907 kr/m²+7 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)20 316 kr/m²19 777 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)15 176 kr/m²14 697 kr/m²+3 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)-7,7 %-7,7 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)33 salg/år33 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)9 707 kr/år9 707 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)3 203 kr/år3 203 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 48/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorØvre ÅrdalSnitt ÅrdalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)29 145 m25 488 m+14 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)14 linjer12 linjer+14 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)7,5 avg/time7,2 avg/time+4 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)796 m1 032 m−23 %
Familie og trivsel · 67/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorØvre ÅrdalSnitt ÅrdalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)14,7 %14,8 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)3 stk2 stk+26 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,6 barn/ansatt5,5 barn/ansatt+4 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)38,5 %40,6 %−5 %
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)63,4 %63,4 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)21,4 %21,4 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)52,0 %52,0 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)35,3 %35,3 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,00 per 10 0000,00 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)326 m3 701 m−91 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)890 m1 569 m−43 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)410 m541 m−24 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)803 m1 011 m−21 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)78 %84 %−7 %
Trygghet · 72/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorØvre ÅrdalSnitt ÅrdalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)91,6 %91,6 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)18,1 per 100018,1 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)3,2 per 10003,2 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,5 per 10002,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,2 per 10002,2 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker1 ulykker+36 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorØvre ÅrdalSnitt ÅrdalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 139 100 kr1 139 100 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)7,1 %7,1 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)81,4 %81,4 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)68,0 %68,0 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)6,4 %6,4 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,40 P90/P102,40 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)89,6 %89,6 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)3,9 %3,9 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)17,0 %17,0 %lik i kommunen
Natur og tur · 57/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorØvre ÅrdalSnitt ÅrdalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 563 m5 077 m−69 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1,1 km0,7 km+59 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km1,2 km−100 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)67 m73 m−8 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)106 m94 m+12 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)206 m238 m−14 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)20 980 m19 750 m+6 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 stk1 stk+59 %
Miljø og risiko · 68/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorØvre ÅrdalSnitt ÅrdalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)7 % av rute8 % av rute−14 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,9 µg/m³2,9 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)762 mm/år705 mm/år+8 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,1 °C15,7 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-1,7 °C-1,7 °C−3 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)6,4 °C6,2 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)56 % av rute42 % av rute+32 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)99 % av rute98 % av rute≈ snittet
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,00 1–41,04 1–4−4 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute+59 %

Spørsmål og svar om Øvre Årdal

Hvor mange bor i Øvre Årdal?

3 277 innbyggere, fordelt på 59 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Årdal 5 210.

Hva koster bolig i Øvre Årdal?

Rundt 15 980 kr/m² for alle boligtyper, mot 14 907 kr/m² i snitt for Årdal.

Hvilken skole hører Øvre Årdal til?

Barneskole Tangen skule; ungdomsskole Tangen skule (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.