Drøbak er et område i Frogn med 2 652 innbyggere fordelt på 29 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 67 857 kr/m², 24 % over snittet i Frogn (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Drøbak nr. 3 av 3 områder i Frogn. Sterkest står natur og tur (72/100), svakest boligpriser (6/100). Nærmeste barneskole er Drøbak skole (anslått etter avstand).
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Frogn. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Frogn |
|---|---|---|
| Standardvekter | 46 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Barnefamilie | 48 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Pendler | 48 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Naturelsker | 54 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Førstegangskjøper | 38 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Balansert | 53 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Barneskole | Drøbak skole (55/100, nr. 2 av 5) Sogsti skole (59/100, nr. 1 av 5) Heer skole (55/100, nr. 3 av 5) |
| Ungdomsskole | Drøbak skole |
| Videregående (nærmeste tre) | Frogn videregående skole (76/100, nr. 3 av 9) Seiersborg videregående skole Follo AS (0/100, nr. 9 av 9) Ås videregående skole (76/100, nr. 4 av 9) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Frogn. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Drøbak | Snitt Frogn | Avvik |
|---|---|---|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -0,1 poeng | -0,2 poeng | +27 % |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -0,7 poeng | 0,1 poeng | −892 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 50,6 skalapoeng | 50,4 skalapoeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,30 | 4,23 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,43 | 4,36 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,01 | 3,97 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,71 | 3,66 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,01 | 3,92 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 12,3 % | 15,8 % | −22 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,1 elever/lærer | 14,2 elever/lærer | ≈ snittet |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 17,7 elever/lærer | 16,3 elever/lærer | +8 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 95,4 % | 95,3 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 236 elever | 276 elever | −14 % |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 15,8 elever/lærer | 15,1 elever/lærer | +5 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 95,9 % | 95,9 % | lik i kommunen |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 236 elever | 375 elever | −37 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,13 karakter | 3,14 karakter | ≈ snittet |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 81,3 % | 81,7 % | ≈ snittet |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 2,0 % | 2,0 % | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,12 | 4,13 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,06 | 4,06 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,85 | 3,85 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,49 | 3,49 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,95 | 3,95 | ≈ snittet |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 5,9 % | 6,0 % | ≈ snittet |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 3 338 m | 3 277 m | ≈ snittet |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 684 elever | 653 elever | +5 % |
| Indikator | Drøbak | Snitt Frogn | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 67 857 kr/m² | 54 943 kr/m² | +24 % |
| Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 68 144 kr/m² | 65 121 kr/m² | +5 % |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 64 803 kr/m² | 51 308 kr/m² | +26 % |
| Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 13,3 % | 13,3 % | lik i kommunen |
| Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 181 salg/år | 181 salg/år | lik i kommunen |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 17 826 kr/år | 17 826 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 5 841 kr/år | 5 841 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Drøbak | Snitt Frogn | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 300 m | 518 m | −42 % |
| Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 9 324 m | 8 249 m | +13 % |
| Avstand til T-bane/trikkiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 22 903 m | 21 819 m | +5 % |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 22 linjer | 23 linjer | −7 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 54,3 avg/time | 55,2 avg/time | ≈ snittet |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 428 m | 1 176 m | −64 % |
| Indikator | Drøbak | Snitt Frogn | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 9,7 % | 14,2 % | −32 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 4 stk | 3 stk | +9 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,68 | 4,48 | +4 % |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,3 barn/ansatt | 5,7 barn/ansatt | −6 % |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 29,3 % | 30,9 % | −5 % |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 84,4 % | 84,4 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 65,5 % | 65,5 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 19,3 % | 19,3 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 51,2 % | 51,2 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 1,24 per 10 000 | 1,24 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 633 m | 913 m | −31 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 298 m | 632 m | −53 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 445 m | 423 m | +5 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 644 m | 923 m | −30 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 70 % | 81 % | −14 % |
| Indikator | Drøbak | Snitt Frogn | Avvik |
|---|---|---|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 85,0 % | 85,0 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 44,2 per 1000 | 44,2 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 5,5 per 1000 | 5,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 12,2 per 1000 | 12,2 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 3,4 per 1000 | 3,4 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 2 ulykker | 2 ulykker | +17 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 1 ulykker | 0 ulykker | +196 % |
| Indikator | Drøbak | Snitt Frogn | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 248 900 kr | 1 248 900 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 9,4 % | 9,4 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 84,1 % | 84,1 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 69,4 % | 69,4 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 10,3 % | 10,3 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 3,00 P90/P10 | 3,00 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 86,9 % | 86,9 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 6,0 % | 6,0 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 16,5 % | 16,5 % | lik i kommunen |
| Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024) | 28,7 % | 28,7 % | lik i kommunen |
| Indikator | Drøbak | Snitt Frogn | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 158 m | 278 m | −43 % |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 22,4 km | 20,4 km | +10 % |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 32,4 km | 39,3 km | −18 % |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 49 m | 31 m | +56 % |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 233 m | 152 m | +53 % |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 181 m | 808 m | −78 % |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 372 m | 1 220 m | −69 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 0 stk | 0 stk | lik i kommunen |
2 652 innbyggere, fordelt på 29 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Frogn 16 304.
Rundt 67 857 kr/m² for alle boligtyper, mot 54 943 kr/m² i snitt for Frogn.
Barneskole Drøbak skole; ungdomsskole Drøbak skole (anslått etter avstand).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.