Bo i Ballangen · Narvik
Ballangen er et område i Narvik med 2 278 innbyggere fordelt på 400 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 15 648 kr/m², 36 % under snittet i Narvik (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Ballangen nr. 13 av 16 områder i Narvik. Sterkest står trygghet (97/100), svakest reise og kollektiv (37/100). Nærmeste barneskole er Ballangen skole (anslått etter avstand).
54poeng av 100, standardvekter
nr. 13av 16 områder i Narvik
15 648kr/m², alle boliger
2 278innbyggere
Åpne Ballangen i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Narvik. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Narvik |
|---|
| Standardvekter | 54 / 100 | nr. 13 av 16 |
| Barnefamilie | 51 / 100 | nr. 15 av 16 |
| Pendler | 52 / 100 | nr. 14 av 16 |
| Naturelsker | 58 / 100 | nr. 11 av 16 |
| Førstegangskjøper | 57 / 100 | nr. 3 av 16 |
| Balansert | 61 / 100 | nr. 13 av 16 |
Skoler
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Narvik. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet · 41/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Ballangen | Snitt Narvik | Avvik |
|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -5,2 poeng | -1,3 poeng | −314 % |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,0 poeng | -0,1 poeng | +100 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 43,8 skalapoeng | 48,7 skalapoeng | −10 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,05 | 4,20 | −4 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,40 | 4,44 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,77 | 3,92 | −4 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,59 | 3,71 | −3 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,03 | 4,00 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 18,8 % | 13,1 % | +44 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,1 elever/lærer | 14,0 elever/lærer | ≈ snittet |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 17,1 elever/lærer | 17,0 elever/lærer | ≈ snittet |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 98,0 % | 96,8 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 213 elever | 249 elever | −14 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 46,0 skalapoeng | 48,4 skalapoeng | −5 % |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 48,0 skalapoeng | 51,9 skalapoeng | −8 % |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 43,9 poeng | 42,9 poeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,81 | 4,11 | −7 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,93 | 4,11 | −4 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,91 | 3,90 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,26 | 3,39 | −4 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,79 | 3,83 | ≈ snittet |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 16,0 elever/lærer | 19,2 elever/lærer | −17 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 98,0 % | 97,9 % | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 213 elever | 554 elever | −62 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,48 karakter | 3,48 karakter | lik i kommunen |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 83,7 % | 83,7 % | lik i kommunen |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,8 % | 3,8 % | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,22 | 4,22 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,26 | 4,26 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,94 | 3,94 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,74 | 3,74 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,14 | 4,14 | lik i kommunen |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 5,4 % | 5,5 % | lik i kommunen |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 22 731 m | 4 249 m | +435 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 648 elever | 648 elever | lik i kommunen |
Boligpriser · 68/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 37/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 49/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Ballangen | Snitt Narvik | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 11,9 % | 14,5 % | −18 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 1 stk | 3 stk | −82 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,46 | 4,59 | ≈ snittet |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,2 barn/ansatt | 5,6 barn/ansatt | −7 % |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 37,4 % | 38,0 % | ≈ snittet |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 82,4 % | 82,4 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 64,9 % | 64,9 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 19,4 % | 19,4 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 54,3 % | 54,3 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 2,65 per 10 000 | 2,65 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 9 520 m | 3 804 m | +150 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 15 726 m | 2 916 m | +439 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 838 m | 723 m | +154 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 822 m | 1 733 m | +63 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 96 % | 83 % | +16 % |
Trygghet · 97/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Ballangen | Snitt Narvik | Avvik |
|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 88,7 % | 88,7 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 47,4 per 1000 | 47,4 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 7,9 per 1000 | 7,9 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 7,6 per 1000 | 7,6 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 5,8 per 1000 | 5,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 2 ulykker | −89 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 1 ulykker | −100 % |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Ballangen | Snitt Narvik | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 120 200 kr | 1 120 200 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 10,3 % | 10,3 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 79,4 % | 79,4 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 65,9 % | 65,9 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 7,4 % | 7,4 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,50 P90/P10 | 2,50 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 82,7 % | 82,7 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 9,2 % | 9,2 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 17,6 % | 17,6 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 61/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 69/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Ballangen | Snitt Narvik | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 8 % av rute | 11 % av rute | −21 % |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 2,7 µg/m³ | 2,7 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 1 299 mm/år | 1 009 mm/år | +29 % |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 13,1 °C | 13,8 °C | −5 % |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | -2,4 °C | -1,8 °C | −34 % |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 3,9 °C | 4,6 °C | −14 % |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 14 % av rute | 7 % av rute | +94 % |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 16 % av rute | 38 % av rute | −58 % |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 1,97 1–4 | 2,18 1–4 | −10 % |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 0 % av rute | 0 % av rute | −100 % |
Spørsmål og svar om Ballangen
Hvor mange bor i Ballangen?
2 278 innbyggere, fordelt på 400 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Narvik 21 557.
Hva koster bolig i Ballangen?
Rundt 15 648 kr/m² for alle boligtyper, mot 24 353 kr/m² i snitt for Narvik.
Hvilken skole hører Ballangen til?
Barneskole Ballangen skole; ungdomsskole Ballangen skole (anslått etter avstand).
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.