← Flyttekart
Flyttekart › Bremanger › Ytre Bremanger

Bo i Ytre Bremanger · Bremanger

Ytre Bremanger er et område i Bremanger med 1 366 innbyggere fordelt på 179 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 14 222 kr/m², 7 % over snittet i Bremanger (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Ytre Bremanger nr. 1 av 2 områder i Bremanger. Sterkest står trygghet (89/100), svakest boligpriser (38/100). Nærmeste barneskole er Hauge Oppvekst avd skule (anslått etter avstand).

54poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 2 områder i Bremanger
14 222kr/m², alle boliger
1 366innbyggere
Åpne Ytre Bremanger i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Ytre Bremanger og nabolagene rundt
Kartet: Ytre Bremanger og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Bremanger. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Bremanger
Standardvekter54 / 100nr. 1 av 2
Barnefamilie56 / 100nr. 1 av 2
Pendler50 / 100nr. 1 av 2
Naturelsker55 / 100nr. 1 av 2
Førstegangskjøper48 / 100nr. 2 av 2
Balansert59 / 100nr. 1 av 2

Skoler

BarneskoleHauge Oppvekst avd skule (88/100, nr. 1 av 3)
Kalvåg Oppvekst Frøyen skule
Kolset Oppvekst avd skule
UngdomsskoleHauge Oppvekst avd skule (54/100, nr. 2 av 3)
Kolset Oppvekst avd skule
Videregående (nærmeste tre)Måløy vidaregåande skule (98/100, nr. 1 av 3)
Flora vidaregåande skule (11/100, nr. 3 av 3)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Bremanger. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 64/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorYtre BremangerSnitt BremangerAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)4,2 poeng2,3 poeng+81 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,6 poeng1,3 poeng+28 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)54,0 skalapoeng50,7 skalapoeng+6 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,104,09≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,594,50≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,983,90≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,643,65≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,974,02≈ snittet
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)9,2 elever/lærer10,3 elever/lærer−11 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)9,9 elever/lærer9,9 elever/lærer≈ snittet
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,9 %95,9 %+3 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)74 elever87 elever−15 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)54,3 skalapoeng52,3 skalapoeng+4 %
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)56,7 skalapoeng54,7 skalapoeng+4 %
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,7 poeng43,1 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,304,18≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,244,24≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,073,97≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,583,47+3 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,86≈ snittet
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)10,9 elever/lærer10,7 elever/lærer≈ snittet
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,3 %95,6 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)96 elever100 elever−4 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,63 karakter3,59 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)86,6 %86,5 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,0 %3,1 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,264,24≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,294,27≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,983,95≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,763,73≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,144,12≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)6,0 %6,4 %−5 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)16 471 m16 775 m≈ snittet
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)327 elever336 elever≈ snittet
Boligpriser · 38/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorYtre BremangerSnitt BremangerAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)14 222 kr/m²13 251 kr/m²+7 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)19 773 kr/m²16 170 kr/m²+22 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)13 982 kr/m²13 239 kr/m²+6 %
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)2 salg/år2 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)17 045 kr/år17 045 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)1 738 kr/år1 738 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 43/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorYtre BremangerSnitt BremangerAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)15 579 m15 997 m≈ snittet
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5 linjer5 linjer+3 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5,5 avg/time3,9 avg/time+42 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)15 514 m17 544 m−12 %
Familie og trivsel · 54/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorYtre BremangerSnitt BremangerAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)13,4 %13,4 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk0 stk+12 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,584,37+5 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,1 barn/ansatt4,6 barn/ansatt+12 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)42,5 %35,0 %+21 %
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)65,2 %65,2 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)19,4 %19,4 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)61,7 %61,7 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)10,36 per 10 00010,36 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)15 644 m16 190 m−3 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)15 211 m16 246 m−6 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 400 m1 677 m−17 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 637 m1 877 m−13 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)95 %96 %≈ snittet
Trygghet · 89/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorYtre BremangerSnitt BremangerAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)93,0 %93,0 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)25,5 per 100025,5 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)4,7 per 10004,7 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,3 per 10002,3 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)3,0 per 10003,0 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−4 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorYtre BremangerSnitt BremangerAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 129 800 kr1 129 800 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)8,5 %8,5 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)77,9 %77,9 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)68,5 %68,5 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)8,2 %8,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,60 P90/P102,60 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)85,1 %85,1 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)5,8 %5,8 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)10,3 %10,3 %lik i kommunen
Natur og tur · 52/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorYtre BremangerSnitt BremangerAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)5 844 m4 299 m+36 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,4 km0,5 km−11 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km0,0 kmlik i kommunen
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)578 m550 m+5 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)367 m186 m+97 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)178 m167 m+7 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)4 210 m12 510 m−66 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 stk1 stk≈ snittet
Miljø og risiko · 70/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorYtre BremangerSnitt BremangerAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)6 % av rute11 % av rute−43 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,6 µg/m³2,6 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2 466 mm/år2 631 mm/år−6 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)13,7 °C14,2 °C−4 %
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2,8 °C2,8 °C≈ snittet
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)7,4 °C7,6 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)12 % av rute11 % av rute+14 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)53 % av rute61 % av rute−13 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,89 1–42,16 1–4−12 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)1 % av rute1 % av rute+146 %

Spørsmål og svar om Ytre Bremanger

Hvor mange bor i Ytre Bremanger?

1 366 innbyggere, fordelt på 179 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Bremanger 3 358.

Hva koster bolig i Ytre Bremanger?

Rundt 14 222 kr/m² for alle boligtyper, mot 13 251 kr/m² i snitt for Bremanger.

Hvilken skole hører Ytre Bremanger til?

Barneskole Hauge Oppvekst avd skule; ungdomsskole Hauge Oppvekst avd skule (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.