Vang er et område i Moss med 4 674 innbyggere fordelt på 284 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 42 078 kr/m², 4 % under snittet i Moss (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Vang nr. 9 av 12 områder i Moss. Sterkest står trygghet (97/100), svakest reise og kollektiv (31/100). Nærmeste barneskole er Vang skole og ressurssenter (anslått etter avstand).
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Moss. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Moss |
|---|---|---|
| Standardvekter | 56 / 100 | nr. 9 av 12 |
| Barnefamilie | 55 / 100 | nr. 10 av 12 |
| Pendler | 52 / 100 | nr. 12 av 12 |
| Naturelsker | 62 / 100 | nr. 6 av 12 |
| Førstegangskjøper | 58 / 100 | nr. 10 av 12 |
| Balansert | 64 / 100 | nr. 6 av 12 |
| Barneskole | Vang skole og ressurssenter (49/100, nr. 8 av 14) Larkollen skole (77/100, nr. 1 av 14) Halmstad skole (41/100, nr. 11 av 14) |
| Ungdomsskole | Rygge ungdomsskole (31/100, nr. 4 av 5) |
| Videregående (nærmeste tre) | Malakoff videregående skole (14/100, nr. 4 av 4) Kirkeparken videregående skole (100/100, nr. 1 av 4) Tomb videregående skole (81/100, nr. 3 av 4) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Moss. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Vang | Snitt Moss | Avvik |
|---|---|---|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,1 poeng | 0,3 poeng | −57 % |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,2 poeng | -0,1 poeng | +210 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 49,9 skalapoeng | 49,7 skalapoeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,15 | 4,12 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,39 | 4,33 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,93 | 3,91 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,73 | 3,67 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,03 | 3,90 | +4 % |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 17,1 % | 19,3 % | −11 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 11,9 elever/lærer | 12,8 elever/lærer | −7 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,9 elever/lærer | 16,6 elever/lærer | −10 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 98,0 % | 97,1 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 173 elever | 318 elever | −46 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 48,9 skalapoeng | 49,1 skalapoeng | ≈ snittet |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 53,1 skalapoeng | 52,4 skalapoeng | ≈ snittet |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 43,0 poeng | 43,3 poeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,99 | 4,02 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,83 | 3,90 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,80 | 3,79 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,24 | 3,26 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,61 | 3,65 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 15,7 % | 15,0 % | +5 % |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 18,9 elever/lærer | 17,5 elever/lærer | +8 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 96,5 % | 98,3 % | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 560 elever | 474 elever | +18 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,28 karakter | 3,27 karakter | ≈ snittet |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 88,5 % | 85,1 % | +4 % |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,0 % | 3,1 % | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,16 | 4,09 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,01 | 3,98 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,84 | 3,84 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,51 | 3,42 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,90 | 3,91 | ≈ snittet |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 8,4 % | 7,5 % | +12 % |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 6 093 m | 2 220 m | +174 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 727 elever | 684 elever | +6 % |
| Indikator | Vang | Snitt Moss | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 42 078 kr/m² | 43 794 kr/m² | −4 % |
| Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 52 760 kr/m² | 52 980 kr/m² | ≈ snittet |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 36 887 kr/m² | 36 569 kr/m² | ≈ snittet |
| Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 23,0 % | 23,0 % | lik i kommunen |
| Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 612 salg/år | 612 salg/år | lik i kommunen |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 17 549 kr/år | 17 549 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 5 454 kr/år | 5 454 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Vang | Snitt Moss | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 3 783 m | 692 m | +446 % |
| Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 4 673 m | 1 938 m | +141 % |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 9 linjer | 24 linjer | −64 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 5,2 avg/time | 56,5 avg/time | −91 % |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 5 758 m | 1 547 m | +272 % |
| Indikator | Vang | Snitt Moss | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 15,2 % | 14,8 % | ≈ snittet |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 3 stk | −86 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,64 | 4,54 | ≈ snittet |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,9 barn/ansatt | 5,8 barn/ansatt | ≈ snittet |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 47,2 % | 45,5 % | +4 % |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 84,5 % | 84,5 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 65,3 % | 65,3 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 23,0 % | 23,0 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 49,0 % | 49,0 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 3,08 per 10 000 | 3,08 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 403 m | 338 m | +316 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 132 m | 596 m | +258 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 638 m | 295 m | +116 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 080 m | 691 m | +201 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 96 % | 70 % | +39 % |
| Indikator | Vang | Snitt Moss | Avvik |
|---|---|---|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 79,0 % | 79,0 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 59,0 per 1000 | 59,0 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 7,6 per 1000 | 7,6 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 21,3 per 1000 | 21,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 5,7 per 1000 | 5,7 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 1 ulykker | 2 ulykker | −75 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 1 ulykker | −100 % |
| Indikator | Vang | Snitt Moss | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 090 400 kr | 1 090 400 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 12,2 % | 12,2 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 76,6 % | 76,6 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 64,7 % | 64,7 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 9,9 % | 9,9 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,80 P90/P10 | 2,80 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 83,3 % | 83,3 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 9,6 % | 9,6 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 17,8 % | 17,8 % | lik i kommunen |
| Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024) | 28,2 % | 28,2 % | lik i kommunen |
| Indikator | Vang | Snitt Moss | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 191 m | 510 m | −63 % |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 13,8 km | 11,5 km | +19 % |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 0,0 km | 3,0 km | −100 % |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 96 m | 116 m | −17 % |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 108 m | 297 m | −64 % |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 901 m | 609 m | +48 % |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 144 m | 885 m | +29 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 0 stk | 0 stk | lik i kommunen |
4 674 innbyggere, fordelt på 284 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Moss 52 574.
Rundt 42 078 kr/m² for alle boligtyper, mot 43 794 kr/m² i snitt for Moss.
Barneskole Vang skole og ressurssenter; ungdomsskole Rygge ungdomsskole (anslått etter avstand).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.