← Flyttekart
Flyttekart › Lyngdal › Lyngdal Østre

Bo i Lyngdal Østre · Lyngdal

Lyngdal Østre er et område i Lyngdal med 3 529 innbyggere fordelt på 200 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 21 705 kr/m², på nivå med snittet i Lyngdal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Lyngdal Østre nr. 2 av 4 områder i Lyngdal. Sterkest står trygghet (86/100), svakest skolekvalitet (36/100). Nærmeste barneskole er Å barneskole (anslått etter avstand).

52poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 4 områder i Lyngdal
21 705kr/m², alle boliger
3 529innbyggere
Åpne Lyngdal Østre i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Lyngdal Østre og nabolagene rundt
Kartet: Lyngdal Østre og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Lyngdal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Lyngdal
Standardvekter52 / 100nr. 2 av 4
Barnefamilie54 / 100nr. 2 av 4
Pendler59 / 100nr. 1 av 4
Naturelsker56 / 100nr. 2 av 4
Førstegangskjøper55 / 100nr. 2 av 4
Balansert61 / 100nr. 2 av 4

Skoler

BarneskoleÅ barneskole (59/100, nr. 2 av 5)
Kvås skole
Berge barneskole (58/100, nr. 3 av 5)
UngdomsskoleLyngdal ungdomsskole (14/100, nr. 2 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Kvs-Lyngdal AS (86/100, nr. 1 av 6)
Eilert Sundt videregående skole Studiested Farsund (5/100, nr. 6 av 6)
Mandal videregående skole (22/100, nr. 3 av 6)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Lyngdal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 36/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorLyngdal ØstreSnitt LyngdalAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,0 poeng-0,1 poeng+1 392 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,4 poeng-1,4 poeng≈ snittet
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,8 skalapoeng49,5 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,144,15≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,274,36≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,843,88≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,483,45≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,983,94≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)14,0 %13,4 %+4 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,9 elever/lærer14,1 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,1 elever/lærer15,6 elever/lærer−3 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,1 %94,7 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)237 elever230 elever+3 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)46,9 skalapoeng47,0 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,0 skalapoeng51,2 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,0 poeng42,1 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,094,09≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,014,02≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,813,81≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,243,25≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,613,63≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)16,0 %16,5 %≈ snittet
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,9 elever/lærer18,7 elever/lærer≈ snittet
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,2 %97,0 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)307 elever285 elever+8 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,46 karakter3,45 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)91,5 %91,9 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)2,8 %2,8 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,384,40≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,314,32≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,984,00≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,693,71≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,194,17≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,8 %3,7 %+3 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)6 306 m5 000 m+26 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)541 elever478 elever+13 %
Boligpriser · 36/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorLyngdal ØstreSnitt LyngdalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)21 705 kr/m²21 752 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)26 218 kr/m²28 047 kr/m²−7 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)18 692 kr/m²18 543 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)28,4 %28,4 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)118 salg/år118 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)14 067 kr/år14 067 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)0 kr/år0 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 71/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorLyngdal ØstreSnitt LyngdalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2 178 m5 978 m−64 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)19 099 m20 146 m−5 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)12 linjer8 linjer+43 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)12,3 avg/time8,5 avg/time+43 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)4 170 m6 549 m−36 %
Familie og trivsel · 64/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorLyngdal ØstreSnitt LyngdalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)20,1 %18,7 %+8 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)1 stk1 stk+38 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,644,67≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)6,0 barn/ansatt6,0 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)49,0 %48,3 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)85,2 %85,2 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)68,8 %68,8 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)21,2 %21,2 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)56,8 %56,8 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,88 per 10 0000,88 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 405 m4 111 m−17 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 389 m3 435 m−30 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 691 m1 584 m+7 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 084 m2 182 m−4 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)96 %92 %+4 %
Trygghet · 86/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorLyngdal ØstreSnitt LyngdalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)84,5 %84,5 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)49,9 per 100049,9 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)7,8 per 10007,8 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)13,6 per 100013,6 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,6 per 10004,6 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker1 ulykker+28 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorLyngdal ØstreSnitt LyngdalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 041 700 kr1 041 700 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,0 %12,0 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)78,4 %78,4 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)68,0 %68,0 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)8,2 %8,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,60 P90/P102,60 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)86,7 %86,7 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,4 %6,4 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)14,3 %14,3 %lik i kommunen
Natur og tur · 59/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorLyngdal ØstreSnitt LyngdalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 295 m1 079 m+20 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)4,8 km5,3 km−9 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km0,0 km−100 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)305 m1 202 m−75 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)54 m53 m≈ snittet
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)250 m345 m−28 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 498 m2 171 m+15 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 stk1 stk+7 %
Miljø og risiko · 73/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorLyngdal ØstreSnitt LyngdalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)24 % av rute16 % av rute+50 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)3,9 µg/m³3,9 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 934 mm/år1 914 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,1 °C15,9 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1,3 °C1,0 °C+32 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)7,8 °C7,6 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)20 % av rute25 % av rute−18 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)24 % av rute21 % av rute+16 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,29 1–43,06 1–4−25 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Lyngdal Østre

Hvor mange bor i Lyngdal Østre?

3 529 innbyggere, fordelt på 200 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Lyngdal 10 860.

Hva koster bolig i Lyngdal Østre?

Rundt 21 705 kr/m² for alle boligtyper, mot 21 752 kr/m² i snitt for Lyngdal.

Hvilken skole hører Lyngdal Østre til?

Barneskole Å barneskole; ungdomsskole Lyngdal ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.