← Flyttekart
Flyttekart › Eidsvoll › Dal

Bo i Dal · Eidsvoll

Dal er et område i Eidsvoll med 4 596 innbyggere fordelt på 82 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 37 014 kr/m², på nivå med snittet i Eidsvoll (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Dal nr. 4 av 8 områder i Eidsvoll. Sterkest står reise og kollektiv (78/100), svakest skolekvalitet (36/100). Nærmeste barneskole er Dal skole (anslått etter avstand).

55poeng av 100, standardvekter
nr. 4av 8 områder i Eidsvoll
37 014kr/m², alle boliger
4 596innbyggere
Åpne Dal i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Dal og nabolagene rundt
Kartet: Dal og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Eidsvoll. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Eidsvoll
Standardvekter55 / 100nr. 4 av 8
Barnefamilie55 / 100nr. 3 av 8
Pendler61 / 100nr. 2 av 8
Naturelsker58 / 100nr. 3 av 8
Førstegangskjøper56 / 100nr. 5 av 8
Balansert61 / 100nr. 7 av 8

Skoler

BarneskoleDal skole (44/100, nr. 3 av 8)
Råholt skole (23/100, nr. 8 av 8)
UngdomsskoleRåholt ungdomsskole (37/100, nr. 2 av 3)
Videregående (nærmeste tre)Hoppensprett Akademiet Vgs Jessheim AS (45/100, nr. 3 av 7)
Nannestad videregående skole (7/100, nr. 7 av 7)
Eidsvoll videregående skole (43/100, nr. 4 av 7)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Eidsvoll. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 36/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorDalSnitt EidsvollAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,3 poeng0,0 poeng+799 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,3 poeng-0,3 poeng+188 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,3 skalapoeng49,7 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,994,06≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,29≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,743,80≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,403,50≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,763,81≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)19,0 %19,3 %≈ snittet
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,8 elever/lærer14,4 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)17,0 elever/lærer16,8 elever/lærer≈ snittet
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)91,4 %90,8 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)421 elever344 elever+23 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,0 skalapoeng48,0 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,5 skalapoeng50,8 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)41,4 poeng40,6 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,92≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,89≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,743,72≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,133,11≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,483,52≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)15,7 %14,6 %+8 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,6 elever/lærer18,8 elever/lærer+4 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)96,7 %96,6 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)629 elever511 elever+23 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,03 karakter3,05 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)88,2 %88,3 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,1 %3,2 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,214,21≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,06≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,853,86≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,533,54≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,943,94≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,7 %7,7 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)9 891 m6 878 m+44 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)591 elever600 elever≈ snittet
Boligpriser · 41/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorDalSnitt EidsvollAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)37 014 kr/m²36 069 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)43 885 kr/m²45 950 kr/m²−4 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)31 332 kr/m²30 444 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)26,1 %26,1 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)401 salg/år401 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)17 345 kr/år17 345 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)3 988 kr/år3 988 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 78/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorDalSnitt EidsvollAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)438 m1 651 m−73 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)838 m2 528 m−67 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)10 linjer14 linjer−30 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)19,6 avg/time21,2 avg/time−7 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)3 132 m2 730 m+15 %
Familie og trivsel · 71/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorDalSnitt EidsvollAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)20,8 %17,7 %+17 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)2 stk1 stk+97 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,304,63−7 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,9 barn/ansatt5,9 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)36,7 %40,0 %−8 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)80,2 %80,2 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)54,7 %54,7 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)24,4 %24,4 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)46,6 %46,6 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)3,51 per 10 0003,51 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)278 m1 225 m−77 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)719 m1 891 m−62 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)356 m750 m−53 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)890 m1 406 m−37 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)80 %84 %−5 %
Trygghet · 63/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorDalSnitt EidsvollAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)79,3 %79,3 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)49,6 per 100049,6 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)7,8 per 10007,8 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)10,4 per 100010,4 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,6 per 10004,6 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)2 ulykker1 ulykker+85 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+8 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorDalSnitt EidsvollAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 066 400 kr1 066 400 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)9,7 %9,7 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)73,8 %73,8 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)67,9 %67,9 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,9 %7,9 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,9 %84,9 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)7,6 %7,6 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)17,9 %17,9 %lik i kommunen
Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024)32,8 %32,8 %lik i kommunen
Natur og tur · 61/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorDalSnitt EidsvollAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)782 m760 m≈ snittet
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,8 km5,5 km−30 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)16,3 km12,5 km+31 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)200 m303 m−34 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)43 m95 m−54 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)948 m986 m−4 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)4 578 m4 066 m+13 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−100 %
Miljø og risiko · 77/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorDalSnitt EidsvollAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)19 % av rute17 % av rute+15 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)4 % av rute2 % av rute+121 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)5,1 µg/m³5,1 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)818 mm/år820 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,3 °C16,3 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-4,4 °C-4,3 °C−4 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,2 °C5,2 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)5 % av rute9 % av rute−36 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)1 % av rute1 % av rute−58 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,00 1–42,91 1–4+3 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute1 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Dal

Hvor mange bor i Dal?

4 596 innbyggere, fordelt på 82 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Eidsvoll 28 325.

Hva koster bolig i Dal?

Rundt 37 014 kr/m² for alle boligtyper, mot 36 069 kr/m² i snitt for Eidsvoll.

Hvilken skole hører Dal til?

Barneskole Dal skole; ungdomsskole Råholt ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.