Kvænangen - Sør er et område i Kvænangen med 402 innbyggere fordelt på 122 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 18 662 kr/m², 9 % under snittet i Kvænangen (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Kvænangen - Sør nr. 1 av 2 områder i Kvænangen. Sterkest står trygghet (82/100), svakest reise og kollektiv (23/100). Nærmeste barneskole er Badderen oppvekstsenter (anslått etter avstand).
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Kvænangen. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Kvænangen |
|---|---|---|
| Standardvekter | 54 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Barnefamilie | 52 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Pendler | 49 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Naturelsker | 57 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Førstegangskjøper | 59 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Balansert | 58 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Barneskole | Badderen oppvekstsenter Kvænangen barne- og ungdomsskole (50/100, nr. 1 av 1) |
| Ungdomsskole | Kvænangen barne- og ungdomsskole (50/100, nr. 1 av 1) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Kvænangen. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Kvænangen - Sør | Snitt Kvænangen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -1,7 poeng | -1,7 poeng | lik i kommunen |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -0,4 poeng | -0,4 poeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 45,7 skalapoeng | 45,7 skalapoeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,62 | 3,62 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,01 | 4,01 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,59 | 3,59 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,10 | 3,10 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,55 | 3,55 | lik i kommunen |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 46,7 % | 46,7 % | lik i kommunen |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 2,0 elever/lærer | 7,6 elever/lærer | −73 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 10,0 elever/lærer | 10,0 elever/lærer | lik i kommunen |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 32,4 % | 66,9 % | −52 % |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 3 elever | 64 elever | −96 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 47,5 skalapoeng | 47,5 skalapoeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 46,5 skalapoeng | 46,5 skalapoeng | lik i kommunen |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 44,9 poeng | 44,9 poeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,41 | 3,41 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,69 | 3,69 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,62 | 3,62 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 2,77 | 2,77 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,18 | 3,18 | lik i kommunen |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 10,7 elever/lærer | 10,7 elever/lærer | lik i kommunen |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 86,9 % | 86,9 % | lik i kommunen |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 99 elever | 99 elever | lik i kommunen |
| Indikator | Kvænangen - Sør | Snitt Kvænangen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 18 662 kr/m² | 20 583 kr/m² | −9 % |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 18 655 kr/m² | 20 584 kr/m² | −9 % |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 17 063 kr/år | 17 063 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 0 kr/år | 0 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Kvænangen - Sør | Snitt Kvænangen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 48 796 m | 46 223 m | +6 % |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 3 linjer | 6 linjer | −48 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 1,7 avg/time | 2,6 avg/time | −33 % |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 13 667 m | 7 228 m | +89 % |
| Indikator | Kvænangen - Sør | Snitt Kvænangen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 4,7 % | 9,8 % | −52 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 0 stk | −65 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,00 | 4,30 | +16 % |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 3,8 barn/ansatt | 3,4 barn/ansatt | +13 % |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 29,4 % | 18,0 % | +63 % |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 17,08 per 10 000 | 17,08 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 35 595 m | 39 058 m | −9 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 36 790 m | 36 267 m | ≈ snittet |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 757 m | 1 928 m | +43 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 6 773 m | 4 787 m | +41 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 100 % | 100 % | ≈ snittet |
| Indikator | Kvænangen - Sør | Snitt Kvænangen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 43,6 per 1000 | 43,6 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 7,1 per 1000 | 7,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 6,1 per 1000 | 6,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 6,1 per 1000 | 6,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | +53 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | lik i kommunen |
| Indikator | Kvænangen - Sør | Snitt Kvænangen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 138 700 kr | 1 138 700 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 13,7 % | 13,7 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 69,2 % | 69,2 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 62,7 % | 62,7 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 9,9 % | 9,9 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,60 P90/P10 | 2,60 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 81,9 % | 81,9 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 11,4 % | 11,4 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 20,3 % | 20,3 % | lik i kommunen |
| Indikator | Kvænangen - Sør | Snitt Kvænangen | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 2 872 m | 4 028 m | −29 % |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 0,8 km | 0,5 km | +64 % |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 0,9 km | 0,3 km | +180 % |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 776 m | 416 m | +86 % |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 127 m | 66 m | +94 % |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 179 m | 176 m | ≈ snittet |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 23 725 m | 20 909 m | +13 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 0 stk | 0 stk | lik i kommunen |
402 innbyggere, fordelt på 122 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Kvænangen 1 126.
Rundt 18 662 kr/m² for alle boligtyper, mot 20 583 kr/m² i snitt for Kvænangen.
Barneskole Badderen oppvekstsenter; ungdomsskole Kvænangen barne- og ungdomsskole (anslått etter avstand).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.