Bo i Øvre - Midtre Krødsherad · Krødsherad
Øvre - Midtre Krødsherad er et område i Krødsherad med 1 108 innbyggere fordelt på 188 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 16 566 kr/m², på nivå med snittet i Krødsherad (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Øvre - Midtre Krødsherad nr. 2 av 2 områder i Krødsherad. Sterkest står trygghet (89/100), svakest reise og kollektiv (35/100). Nærmeste barneskole er Krødsherad skole (anslått etter avstand).
49poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 2 områder i Krødsherad
16 566kr/m², alle boliger
1 108innbyggere
Åpne Øvre - Midtre Krødsherad i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Krødsherad. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Krødsherad |
|---|
| Standardvekter | 49 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Barnefamilie | 49 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Pendler | 46 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Naturelsker | 53 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Førstegangskjøper | 44 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Balansert | 58 / 100 | nr. 2 av 2 |
Skoler
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Krødsherad. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Øvre - Midtre Krødsherad | Snitt Krødsherad | Avvik |
|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 2,9 poeng | 2,9 poeng | lik i kommunen |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 3,1 poeng | 3,1 poeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 53,0 skalapoeng | 53,0 skalapoeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,05 | 4,05 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,46 | 4,46 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,99 | 3,99 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,64 | 3,64 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,84 | 3,84 | lik i kommunen |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 16,2 % | 16,2 % | lik i kommunen |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,8 elever/lærer | 14,8 elever/lærer | lik i kommunen |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,2 elever/lærer | 14,2 elever/lærer | lik i kommunen |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 99,2 % | 99,2 % | lik i kommunen |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 280 elever | 280 elever | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 52,8 skalapoeng | 52,8 skalapoeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 56,8 skalapoeng | 56,8 skalapoeng | lik i kommunen |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 41,6 poeng | 41,6 poeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,89 | 3,89 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,12 | 4,12 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,98 | 3,98 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,26 | 3,26 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,66 | 3,66 | lik i kommunen |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,5 elever/lærer | 14,5 elever/lærer | lik i kommunen |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 99,2 % | 99,2 % | lik i kommunen |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 280 elever | 280 elever | lik i kommunen |
Boligpriser · 36/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 35/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 59/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Øvre - Midtre Krødsherad | Snitt Krødsherad | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 13,5 % | 14,7 % | −8 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 0 stk | −7 % |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,6 barn/ansatt | 4,9 barn/ansatt | +13 % |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 31,9 % | 25,8 % | +24 % |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 60,2 % | 60,2 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 15,4 % | 15,4 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 54,8 % | 54,8 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 11,71 per 10 000 | 11,71 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 18 311 m | 16 904 m | +8 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 3 580 m | 2 745 m | +30 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 314 m | 1 966 m | +18 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 204 m | 2 223 m | ≈ snittet |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 98 % | 98 % | ≈ snittet |
Trygghet · 89/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Øvre - Midtre Krødsherad | Snitt Krødsherad | Avvik |
|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 88,3 % | 88,3 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 50,8 per 1000 | 50,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 4,5 per 1000 | 4,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 22,5 per 1000 | 22,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 2,2 per 1000 | 2,2 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | −45 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | lik i kommunen |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Øvre - Midtre Krødsherad | Snitt Krødsherad | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 123 200 kr | 1 123 200 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 13,3 % | 13,3 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 73,9 % | 73,9 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 69,0 % | 69,0 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 8,6 % | 8,6 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,70 P90/P10 | 2,70 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 80,6 % | 80,6 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 5,5 % | 5,5 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 16,1 % | 16,1 % | lik i kommunen |
| Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024) | 27,7 % | 27,7 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 53/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 73/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Øvre - Midtre Krødsherad | Snitt Krødsherad | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 17 % av rute | 17 % av rute | ≈ snittet |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 2,6 µg/m³ | 2,6 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 812 mm/år | 798 mm/år | ≈ snittet |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 16,0 °C | 15,9 °C | ≈ snittet |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | -6,2 °C | -6,1 °C | ≈ snittet |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 4,2 °C | 4,3 °C | ≈ snittet |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 22 % av rute | 21 % av rute | +5 % |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 36 % av rute | 21 % av rute | +73 % |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 2,05 1–4 | 2,05 1–4 | ≈ snittet |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
Spørsmål og svar om Øvre - Midtre Krødsherad
Hvor mange bor i Øvre - Midtre Krødsherad?
1 108 innbyggere, fordelt på 188 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Krødsherad 2 226.
Hva koster bolig i Øvre - Midtre Krødsherad?
Rundt 16 566 kr/m² for alle boligtyper, mot 16 168 kr/m² i snitt for Krødsherad.
Hvilken skole hører Øvre - Midtre Krødsherad til?
Barneskole Krødsherad skole; ungdomsskole Krødsherad skole (anslått etter avstand).
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.