Bo i Lyngseidet · Lyngen
Lyngseidet er et område i Lyngen med 1 206 innbyggere fordelt på 136 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 19 022 kr/m², på nivå med snittet i Lyngen (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Lyngseidet nr. 2 av 3 områder i Lyngen. Sterkest står trygghet (78/100), svakest boligpriser (53/100). Nærmeste barneskole er Eidebakken skole (anslått etter avstand).
62poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 3 områder i Lyngen
19 022kr/m², alle boliger
1 206innbyggere
Åpne Lyngseidet i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Lyngen. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Lyngen |
|---|
| Standardvekter | 62 / 100 | nr. 2 av 3 |
| Barnefamilie | 61 / 100 | nr. 2 av 3 |
| Pendler | 63 / 100 | nr. 2 av 3 |
| Naturelsker | 66 / 100 | nr. 2 av 3 |
| Førstegangskjøper | 61 / 100 | nr. 2 av 3 |
| Balansert | 67 / 100 | nr. 2 av 3 |
Skoler
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Lyngen. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet · 59/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Lyngseidet | Snitt Lyngen | Avvik |
|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -3,3 poeng | -3,3 poeng | lik i kommunen |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 1,4 poeng | 1,4 poeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 45,7 skalapoeng | 45,7 skalapoeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,00 | 3,00 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,50 | 3,50 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,50 | 3,50 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 2,80 | 2,80 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 2,60 | 2,60 | lik i kommunen |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 12,6 elever/lærer | 10,8 elever/lærer | +16 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 13,8 elever/lærer | 11,0 elever/lærer | +26 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 98,5 % | 95,9 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 176 elever | 113 elever | +55 % |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 44,8 poeng | 42,5 poeng | +5 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,94 | 3,95 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,98 | 3,94 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,63 | 3,66 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,10 | 3,05 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,84 | 3,89 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 17,4 % | 17,4 % | lik i kommunen |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 13,7 elever/lærer | 13,2 elever/lærer | +4 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 98,5 % | 97,1 % | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 176 elever | 136 elever | +29 % |
Boligpriser · 53/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 63/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 69/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Lyngseidet | Snitt Lyngen | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 11,6 % | 10,8 % | +7 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 1 stk | 0 stk | +34 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,80 | 4,77 | ≈ snittet |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,1 barn/ansatt | 5,0 barn/ansatt | ≈ snittet |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 52,8 % | 50,5 % | +5 % |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 61,4 % | 61,4 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 17,3 % | 17,3 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 55,7 % | 55,7 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 23,1 % | 23,1 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 8,08 per 10 000 | 8,08 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 12 513 m | 16 447 m | −24 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 3 405 m | 12 528 m | −73 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 422 m | 2 417 m | ≈ snittet |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 3 200 m | 5 399 m | −41 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 94 % | 97 % | −3 % |
Trygghet · 78/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Lyngseidet | Snitt Lyngen | Avvik |
|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 94,6 % | 94,6 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 36,7 per 1000 | 36,7 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 8,8 per 1000 | 8,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 2,5 per 1000 | 2,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 2,8 per 1000 | 2,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | +95 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | lik i kommunen |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Lyngseidet | Snitt Lyngen | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 077 000 kr | 1 077 000 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 9,9 % | 9,9 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 66,5 % | 66,5 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 66,7 % | 66,7 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 7,3 % | 7,3 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,60 P90/P10 | 2,60 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 87,1 % | 87,1 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 6,8 % | 6,8 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 17,3 % | 17,3 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 69/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 76/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Lyngseidet | Snitt Lyngen | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 1,7 µg/m³ | 1,7 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 674 mm/år | 700 mm/år | −4 % |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 12,7 °C | 12,5 °C | ≈ snittet |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | -1,0 °C | -1,6 °C | +41 % |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 4,2 °C | 3,9 °C | +6 % |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 7 % av rute | 8 % av rute | −7 % |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 29 % av rute | 24 % av rute | +17 % |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 2,13 1–4 | 1,94 1–4 | +10 % |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 0 % av rute | 1 % av rute | −100 % |
Spørsmål og svar om Lyngseidet
Hvor mange bor i Lyngseidet?
1 206 innbyggere, fordelt på 136 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Lyngen 2 731.
Hva koster bolig i Lyngseidet?
Rundt 19 022 kr/m² for alle boligtyper, mot 19 156 kr/m² i snitt for Lyngen.
Hvilken skole hører Lyngseidet til?
Barneskole Eidebakken skole; ungdomsskole Eidebakken skole (anslått etter avstand).
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.