← Flyttekart
Flyttekart › Lunner › Harestua

Bo i Harestua · Lunner

Harestua er et område i Lunner med 2 948 innbyggere fordelt på 102 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 35 230 kr/m², 23 % over snittet i Lunner (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Harestua nr. 3 av 3 områder i Lunner. Sterkest står trygghet (92/100), svakest boligpriser (16/100). Nærmeste barneskole er Harestua skole (anslått etter avstand).

47poeng av 100, standardvekter
nr. 3av 3 områder i Lunner
35 230kr/m², alle boliger
2 948innbyggere
Åpne Harestua i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Harestua og nabolagene rundt
Kartet: Harestua og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Lunner. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Lunner
Standardvekter47 / 100nr. 3 av 3
Barnefamilie49 / 100nr. 3 av 3
Pendler44 / 100nr. 3 av 3
Naturelsker58 / 100nr. 3 av 3
Førstegangskjøper39 / 100nr. 3 av 3
Balansert57 / 100nr. 3 av 3

Skoler

BarneskoleHarestua skole (63/100, nr. 2 av 3)
UngdomsskoleHarestua skole (67/100, nr. 1 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Nannestad videregående skole (1/100, nr. 5 av 5)
Bjertnes videregående skole (41/100, nr. 3 av 5)
Hadeland videregående skole (78/100, nr. 2 av 5)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Lunner. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 54/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorHarestuaSnitt LunnerAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,6 poeng0,5 poeng+18 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,4 poeng0,7 poeng+96 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)52,0 skalapoeng50,4 skalapoeng+3 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,184,13≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,304,35≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,88≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,493,52≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,863,88≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)22,6 %21,8 %+4 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,2 elever/lærer14,7 elever/lærer+4 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,8 elever/lærer18,0 elever/lærer+10 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)89,4 %89,4 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)411 elever299 elever+37 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)52,8 skalapoeng49,7 skalapoeng+6 %
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)56,5 skalapoeng54,0 skalapoeng+5 %
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)43,5 poeng43,7 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,193,99+5 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,963,95≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,903,78+3 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,233,20≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,703,60≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)9,1 %14,7 %−38 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)17,5 elever/lærer19,0 elever/lærer−8 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)89,4 %92,7 %−4 %
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)411 elever253 elever+62 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,32 karakter3,32 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)86,9 %87,4 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,5 %3,2 %+9 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,25≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,07≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,903,89≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,553,60≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,98≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,5 %6,9 %+9 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)16 864 m11 011 m+53 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)754 elever742 elever≈ snittet
Boligpriser · 16/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorHarestuaSnitt LunnerAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)35 230 kr/m²28 646 kr/m²+23 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)44 306 kr/m²42 686 kr/m²+4 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)31 884 kr/m²26 041 kr/m²+22 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)18,2 %18,2 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)106 salg/år106 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)18 739 kr/år18 739 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)4 202 kr/år4 202 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 32/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorHarestuaSnitt LunnerAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)8 977 m4 178 m+115 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 101 m1 492 m−26 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4 linjer8 linjer−50 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)6,1 avg/time9,1 avg/time−33 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)15 705 m10 520 m+49 %
Familie og trivsel · 49/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorHarestuaSnitt LunnerAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)17,4 %15,8 %+10 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)2 stk1 stk+68 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,554,58≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)6,0 barn/ansatt5,7 barn/ansatt+6 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)38,4 %45,1 %−15 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)83,7 %83,7 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)61,2 %61,2 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)25,0 %25,0 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)50,5 %50,5 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)4,61 per 10 0004,61 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)6 188 m3 194 m+94 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)5 748 m4 370 m+32 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)694 m764 m−9 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)920 m1 503 m−39 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)90 %94 %−4 %
Trygghet · 92/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorHarestuaSnitt LunnerAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)84,6 %84,6 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)55,0 per 100055,0 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)6,3 per 10006,3 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)7,5 per 10007,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,8 per 10004,8 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−63 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker≈ snittet
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorHarestuaSnitt LunnerAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 081 500 kr1 081 500 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)9,8 %9,8 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)75,6 %75,6 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)69,1 %69,1 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)8,2 %8,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)85,6 %85,6 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,2 %6,2 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)17,1 %17,1 %lik i kommunen
Natur og tur · 75/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorHarestuaSnitt LunnerAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)226 m357 m−37 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)22,9 km15,5 km+48 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)56,9 km47,8 km+19 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)91 m182 m−50 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)56 m79 m−29 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)898 m904 m≈ snittet
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)11 028 m7 486 m+47 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 stk1 stk+107 %
Miljø og risiko · 72/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorHarestuaSnitt LunnerAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)6 % av rute13 % av rute−54 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)9 % av rute5 % av rute+69 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)3,3 µg/m³3,3 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 015 mm/år887 mm/år+15 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,1 °C15,7 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-4,3 °C-4,8 °C+10 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,1 °C4,7 °C+9 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)18 % av rute13 % av rute+39 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)2 % av rute3 % av rute−45 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,97 1–43,31 1–4+20 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Harestua

Hvor mange bor i Harestua?

2 948 innbyggere, fordelt på 102 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Lunner 9 403.

Hva koster bolig i Harestua?

Rundt 35 230 kr/m² for alle boligtyper, mot 28 646 kr/m² i snitt for Lunner.

Hvilken skole hører Harestua til?

Barneskole Harestua skole; ungdomsskole Harestua skole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.