← Flyttekart
Flyttekart › Gausdal › Østre Gausdal

Bo i Østre Gausdal · Gausdal

Østre Gausdal er et område i Gausdal med 4 395 innbyggere fordelt på 502 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 20 598 kr/m², 7 % over snittet i Gausdal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Østre Gausdal nr. 1 av 3 områder i Gausdal. Sterkest står trygghet (84/100), svakest boligpriser (39/100). Nærmeste barneskole er Fjerdum skole (anslått etter avstand).

61poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 3 områder i Gausdal
20 598kr/m², alle boliger
4 395innbyggere
Åpne Østre Gausdal i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Østre Gausdal og nabolagene rundt
Kartet: Østre Gausdal og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Gausdal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Gausdal
Standardvekter61 / 100nr. 1 av 3
Barnefamilie65 / 100nr. 1 av 3
Pendler62 / 100nr. 1 av 3
Naturelsker57 / 100nr. 1 av 3
Førstegangskjøper57 / 100nr. 3 av 3
Balansert65 / 100nr. 1 av 3

Skoler

BarneskoleFjerdum skole (85/100, nr. 1 av 3)
Follebu skole (79/100, nr. 2 av 3)
Forset skole (12/100, nr. 3 av 3)
UngdomsskoleGausdal ungdomsskole (50/100, nr. 1 av 1)
Videregående (nærmeste tre)Gausdal videregående skole (82/100, nr. 2 av 5)
Lillehammer videregående skole avd Nord (8/100, nr. 5 av 5)
Norges Toppidrettsgymnas Lillehammer AS (73/100, nr. 3 av 5)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Gausdal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 67/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorØstre GausdalSnitt GausdalAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,4 poeng-1,1 poeng+64 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,2 poeng-0,4 poeng+41 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,4 skalapoeng48,6 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,17≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,374,34≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,89≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,623,62≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,053,99≈ snittet
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,4 elever/lærer14,3 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,8 elever/lærer14,8 elever/lærer≈ snittet
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)95,1 %95,4 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)134 elever129 elever+3 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,2 skalapoeng47,2 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)53,2 skalapoeng53,2 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)43,2 poeng43,2 poenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,174,17lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,254,25lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,92lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,423,42lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,93lik i kommunen
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)9,0 %9,0 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,4 elever/lærer18,4 elever/lærerlik i kommunen
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)96,7 %96,7 %lik i kommunen
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)198 elever198 eleverlik i kommunen
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,47 karakter3,48 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)91,8 %91,8 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)1,5 %1,5 %+4 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,314,31≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,144,14≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,883,89≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,613,61≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,90≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,0 %4,0 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)3 779 m4 819 m−22 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)358 elever351 elever≈ snittet
Boligpriser · 39/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorØstre GausdalSnitt GausdalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)20 598 kr/m²19 209 kr/m²+7 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)31 565 kr/m²31 636 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)18 898 kr/m²17 694 kr/m²+7 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)-8,2 %-8,2 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)44 salg/år44 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)19 077 kr/år19 077 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)5 137 kr/år5 137 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 77/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorØstre GausdalSnitt GausdalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2 017 m3 425 m−41 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)11 447 m13 706 m−16 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)8 linjer7 linjer+13 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)8,5 avg/time7,0 avg/time+21 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)3 432 m5 189 m−34 %
Familie og trivsel · 66/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorØstre GausdalSnitt GausdalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)13,7 %13,4 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk0 stk+6 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,304,30lik i kommunen
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,7 barn/ansatt5,7 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)43,7 %46,9 %−7 %
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)75,1 %75,1 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)23,2 %23,2 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)53,7 %53,7 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)6,10 per 10 0006,10 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 931 m2 225 m−13 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 212 m3 883 m−43 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 014 m1 280 m−21 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 004 m2 306 m−13 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)94 %96 %≈ snittet
Trygghet · 84/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorØstre GausdalSnitt GausdalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)88,9 %88,9 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)22,1 per 100022,1 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)2,8 per 10002,8 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,7 per 10004,7 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)1,7 per 10001,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+37 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykkerlik i kommunen
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorØstre GausdalSnitt GausdalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 068 800 kr1 068 800 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)10,2 %10,2 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)75,7 %75,7 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)71,8 %71,8 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,7 %7,7 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)85,3 %85,3 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)5,0 %5,0 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)16,1 %16,1 %lik i kommunen
Natur og tur · 45/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorØstre GausdalSnitt GausdalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)6 139 m6 208 m≈ snittet
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km0,2 km−69 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)11,4 km11,7 km≈ snittet
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)453 m589 m−23 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)112 m111 m≈ snittet
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 041 m978 m+6 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)9 067 m9 246 m≈ snittet
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−44 %
Miljø og risiko · 75/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorØstre GausdalSnitt GausdalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)13 % av rute12 % av rute+7 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)3,1 µg/m³3,1 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)717 mm/år716 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)15,4 °C15,4 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-6,1 °C-6,2 °C≈ snittet
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)3,8 °C3,8 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)18 % av rute18 % av rute≈ snittet
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)38 % av rute40 % av rute−5 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,01 1–42,01 1–4≈ snittet
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Østre Gausdal

Hvor mange bor i Østre Gausdal?

4 395 innbyggere, fordelt på 502 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Gausdal 6 171.

Hva koster bolig i Østre Gausdal?

Rundt 20 598 kr/m² for alle boligtyper, mot 19 209 kr/m² i snitt for Gausdal.

Hvilken skole hører Østre Gausdal til?

Barneskole Fjerdum skole; ungdomsskole Gausdal ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.