← Flyttekart
Flyttekart › Arendal › Arendal Øst

Bo i Arendal Øst · Arendal

Arendal Øst er et område i Arendal med 4 816 innbyggere fordelt på 61 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 27 783 kr/m², på nivå med snittet i Arendal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Arendal Øst nr. 4 av 13 områder i Arendal. Sterkest står reise og kollektiv (86/100), svakest boligpriser (52/100). Nærmeste barneskole er Birkenlund skole (anslått etter avstand).

64poeng av 100, standardvekter
nr. 4av 13 områder i Arendal
27 783kr/m², alle boliger
4 816innbyggere
Åpne Arendal Øst i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Arendal Øst og nabolagene rundt
Kartet: Arendal Øst og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Arendal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Arendal
Standardvekter64 / 100nr. 4 av 13
Barnefamilie64 / 100nr. 6 av 13
Pendler70 / 100nr. 3 av 13
Naturelsker67 / 100nr. 3 av 13
Førstegangskjøper64 / 100nr. 5 av 13
Balansert68 / 100nr. 6 av 13

Skoler

BarneskoleBirkenlund skole (51/100, nr. 12 av 15)
Stinta skole barne- og Ungdomstrinnet (61/100, nr. 6 av 15)
Moltemyr skole (34/100, nr. 14 av 15)
UngdomsskoleBirkenlund skole (41/100, nr. 4 av 8)
Stinta skole barne- og Ungdomstrinnet (40/100, nr. 5 av 8)
Moltemyr skole (19/100, nr. 8 av 8)
Videregående (nærmeste tre)Arendal videregående skole avd Tyholmen (63/100, nr. 3 av 6)
Sam Eyde videregående skole (21/100, nr. 5 av 6)
Drottningborg Vgs AS (100/100, nr. 1 av 6)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Arendal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 57/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorArendal ØstSnitt ArendalAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,9 poeng-1,1 poeng−77 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,0 poeng0,8 poeng+17 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)46,9 skalapoeng48,1 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,084,14≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,324,36≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,843,84≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,563,61≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,683,91−6 %
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)17,9 %22,0 %−19 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)16,3 elever/lærer13,9 elever/lærer+17 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)17,4 elever/lærer17,3 elever/lærer≈ snittet
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,8 %98,7 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)428 elever338 elever+27 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,4 skalapoeng49,1 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,8 skalapoeng52,5 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,3 poeng41,3 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,964,05≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,97≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,703,79≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,233,28≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,683,71≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)12,7 %14,2 %−11 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)17,3 elever/lærer17,0 elever/lærer≈ snittet
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,8 %98,8 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)428 elever427 elever≈ snittet
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,49 karakter3,45 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)90,3 %89,8 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)2,5 %2,7 %−10 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,274,24≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,144,13≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,90≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,563,56≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,134,10≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,5 %4,9 %−7 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)2 084 m3 670 m−43 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)775 elever782 elever≈ snittet
Boligpriser · 52/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorArendal ØstSnitt ArendalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)27 783 kr/m²27 276 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)35 414 kr/m²34 231 kr/m²+3 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)23 506 kr/m²24 129 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)33,7 %33,7 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)598 salg/år598 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)15 115 kr/år15 115 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)5 751 kr/år5 751 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 86/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorArendal ØstSnitt ArendalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)365 m890 m−59 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 395 m3 379 m−59 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)29 linjer20 linjer+41 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)73,5 avg/time45,0 avg/time+63 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)1 032 m2 395 m−57 %
Familie og trivsel · 59/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorArendal ØstSnitt ArendalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)13,2 %15,6 %−16 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)2 stk2 stk−11 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,674,67≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,8 barn/ansatt5,8 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)45,5 %46,1 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)79,6 %79,6 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)65,4 %65,4 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)24,0 %24,0 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)48,1 %48,1 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)5,17 per 10 0005,17 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)516 m900 m−43 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 260 m1 479 m−15 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)284 m529 m−46 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)528 m947 m−44 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)78 %88 %−12 %
Trygghet · 71/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorArendal ØstSnitt ArendalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)82,6 %82,6 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)62,5 per 100062,5 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)9,3 per 10009,3 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)18,5 per 100018,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)7,7 per 10007,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)3 ulykker2 ulykker+57 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker0 ulykker+62 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorArendal ØstSnitt ArendalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 072 000 kr1 072 000 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,1 %12,1 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)79,9 %79,9 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)62,6 %62,6 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)9,1 %9,1 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,60 P90/P102,60 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)86,1 %86,1 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,4 %6,4 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)20,6 %20,6 %lik i kommunen
Natur og tur · 71/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorArendal ØstSnitt ArendalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)322 m621 m−48 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)8,1 km7,4 km+9 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)14,7 km6,6 km+124 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)64 m134 m−52 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)126 m51 m+147 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)317 m343 m−8 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)804 m1 341 m−40 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stklik i kommunen
Miljø og risiko · 77/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorArendal ØstSnitt ArendalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)20 % av rute17 % av rute+18 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)4,5 µg/m³4,5 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 193 mm/år1 205 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,6 °C16,6 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)0,5 °C0,5 °C+6 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)7,7 °C7,7 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)4 % av rute9 % av rute−53 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)4 % av rute2 % av rute+105 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,52 1–42,13 1–4+19 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute1 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Arendal Øst

Hvor mange bor i Arendal Øst?

4 816 innbyggere, fordelt på 61 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Arendal 46 584.

Hva koster bolig i Arendal Øst?

Rundt 27 783 kr/m² for alle boligtyper, mot 27 276 kr/m² i snitt for Arendal.

Hvilken skole hører Arendal Øst til?

Barneskole Birkenlund skole; ungdomsskole Birkenlund skole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.