← Flyttekart
Flyttekart › Høyanger › Måren

Bo i Måren · Høyanger

Måren er et område i Høyanger med 2 732 innbyggere fordelt på 120 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 11 320 kr/m², på nivå med snittet i Høyanger (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Måren nr. 2 av 3 områder i Høyanger. Sterkest står trygghet (100/100), svakest boligpriser (42/100). Nærmeste barneskole er Høyanger skule (anslått etter avstand).

52poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 3 områder i Høyanger
11 320kr/m², alle boliger
2 732innbyggere
Åpne Måren i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Måren og nabolagene rundt
Kartet: Måren og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Høyanger. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Høyanger
Standardvekter52 / 100nr. 2 av 3
Barnefamilie53 / 100nr. 1 av 3
Pendler52 / 100nr. 2 av 3
Naturelsker55 / 100nr. 1 av 3
Førstegangskjøper51 / 100nr. 2 av 3
Balansert60 / 100nr. 1 av 3

Skoler

BarneskoleHøyanger skule (49/100, nr. 2 av 2)
Kyrkjebø skule (81/100, nr. 1 av 2)
Vadheim oppvekstsenter avd skule
UngdomsskoleHøyanger skule (29/100, nr. 3 av 3)
Vadheim oppvekstsenter avd skule
Videregående (nærmeste tre)Førde vidaregåande skule avd Høyanger (35/100, nr. 3 av 4)
Sygna Vgs (43/100, nr. 2 av 4)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Høyanger. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 42/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorMårenSnitt HøyangerAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,0 poeng1,1 poeng−3 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,0 poeng1,0 poenglik i kommunen
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,7 skalapoeng49,7 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,154,07≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,484,41≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,90≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,563,46≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,013,99≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,5 %4,5 %lik i kommunen
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)12,7 elever/lærer10,6 elever/lærer+19 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,7 elever/lærer15,1 elever/lærer+23 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)96,8 %93,3 %+4 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)213 elever172 elever+24 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,6 skalapoeng49,6 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)53,2 skalapoeng53,2 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,0 poeng42,7 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,264,23≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,204,23≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,943,99≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,373,42≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,95≈ snittet
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)12,6 elever/lærer10,9 elever/lærer+16 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)94,3 %91,5 %+3 %
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)269 elever208 elever+29 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,70 karakter3,75 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)87,4 %87,0 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)7,0 %6,8 %+3 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,304,29≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,294,29≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,97≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,683,69≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,134,15≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)1,9 %2,1 %−11 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)3 713 m6 794 m−45 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)111 elever107 elever+3 %
Boligpriser · 42/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorMårenSnitt HøyangerAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)11 320 kr/m²11 252 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)11 653 kr/m²11 653 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)11 281 kr/m²11 242 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)16,4 %16,4 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)16 salg/år16 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)19 033 kr/år19 033 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)771 kr/år771 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 49/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorMårenSnitt HøyangerAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)19 688 m17 158 m+15 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4 linjer4 linjer≈ snittet
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4,0 avg/time3,7 avg/time+10 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)3 511 m9 100 m−61 %
Familie og trivsel · 66/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorMårenSnitt HøyangerAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)13,9 %12,7 %+9 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)1 stk1 stk+23 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,484,49≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,9 barn/ansatt4,8 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)39,3 %37,2 %+6 %
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)57,3 %57,3 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)28,6 %28,6 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)53,0 %53,0 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)15,3 %15,3 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)9,24 per 10 0009,24 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)17 819 m18 202 m≈ snittet
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)26 325 m26 394 m≈ snittet
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)898 m1 496 m−40 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 306 m1 825 m−28 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)92 %94 %≈ snittet
Trygghet · 100/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorMårenSnitt HøyangerAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)85,7 %85,7 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)32,2 per 100032,2 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)4,7 per 10004,7 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,5 per 10004,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,8 per 10002,8 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−69 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykkerlik i kommunen
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorMårenSnitt HøyangerAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 119 500 kr1 119 500 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)11,0 %11,0 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)79,9 %79,9 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)67,1 %67,1 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,7 %7,7 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,5 %84,5 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)5,5 %5,5 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)21,1 %21,1 %lik i kommunen
Natur og tur · 59/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorMårenSnitt HøyangerAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 882 m1 736 m+8 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,3 km3,1 km+5 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)5,0 km3,5 km+42 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)201 m212 m−6 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)87 m81 m+7 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)198 m209 m−5 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)22 924 m21 139 m+8 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−13 %
Miljø og risiko · 58/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorMårenSnitt HøyangerAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)7 % av rute9 % av rute−23 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,6 µg/m³2,6 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2 563 mm/år2 565 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)14,1 °C14,1 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-0,4 °C-0,2 °C−90 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,7 °C5,9 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)28 % av rute25 % av rute+12 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)96 % av rute93 % av rute+3 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,00 1–42,00 1–4≈ snittet
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Måren

Hvor mange bor i Måren?

2 732 innbyggere, fordelt på 120 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Høyanger 3 889.

Hva koster bolig i Måren?

Rundt 11 320 kr/m² for alle boligtyper, mot 11 252 kr/m² i snitt for Høyanger.

Hvilken skole hører Måren til?

Barneskole Høyanger skule; ungdomsskole Høyanger skule (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.