← Flyttekart
Flyttekart › Målselv › Nedre Målselv

Bo i Nedre Målselv · Målselv

Nedre Målselv er et område i Målselv med 2 288 innbyggere fordelt på 406 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 13 593 kr/m², 12 % under snittet i Målselv (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Nedre Målselv nr. 1 av 4 områder i Målselv. Sterkest står trygghet (90/100), svakest reise og kollektiv (54/100). Nærmeste barneskole er Karlstad oppvekstsenter avd skole (anslått etter avstand).

61poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 4 områder i Målselv
13 593kr/m², alle boliger
2 288innbyggere
Åpne Nedre Målselv i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Nedre Målselv og nabolagene rundt
Kartet: Nedre Målselv og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Målselv. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Målselv
Standardvekter61 / 100nr. 1 av 4
Barnefamilie61 / 100nr. 2 av 4
Pendler58 / 100nr. 2 av 4
Naturelsker60 / 100nr. 2 av 4
Førstegangskjøper61 / 100nr. 1 av 4
Balansert65 / 100nr. 2 av 4

Skoler

BarneskoleKarlstad oppvekstsenter avd skole (44/100, nr. 3 av 3)
Olsborg skole (46/100, nr. 2 av 3)
Sameskolen i Troms
UngdomsskoleSameskolen i Troms
Videregående (nærmeste tre)Bardufoss videregående skole (74/100, nr. 1 av 4)
Senja videregående skole avd Finnfjordbotn (58/100, nr. 2 av 4)
Nordborg Vgs (27/100, nr. 4 av 4)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Målselv. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 59/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorNedre MålselvSnitt MålselvAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,9 poeng-1,3 poeng−45 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,5 poeng1,3 poeng−65 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,5 skalapoeng47,6 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,033,99≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,494,32+4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,833,75≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,533,52≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,81+4 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)9,8 elever/lærer9,7 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)10,4 elever/lærer10,4 elever/lærer≈ snittet
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)82,0 %85,2 %−4 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)73 elever115 elever−36 %
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)46,8 poeng45,0 poeng+4 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)4,7 elever/lærer8,7 elever/lærer−46 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)61,1 %79,5 %−23 %
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)18 elever90 elever−80 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,27 karakter3,37 karakter−3 %
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)87,3 %87,8 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)2,6 %2,4 %+9 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,194,19≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,204,19≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,943,92≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,733,70≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,04≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)8,8 %8,4 %+4 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)13 097 m9 390 m+39 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)436 elever425 elever≈ snittet
Boligpriser · 58/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorNedre MålselvSnitt MålselvAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)13 593 kr/m²15 512 kr/m²−12 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)23 933 kr/m²24 638 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)14 192 kr/m²15 685 kr/m²−10 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)22,9 %22,9 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)38 salg/år38 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)12 353 kr/år12 353 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)2 595 kr/år2 595 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 54/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorNedre MålselvSnitt MålselvAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5 304 m3 885 m+37 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)7 linjer11 linjer−36 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5,1 avg/time7,6 avg/time−32 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)12 185 m9 436 m+29 %
Familie og trivsel · 67/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorNedre MålselvSnitt MålselvAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)13,8 %14,2 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk0 stk−34 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,5 barn/ansatt5,6 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)32,6 %32,1 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)83,4 %83,4 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)56,4 %56,4 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)28,7 %28,7 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)43,5 %43,5 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)5,0 %5,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)2,88 per 10 0002,88 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)10 853 m9 374 m+16 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)12 327 m10 108 m+22 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 808 m1 617 m+12 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)5 421 m3 083 m+76 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)100 %91 %+9 %
Trygghet · 90/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorNedre MålselvSnitt MålselvAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)88,8 %88,8 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)63,1 per 100063,1 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)6,9 per 10006,9 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)11,2 per 100011,2 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,9 per 10004,9 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+38 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+196 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorNedre MålselvSnitt MålselvAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 071 700 kr1 071 700 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)9,9 %9,9 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)78,6 %78,6 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)71,6 %71,6 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)6,2 %6,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)78,1 %78,1 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,1 %6,1 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)18,7 %18,7 %lik i kommunen
Natur og tur · 56/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorNedre MålselvSnitt MålselvAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 849 m1 237 m+49 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)2,1 km4,2 km−50 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,8 km13,3 km−72 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)439 m270 m+62 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)34 m41 m−17 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)423 m521 m−19 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)20 465 m25 826 m−21 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−100 %
Miljø og risiko · 69/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorNedre MålselvSnitt MålselvAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)13 % av rute15 % av rute−13 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,0 µg/m³2,0 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)939 mm/år805 mm/år+17 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)12,9 °C13,4 °C−4 %
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-6,6 °C-8,0 °C+18 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2,2 °C1,7 °C+26 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)30 % av rute28 % av rute+4 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)8 % av rute11 % av rute−32 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,45 1–42,83 1–4−14 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)2 % av rute1 % av rute+40 %

Spørsmål og svar om Nedre Målselv

Hvor mange bor i Nedre Målselv?

2 288 innbyggere, fordelt på 406 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Målselv 6 783.

Hva koster bolig i Nedre Målselv?

Rundt 13 593 kr/m² for alle boligtyper, mot 15 512 kr/m² i snitt for Målselv.

Hvilken skole hører Nedre Målselv til?

Barneskole Karlstad oppvekstsenter avd skole; ungdomsskole Sameskolen i Troms (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.