← Flyttekart
Flyttekart › Hvaler › Vestre Hvaler

Bo i Vestre Hvaler · Hvaler

Vestre Hvaler er et område i Hvaler med 3 217 innbyggere fordelt på 236 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 36 227 kr/m², 4 % under snittet i Hvaler (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Vestre Hvaler nr. 1 av 2 områder i Hvaler. Sterkest står boligpriser (88/100), svakest familie og trivsel (60/100). Nærmeste barneskole er Hvaler barne- og ungdomsskole (anslått etter avstand).

73poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 2 områder i Hvaler
36 227kr/m², alle boliger
3 217innbyggere
Åpne Vestre Hvaler i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Vestre Hvaler og nabolagene rundt
Kartet: Vestre Hvaler og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Hvaler. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Hvaler
Standardvekter73 / 100nr. 1 av 2
Barnefamilie72 / 100nr. 1 av 2
Pendler71 / 100nr. 1 av 2
Naturelsker72 / 100nr. 1 av 2
Førstegangskjøper76 / 100nr. 1 av 2
Balansert72 / 100nr. 1 av 2

Skoler

BarneskoleHvaler barne- og ungdomsskole (50/100, nr. 1 av 1)
UngdomsskoleHvaler barne- og ungdomsskole (50/100, nr. 1 av 1)
Videregående (nærmeste tre)Wang Fredrikstad AS (86/100, nr. 1 av 4)
Hans Nielsen Hauge videregående skole (74/100, nr. 2 av 4)
Akademiet Fredrikstad AS Privat videregående skole (52/100, nr. 3 av 4)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Hvaler. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 74/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorVestre HvalerSnitt HvalerAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-4,0 poeng-4,0 poenglik i kommunen
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,9 poeng1,9 poenglik i kommunen
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)45,9 skalapoeng45,9 skalapoenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,93lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,06lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,583,58lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,343,34lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,623,62lik i kommunen
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)25,7 %25,6 %lik i kommunen
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)11,7 elever/lærer11,7 elever/lærerlik i kommunen
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)16,5 elever/lærer16,5 elever/lærerlik i kommunen
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)96,8 %96,8 %lik i kommunen
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)374 elever374 eleverlik i kommunen
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,8 skalapoeng48,8 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)52,9 skalapoeng52,9 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,1 poeng42,1 poenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,004,00lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,963,96lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,743,74lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,393,39lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,643,64lik i kommunen
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)13,4 %13,4 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,2 elever/lærer15,2 elever/lærerlik i kommunen
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)96,8 %96,8 %lik i kommunen
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)374 elever374 eleverlik i kommunen
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,28 karakter3,28 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)95,3 %95,2 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)1,7 %1,7 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,484,47≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,434,42≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,084,07≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,843,84≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,294,28≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)2,5 %2,5 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)14 099 m16 155 m−13 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)211 elever226 elever−7 %
Boligpriser · 88/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorVestre HvalerSnitt HvalerAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)36 227 kr/m²37 550 kr/m²−4 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)41 126 kr/m²41 487 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)36 000 kr/m²37 311 kr/m²−4 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)9,3 %9,3 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)40 salg/år40 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)23 006 kr/år23 006 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)8 770 kr/år8 770 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 64/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorVestre HvalerSnitt HvalerAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 266 m1 309 m−3 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)13 896 m15 861 m−12 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)7 linjer7 linjer≈ snittet
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)7,8 avg/time8,0 avg/time≈ snittet
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)9 546 m6 960 m+37 %
Familie og trivsel · 60/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorVestre HvalerSnitt HvalerAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)13,1 %11,2 %+18 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk0 stk+39 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,574,67≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,7 barn/ansatt5,5 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)48,5 %47,3 %≈ snittet
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)62,9 %62,9 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)20,4 %20,4 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)47,9 %47,9 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)15,34 per 10 00015,34 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)6 036 m4 613 m+31 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)7 228 m8 553 m−15 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)926 m1 080 m−14 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 683 m1 615 m+4 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)97 %95 %≈ snittet
Trygghet · 84/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorVestre HvalerSnitt HvalerAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)92,7 %92,7 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)52,4 per 100052,4 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)6,7 per 10006,7 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)15,2 per 100015,2 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,7 per 10002,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+42 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykkerlik i kommunen
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorVestre HvalerSnitt HvalerAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 130 400 kr1 130 400 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)7,7 %7,7 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)80,1 %80,1 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)60,9 %60,9 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,3 %7,3 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,60 P90/P102,60 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)88,9 %88,9 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)3,9 %3,9 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)16,9 %16,9 %lik i kommunen
Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024)29,9 %29,9 %lik i kommunen
Natur og tur · 65/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorVestre HvalerSnitt HvalerAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)782 m669 m+17 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)7,2 km8,7 km−17 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km0,0 kmlik i kommunen
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)225 m200 m+13 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)73 m67 m+9 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)306 m326 m−6 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 812 m1 587 m+14 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stklik i kommunen
Miljø og risiko · 70/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorVestre HvalerSnitt HvalerAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)15 % av rute12 % av rute+22 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)4,1 µg/m³4,1 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)730 mm/år768 mm/år−5 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)17,4 °C17,5 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-0,5 °C-0,5 °C−7 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)7,6 °C7,7 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)6 % av rute7 % av rute−14 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute+21 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)4,00 1–43,94 1–4≈ snittet
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Vestre Hvaler

Hvor mange bor i Vestre Hvaler?

3 217 innbyggere, fordelt på 236 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Hvaler 4 773.

Hva koster bolig i Vestre Hvaler?

Rundt 36 227 kr/m² for alle boligtyper, mot 37 550 kr/m² i snitt for Hvaler.

Hvilken skole hører Vestre Hvaler til?

Barneskole Hvaler barne- og ungdomsskole; ungdomsskole Hvaler barne- og ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.