← Flyttekart
Flyttekart › Hamar › Vang Øst

Bo i Vang Øst · Hamar

Vang Øst er et område i Hamar med 2 398 innbyggere fordelt på 177 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 27 170 kr/m², 26 % under snittet i Hamar (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Vang Øst nr. 6 av 9 områder i Hamar. Sterkest står trygghet (94/100), svakest skolekvalitet (38/100). Nærmeste barneskole er Lovisenberg skole (anslått etter avstand).

59poeng av 100, standardvekter
nr. 6av 9 områder i Hamar
27 170kr/m², alle boliger
2 398innbyggere
Åpne Vang Øst i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Vang Øst og nabolagene rundt
Kartet: Vang Øst og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Hamar. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Hamar
Standardvekter59 / 100nr. 6 av 9
Barnefamilie57 / 100nr. 7 av 9
Pendler61 / 100nr. 8 av 9
Naturelsker59 / 100nr. 7 av 9
Førstegangskjøper65 / 100nr. 2 av 9
Balansert65 / 100nr. 5 av 9

Skoler

BarneskoleLovisenberg skole (38/100, nr. 8 av 9)
Lunden skole (65/100, nr. 3 av 9)
Ridabu skole (66/100, nr. 2 av 9)
UngdomsskoleEner ungdomsskole (37/100, nr. 3 av 3)
Videregående (nærmeste tre)Hamar katedralskole (53/100, nr. 3 av 6)
Jønsberg videregående skole (21/100, nr. 4 av 6)
Storhamar videregående skole (14/100, nr. 5 av 6)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Hamar. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 38/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorVang ØstSnitt HamarAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,3 poeng0,6 poeng−159 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,0 poeng-0,6 poeng−81 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,7 skalapoeng50,8 skalapoeng−4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,154,17≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,404,37≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,91≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,663,62≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,023,89+3 %
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)14,1 %18,0 %−22 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,1 elever/lærer15,0 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)16,9 elever/lærer17,5 elever/lærer−3 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,8 %99,9 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)152 elever278 elever−45 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,2 skalapoeng50,7 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)54,0 skalapoeng54,7 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,9 poeng42,5 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,054,10≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,934,04≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,773,87≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,273,38−3 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,663,77≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)15,5 %12,8 %+21 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)20,2 elever/lærer20,2 elever/lærer≈ snittet
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)100,0 %99,9 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)347 elever341 elever≈ snittet
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,32 karakter3,45 karakter−4 %
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)87,7 %90,8 %−3 %
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,5 %2,5 %+40 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,304,31≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,164,18≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,903,91≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,663,62≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,974,08≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)5,5 %4,5 %+23 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)5 688 m2 638 m+116 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)633 elever649 elever≈ snittet
Boligpriser · 77/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorVang ØstSnitt HamarAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)27 170 kr/m²36 704 kr/m²−26 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)49 050 kr/m²49 227 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)25 097 kr/m²32 502 kr/m²−23 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)18,8 %18,8 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)378 salg/år378 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)18 733 kr/år18 733 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)8 941 kr/år8 941 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 60/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorVang ØstSnitt HamarAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)560 m560 m≈ snittet
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)3 918 m2 846 m+38 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)11 linjer44 linjer−75 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)13,8 avg/time73,0 avg/time−81 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)4 042 m1 754 m+130 %
Familie og trivsel · 59/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorVang ØstSnitt HamarAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)19,1 %14,6 %+30 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)1 stk3 stk−84 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,704,57≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,9 barn/ansatt5,7 barn/ansatt+4 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)47,1 %47,1 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)81,9 %81,9 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)69,9 %69,9 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)21,7 %21,7 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)50,2 %50,2 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)2,1 %2,1 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)1,24 per 10 0001,24 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 411 m620 m+289 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 693 m874 m+94 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 444 m440 m+228 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 694 m697 m+143 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)99 %72 %+37 %
Trygghet · 94/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorVang ØstSnitt HamarAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)85,9 %85,9 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)58,6 per 100058,6 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)7,9 per 10007,9 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)19,9 per 100019,9 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)6,5 per 10006,5 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker2 ulykker−60 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorVang ØstSnitt HamarAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 151 000 kr1 151 000 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,0 %12,0 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)81,6 %81,6 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)66,9 %66,9 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)10,5 %10,5 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,80 P90/P102,80 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)82,7 %82,7 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)7,7 %7,7 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)16,8 %16,8 %lik i kommunen
Natur og tur · 50/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorVang ØstSnitt HamarAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 233 m822 m+50 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)4,6 km5,8 km−21 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)8,0 km17,2 km−54 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)739 m231 m+219 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)177 m363 m−51 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 134 m1 141 m≈ snittet
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)4 856 m2 479 m+96 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−89 %
Miljø og risiko · 76/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorVang ØstSnitt HamarAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)24 % av rute26 % av rute−8 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)3 % av rute5 % av rute−42 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)6,7 µg/m³6,7 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)556 mm/år556 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,4 °C16,7 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-5,8 °C-5,5 °C−7 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)4,7 °C5,0 °C−6 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)22 % av rute15 % av rute+42 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute−100 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,50 1–43,62 1–4−3 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Vang Øst

Hvor mange bor i Vang Øst?

2 398 innbyggere, fordelt på 177 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Hamar 33 601.

Hva koster bolig i Vang Øst?

Rundt 27 170 kr/m² for alle boligtyper, mot 36 704 kr/m² i snitt for Hamar.

Hvilken skole hører Vang Øst til?

Barneskole Lovisenberg skole; ungdomsskole Ener ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.