← Flyttekart
Flyttekart › Løten › Søndre Bygdelag

Bo i Søndre Bygdelag · Løten

Søndre Bygdelag er et område i Løten med 1 837 innbyggere fordelt på 272 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 22 982 kr/m², på nivå med snittet i Løten (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Søndre Bygdelag nr. 3 av 3 områder i Løten. Sterkest står trygghet (99/100), svakest boligpriser (20/100). Nærmeste barneskole er Ådalsbruk skole (anslått etter avstand).

47poeng av 100, standardvekter
nr. 3av 3 områder i Løten
22 982kr/m², alle boliger
1 837innbyggere
Åpne Søndre Bygdelag i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Søndre Bygdelag og nabolagene rundt
Kartet: Søndre Bygdelag og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Løten. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Løten
Standardvekter47 / 100nr. 3 av 3
Barnefamilie47 / 100nr. 3 av 3
Pendler54 / 100nr. 2 av 3
Naturelsker56 / 100nr. 3 av 3
Førstegangskjøper44 / 100nr. 3 av 3
Balansert59 / 100nr. 3 av 3

Skoler

BarneskoleÅdalsbruk skole (26/100, nr. 4 av 4)
Østvang skole (54/100, nr. 2 av 4)
Lund skole (64/100, nr. 1 av 4)
UngdomsskoleLøten ungdomsskole (50/100, nr. 1 av 1)
Videregående (nærmeste tre)Jønsberg videregående skole (16/100, nr. 6 av 7)
Stange videregående skole (92/100, nr. 2 av 7)
Elverum videregående skole (73/100, nr. 3 av 7)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Løten. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 35/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorSøndre BygdelagSnitt LøtenAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)2,0 poeng-0,3 poeng+777 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-3,4 poeng-1,8 poeng−86 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,0 skalapoeng48,3 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,024,07≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,354,38≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,803,85≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,533,65−3 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,91≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)20,5 %20,5 %lik i kommunen
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,0 elever/lærer13,4 elever/lærer+12 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,6 elever/lærer15,1 elever/lærer+3 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,4 %99,1 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)121 elever180 elever−33 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)46,4 skalapoeng46,4 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,8 skalapoeng50,8 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)38,9 poeng38,9 poenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,993,99lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,124,12lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,803,80lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,303,30lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,773,77lik i kommunen
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)15,2 %15,2 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)16,3 elever/lærer16,3 elever/lærerlik i kommunen
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)100,0 %100,0 %lik i kommunen
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)267 elever267 eleverlik i kommunen
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,34 karakter3,32 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)87,5 %87,5 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,3 %3,3 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,334,34≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,184,19≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,93≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,723,73≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,93≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)5,4 %5,3 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)8 820 m10 403 m−15 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)581 elever591 elever≈ snittet
Boligpriser · 20/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorSøndre BygdelagSnitt LøtenAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)22 982 kr/m²23 357 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)34 594 kr/m²34 614 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)21 808 kr/m²21 841 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)21,7 %21,7 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)89 salg/år89 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)22 819 kr/år22 819 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)4 149 kr/år4 149 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 66/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorSøndre BygdelagSnitt LøtenAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2 331 m1 419 m+64 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4 730 m2 910 m+63 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)9 linjer11 linjer−20 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)8,2 avg/time10,4 avg/time−21 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)4 787 m2 799 m+71 %
Familie og trivsel · 45/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorSøndre BygdelagSnitt LøtenAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)15,9 %15,9 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk1 stk−50 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,424,64−5 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,5 barn/ansatt5,2 barn/ansatt+4 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)47,5 %48,2 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)83,0 %83,0 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)56,4 %56,4 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)25,2 %25,2 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)48,5 %48,5 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,00 per 10 0000,00 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 298 m1 860 m+77 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)9 318 m6 790 m+37 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 698 m1 024 m+66 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 579 m2 014 m+28 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)100 %91 %+9 %
Trygghet · 99/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorSøndre BygdelagSnitt LøtenAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)82,0 %82,0 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)82,2 per 100082,2 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)5,0 per 10005,0 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)5,2 per 10005,2 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,0 per 10004,0 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−84 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorSøndre BygdelagSnitt LøtenAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 002 200 kr1 002 200 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)11,5 %11,5 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)71,5 %71,5 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)65,9 %65,9 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,3 %7,3 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,40 P90/P102,40 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)85,9 %85,9 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)4,7 %4,7 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)18,8 %18,8 %lik i kommunen
Natur og tur · 65/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorSøndre BygdelagSnitt LøtenAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)566 m592 m−4 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)13,6 km8,1 km+68 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,5 km11,2 km−69 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)408 m290 m+41 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)68 m99 m−31 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)677 m1 655 m−59 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)4 736 m6 284 m−25 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 stk1 stk−41 %
Miljø og risiko · 79/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorSøndre BygdelagSnitt LøtenAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)11 % av rute14 % av rute−24 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)1 % av rute2 % av rute−53 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)4,2 µg/m³4,2 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)607 mm/år622 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,2 °C16,1 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-5,9 °C-6,1 °C≈ snittet
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)4,5 °C4,4 °C+3 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)21 % av rute17 % av rute+22 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute−100 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,95 1–43,90 1–4≈ snittet
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Søndre Bygdelag

Hvor mange bor i Søndre Bygdelag?

1 837 innbyggere, fordelt på 272 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Løten 7 896.

Hva koster bolig i Søndre Bygdelag?

Rundt 22 982 kr/m² for alle boligtyper, mot 23 357 kr/m² i snitt for Løten.

Hvilken skole hører Søndre Bygdelag til?

Barneskole Ådalsbruk skole; ungdomsskole Løten ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.