Bo i Namnå · Grue
Namnå er et område i Grue med 852 innbyggere fordelt på 165 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 11 019 kr/m², 8 % under snittet i Grue (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Namnå nr. 2 av 5 områder i Grue. Sterkest står trygghet (84/100), svakest skolekvalitet (27/100). Nærmeste barneskole er Grue barne- og ungdomsskole (anslått etter avstand).
61poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 5 områder i Grue
11 019kr/m², alle boliger
852innbyggere
Åpne Namnå i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Grue. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Grue |
|---|
| Standardvekter | 61 / 100 | nr. 2 av 5 |
| Barnefamilie | 58 / 100 | nr. 3 av 5 |
| Pendler | 60 / 100 | nr. 2 av 5 |
| Naturelsker | 59 / 100 | nr. 2 av 5 |
| Førstegangskjøper | 67 / 100 | nr. 2 av 5 |
| Balansert | 64 / 100 | nr. 3 av 5 |
Skoler
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Grue. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet · 27/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Namnå | Snitt Grue | Avvik |
|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -2,3 poeng | -2,3 poeng | lik i kommunen |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,6 poeng | 0,6 poeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 46,1 skalapoeng | 46,1 skalapoeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,12 | 4,12 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,39 | 4,39 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,82 | 3,82 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,68 | 3,68 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,93 | 3,93 | lik i kommunen |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 24,3 % | 24,3 % | lik i kommunen |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 11,1 elever/lærer | 11,1 elever/lærer | lik i kommunen |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 13,1 elever/lærer | 13,1 elever/lærer | lik i kommunen |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 97,1 % | 97,1 % | lik i kommunen |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 321 elever | 321 elever | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 46,8 skalapoeng | 46,8 skalapoeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 51,5 skalapoeng | 51,5 skalapoeng | lik i kommunen |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 42,0 poeng | 42,0 poeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,10 | 4,10 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,99 | 3,99 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,81 | 3,81 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,44 | 3,44 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,80 | 3,80 | lik i kommunen |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 13,1 elever/lærer | 13,1 elever/lærer | lik i kommunen |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 97,1 % | 97,1 % | lik i kommunen |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 321 elever | 321 elever | lik i kommunen |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,35 karakter | 3,34 karakter | ≈ snittet |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 87,6 % | 90,4 % | −3 % |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,1 % | 2,7 % | +13 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,35 | 4,28 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,20 | 4,15 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,05 | 3,93 | +3 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,00 | 3,71 | +8 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,05 | 4,09 | ≈ snittet |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 6,6 % | 4,3 % | +53 % |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 23 900 m | 23 105 m | +3 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 356 elever | 419 elever | −15 % |
Boligpriser · 79/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 53/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 47/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Namnå | Snitt Grue | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 8,9 % | 10,0 % | −11 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 0 stk | −100 % |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 59,2 % | 59,2 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 20,7 % | 20,7 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 49,2 % | 49,2 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 21,1 % | 21,1 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 2,38 per 10 000 | 2,38 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 19 897 m | 18 221 m | +9 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 11 460 m | 14 909 m | −23 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 344 m | 1 364 m | ≈ snittet |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 4 418 m | 3 328 m | +33 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 100 % | 96 % | +4 % |
Trygghet · 84/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Namnå | Snitt Grue | Avvik |
|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 87,1 % | 87,1 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 43,1 per 1000 | 43,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 6,3 per 1000 | 6,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 6,2 per 1000 | 6,2 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 4,8 per 1000 | 4,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | −50 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | lik i kommunen |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Namnå | Snitt Grue | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 943 100 kr | 943 100 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 16,3 % | 16,3 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 68,3 % | 68,3 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 59,6 % | 59,6 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 7,5 % | 7,5 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,70 P90/P10 | 2,70 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 81,6 % | 81,6 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 4,4 % | 4,4 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 20,8 % | 20,8 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 46/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 78/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Namnå | Snitt Grue | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 13 % av rute | 11 % av rute | +16 % |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 5 % av rute | 3 % av rute | +80 % |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 3,7 µg/m³ | 3,7 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 670 mm/år | 679 mm/år | ≈ snittet |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 16,5 °C | 16,4 °C | ≈ snittet |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | -5,6 °C | -5,5 °C | ≈ snittet |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 4,9 °C | 4,9 °C | ≈ snittet |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 36 % av rute | 47 % av rute | −23 % |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 0 % av rute | 0 % av rute | −100 % |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 2,82 1–4 | 3,08 1–4 | −8 % |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
Spørsmål og svar om Namnå
Hvor mange bor i Namnå?
852 innbyggere, fordelt på 165 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Grue 4 511.
Hva koster bolig i Namnå?
Rundt 11 019 kr/m² for alle boligtyper, mot 11 983 kr/m² i snitt for Grue.
Hvilken skole hører Namnå til?
Barneskole Grue barne- og ungdomsskole; ungdomsskole Grue barne- og ungdomsskole (anslått etter avstand).
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.