Øren - Underlia er et område i Drammen med 3 713 innbyggere fordelt på 23 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 47 442 kr/m², 9 % over snittet i Drammen (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Øren - Underlia nr. 1 av 17 områder i Drammen. Sterkest står trygghet (81/100), svakest boligpriser (41/100). Nærmeste barneskole er Øren skole (anslått etter avstand).
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Drammen. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Drammen |
|---|---|---|
| Standardvekter | 69 / 100 | nr. 1 av 17 |
| Barnefamilie | 70 / 100 | nr. 1 av 17 |
| Pendler | 70 / 100 | nr. 1 av 17 |
| Naturelsker | 72 / 100 | nr. 1 av 17 |
| Førstegangskjøper | 62 / 100 | nr. 10 av 17 |
| Balansert | 72 / 100 | nr. 2 av 17 |
| Barneskole | Øren skole (67/100, nr. 3 av 22) Rødskog skole (51/100, nr. 15 av 22) |
| Ungdomsskole | Børresen ungdomsskole (74/100, nr. 1 av 10) Gulskogen skole (66/100, nr. 2 av 10) |
| Videregående (nærmeste tre) | Akademiet Ypsilon videregående skole AS (74/100, nr. 3 av 13) Akademiet Vgs Bragernes Drammen AS (82/100, nr. 2 av 13) Akademiet Drammen AS (100/100, nr. 1 av 13) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Drammen. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Øren - Underlia | Snitt Drammen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 1,0 poeng | 0,6 poeng | +60 % |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 1,2 poeng | 0,4 poeng | +197 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 52,2 skalapoeng | 50,2 skalapoeng | +4 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,21 | 4,18 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,42 | 4,33 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,91 | 3,93 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,67 | 3,65 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,99 | 3,88 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 16,1 % | 17,7 % | −9 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,0 elever/lærer | 14,3 elever/lærer | ≈ snittet |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 19,4 elever/lærer | 17,8 elever/lærer | +9 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 96,6 % | 95,1 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 438 elever | 397 elever | +10 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 52,2 skalapoeng | 49,3 skalapoeng | +6 % |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 55,9 skalapoeng | 52,9 skalapoeng | +6 % |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 44,0 poeng | 42,7 poeng | +3 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,19 | 4,15 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,11 | 4,04 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,93 | 3,91 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,34 | 3,34 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,80 | 3,75 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 12,7 % | 11,9 % | +7 % |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 19,7 elever/lærer | 19,1 elever/lærer | +3 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 97,3 % | 96,6 % | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 369 elever | 382 elever | −3 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,57 karakter | 3,36 karakter | +6 % |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 93,0 % | 90,7 % | ≈ snittet |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 0,5 % | 1,8 % | −71 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,49 | 4,35 | +3 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,47 | 4,27 | +5 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,12 | 4,02 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,98 | 3,78 | +5 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,32 | 4,16 | +4 % |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 1,6 % | 3,8 % | −59 % |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 581 m | 3 070 m | −81 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 243 elever | 591 elever | −59 % |
| Indikator | Øren - Underlia | Snitt Drammen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 47 442 kr/m² | 43 625 kr/m² | +9 % |
| Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 59 123 kr/m² | 56 826 kr/m² | +4 % |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 38 086 kr/m² | 36 076 kr/m² | +6 % |
| Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 17,0 % | 17,0 % | lik i kommunen |
| Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 1 280 salg/år | 1 280 salg/år | lik i kommunen |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 19 455 kr/år | 19 455 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 0 kr/år | 0 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Øren - Underlia | Snitt Drammen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 246 m | 278 m | −12 % |
| Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 1 253 m | 2 492 m | −50 % |
| Avstand til T-bane/trikkiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 25 762 m | 28 493 m | −10 % |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 33 linjer | 29 linjer | +15 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 122,1 avg/time | 91,0 avg/time | +34 % |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 890 m | 1 210 m | −26 % |
| Indikator | Øren - Underlia | Snitt Drammen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 14,6 % | 15,6 % | −6 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 4 stk | 4 stk | +14 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,48 | 4,40 | ≈ snittet |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,6 barn/ansatt | 5,8 barn/ansatt | ≈ snittet |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 39,5 % | 38,8 % | ≈ snittet |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 85,3 % | 85,3 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 66,6 % | 66,6 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 21,7 % | 21,7 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 52,2 % | 52,2 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 1,96 per 10 000 | 1,96 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 187 m | 262 m | −29 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 356 m | 405 m | −12 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 246 m | 286 m | −14 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 598 m | 695 m | −14 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 72 % | 71 % | ≈ snittet |
| Indikator | Øren - Underlia | Snitt Drammen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 79,1 % | 79,1 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 67,1 per 1000 | 67,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 7,4 per 1000 | 7,4 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 26,2 per 1000 | 26,2 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 6,6 per 1000 | 6,6 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 3 ulykker | 3 ulykker | +17 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 1 ulykker | −60 % |
| Indikator | Øren - Underlia | Snitt Drammen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 091 300 kr | 1 091 300 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 12,5 % | 12,5 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 75,9 % | 75,9 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 67,1 % | 67,1 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 10,4 % | 10,4 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,80 P90/P10 | 2,80 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 79,8 % | 79,8 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 11,6 % | 11,6 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 17,1 % | 17,1 % | lik i kommunen |
| Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024) | 29,6 % | 29,6 % | lik i kommunen |
| Indikator | Øren - Underlia | Snitt Drammen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 549 m | 429 m | +28 % |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 14,9 km | 13,6 km | +10 % |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 30,7 km | 16,8 km | +83 % |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 82 m | 95 m | −14 % |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 286 m | 246 m | +16 % |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 483 m | 643 m | −25 % |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 751 m | 1 111 m | −32 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 5 stk | 3 stk | +50 % |
3 713 innbyggere, fordelt på 23 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Drammen 104 473.
Rundt 47 442 kr/m² for alle boligtyper, mot 43 625 kr/m² i snitt for Drammen.
Barneskole Øren skole; ungdomsskole Børresen ungdomsskole (anslått etter avstand).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.