Bo i Søndre Gildeskål · Gildeskål
Søndre Gildeskål er et område i Gildeskål med 1 055 innbyggere fordelt på 118 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 18 321 kr/m², på nivå med snittet i Gildeskål (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Søndre Gildeskål nr. 1 av 2 områder i Gildeskål. Sterkest står trygghet (99/100), svakest reise og kollektiv (40/100). Nærmeste barneskole er Inndyr skole avd skole (anslått etter avstand).
57poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 2 områder i Gildeskål
18 321kr/m², alle boliger
1 055innbyggere
Åpne Søndre Gildeskål i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Gildeskål. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Gildeskål |
|---|
| Standardvekter | 57 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Barnefamilie | 56 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Pendler | 55 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Naturelsker | 63 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Førstegangskjøper | 56 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Balansert | 64 / 100 | nr. 1 av 2 |
Skoler
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Gildeskål. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet · 53/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Søndre Gildeskål | Snitt Gildeskål | Avvik |
|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -1,8 poeng | -1,8 poeng | lik i kommunen |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 1,8 poeng | 1,8 poeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 46,7 skalapoeng | 46,7 skalapoeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,88 | 3,94 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,36 | 4,40 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,82 | 3,81 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,66 | 3,75 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,69 | 3,77 | ≈ snittet |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 8,6 elever/lærer | 8,0 elever/lærer | +7 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 9,7 elever/lærer | 9,5 elever/lærer | ≈ snittet |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 92,2 % | 87,9 % | +5 % |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 85 elever | 57 elever | +50 % |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 53,5 skalapoeng | 53,5 skalapoeng | lik i kommunen |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 42,3 poeng | 41,5 poeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,92 | 3,90 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,95 | 4,00 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,79 | 3,69 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,23 | 3,22 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,62 | 3,61 | ≈ snittet |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 9,1 elever/lærer | 8,8 elever/lærer | +4 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 92,2 % | 87,9 % | +5 % |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 85 elever | 57 elever | +50 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,60 karakter | 3,45 karakter | +4 % |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 83,5 % | 87,9 % | −5 % |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 4,0 % | 2,8 % | +42 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,25 | 4,30 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,20 | 4,20 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,87 | 3,86 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,78 | 3,62 | +4 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,95 | 3,98 | ≈ snittet |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 6,4 % | 6,8 % | −7 % |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 21 959 m | 21 443 m | ≈ snittet |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 227 elever | 492 elever | −54 % |
Boligpriser · 52/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 40/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 59/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Søndre Gildeskål | Snitt Gildeskål | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 11,5 % | 10,5 % | +9 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 1 stk | 0 stk | +20 % |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,7 barn/ansatt | 4,6 barn/ansatt | +26 % |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 27,5 % | 23,6 % | +17 % |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 19,16 per 10 000 | 19,16 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 10 976 m | 13 871 m | −21 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 7 408 m | 11 719 m | −37 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 491 m | 2 307 m | −35 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 828 m | 1 907 m | −4 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 93 % | 94 % | ≈ snittet |
Trygghet · 99/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Søndre Gildeskål | Snitt Gildeskål | Avvik |
|---|
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 38,5 per 1000 | 38,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 6,3 per 1000 | 6,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 3,9 per 1000 | 3,9 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 3,1 per 1000 | 3,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | −41 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | lik i kommunen |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Søndre Gildeskål | Snitt Gildeskål | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 039 300 kr | 1 039 300 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 12,2 % | 12,2 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 74,4 % | 74,4 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 64,2 % | 64,2 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 7,5 % | 7,5 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,60 P90/P10 | 2,60 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 82,4 % | 82,4 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 7,4 % | 7,4 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 20,3 % | 20,3 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 72/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 70/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Søndre Gildeskål | Snitt Gildeskål | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 1,9 µg/m³ | 1,9 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 1 890 mm/år | 1 721 mm/år | +10 % |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 12,0 °C | 12,1 °C | ≈ snittet |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 0,8 °C | 1,0 °C | −19 % |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 5,3 °C | 5,4 °C | ≈ snittet |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 13 % av rute | 11 % av rute | +12 % |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 16 % av rute | 16 % av rute | −5 % |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 2,09 1–4 | 2,07 1–4 | ≈ snittet |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 8 % av rute | 18 % av rute | −56 % |
Spørsmål og svar om Søndre Gildeskål
Hvor mange bor i Søndre Gildeskål?
1 055 innbyggere, fordelt på 118 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Gildeskål 2 002.
Hva koster bolig i Søndre Gildeskål?
Rundt 18 321 kr/m² for alle boligtyper, mot 18 484 kr/m² i snitt for Gildeskål.
Hvilken skole hører Søndre Gildeskål til?
Barneskole Inndyr skole avd skole; ungdomsskole Inndyr skole avd skole (anslått etter avstand).
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.