Bo i Grong · Grong
Grong er et område i Grong med 2 311 innbyggere fordelt på 279 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 11 962 kr/m², på nivå med snittet i Grong (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Grong nr. 1 av 1 områder i Grong. Sterkest står trygghet (89/100), svakest boligpriser (49/100). Nærmeste barneskole er Harran oppvekstsenter Avdeling skole (anslått etter avstand).
68poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 1 områder i Grong
11 962kr/m², alle boliger
2 311innbyggere
Åpne Grong i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Grong. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Grong |
|---|
| Standardvekter | 68 / 100 | nr. 1 av 1 |
| Barnefamilie | 69 / 100 | nr. 1 av 1 |
| Pendler | 65 / 100 | nr. 1 av 1 |
| Naturelsker | 69 / 100 | nr. 1 av 1 |
| Førstegangskjøper | 62 / 100 | nr. 1 av 1 |
| Balansert | 70 / 100 | nr. 1 av 1 |
Skoler
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Grong. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet · 80/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Grong | Snitt Grong | Avvik |
|---|
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,32 | 4,32 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,48 | 4,48 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,92 | 3,92 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,84 | 3,84 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,11 | 4,11 | lik i kommunen |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 6,9 elever/lærer | 6,9 elever/lærer | lik i kommunen |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 8,6 elever/lærer | 8,6 elever/lærer | lik i kommunen |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 84,5 % | 84,5 % | lik i kommunen |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 33 elever | 33 elever | lik i kommunen |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,25 karakter | 3,25 karakter | lik i kommunen |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 85,2 % | 85,2 % | lik i kommunen |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,0 % | 3,0 % | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,25 | 4,25 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,20 | 4,20 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,88 | 3,88 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,65 | 3,65 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,89 | 3,89 | lik i kommunen |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 5,8 % | 5,8 % | lik i kommunen |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 4 846 m | 4 846 m | ≈ snittet |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 204 elever | 204 elever | lik i kommunen |
Boligpriser · 49/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 67/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 65/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Grong | Snitt Grong | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 15,1 % | 15,1 % | ≈ snittet |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 0 stk | ≈ snittet |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,2 barn/ansatt | 5,2 barn/ansatt | ≈ snittet |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 50,9 % | 50,9 % | ≈ snittet |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 50,6 % | 50,6 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 17,2 % | 17,2 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 47,0 % | 47,0 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 5,10 per 10 000 | 5,10 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 4 685 m | 4 685 m | ≈ snittet |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 7 556 m | 7 556 m | ≈ snittet |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 603 m | 1 603 m | ≈ snittet |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 634 m | 2 634 m | ≈ snittet |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 91 % | 91 % | ≈ snittet |
Trygghet · 89/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Grong | Snitt Grong | Avvik |
|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 84,4 % | 84,4 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 53,5 per 1000 | 53,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 4,4 per 1000 | 4,4 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 6,1 per 1000 | 6,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 2,8 per 1000 | 2,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | ≈ snittet |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | lik i kommunen |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Grong | Snitt Grong | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 034 200 kr | 1 034 200 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 12,7 % | 12,7 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 79,1 % | 79,1 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 69,6 % | 69,6 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 9,3 % | 9,3 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,60 P90/P10 | 2,60 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 80,5 % | 80,5 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 6,8 % | 6,8 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 18,5 % | 18,5 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 68/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 70/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Grong | Snitt Grong | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 12 % av rute | 12 % av rute | ≈ snittet |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 4 % av rute | 4 % av rute | ≈ snittet |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 2,1 µg/m³ | 2,1 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 1 326 mm/år | 1 326 mm/år | ≈ snittet |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 14,5 °C | 14,5 °C | ≈ snittet |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | -4,0 °C | -4,0 °C | ≈ snittet |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 4,0 °C | 4,0 °C | ≈ snittet |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 19 % av rute | 19 % av rute | ≈ snittet |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 10 % av rute | 10 % av rute | ≈ snittet |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 3,08 1–4 | 3,08 1–4 | ≈ snittet |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 33 % av rute | 33 % av rute | ≈ snittet |
Spørsmål og svar om Grong
Hvor mange bor i Grong?
2 311 innbyggere, fordelt på 279 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Grong 2 311.
Hva koster bolig i Grong?
Rundt 11 962 kr/m² for alle boligtyper, mot 11 962 kr/m² i snitt for Grong.
Hvilken skole hører Grong til?
Barneskole Harran oppvekstsenter Avdeling skole (anslått etter avstand).
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.