← Flyttekart
Flyttekart › Nord-Aurdal › Aurdal

Bo i Aurdal · Nord-Aurdal

Aurdal er et område i Nord-Aurdal med 1 639 innbyggere fordelt på 259 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 17 499 kr/m², 21 % under snittet i Nord-Aurdal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Aurdal nr. 1 av 3 områder i Nord-Aurdal. Sterkest står trygghet (94/100), svakest reise og kollektiv (41/100). Nærmeste barneskole er Nord-Aurdal barneskole (anslått etter avstand).

52poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 3 områder i Nord-Aurdal
17 499kr/m², alle boliger
1 639innbyggere
Åpne Aurdal i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Aurdal og nabolagene rundt
Kartet: Aurdal og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Nord-Aurdal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Nord-Aurdal
Standardvekter52 / 100nr. 1 av 3
Barnefamilie51 / 100nr. 1 av 3
Pendler51 / 100nr. 2 av 3
Naturelsker56 / 100nr. 1 av 3
Førstegangskjøper52 / 100nr. 1 av 3
Balansert60 / 100nr. 1 av 3

Skoler

BarneskoleNord-Aurdal barneskole (50/100, nr. 1 av 1)
UngdomsskoleNord-Aurdal ungdomsskole (50/100, nr. 1 av 1)
Videregående (nærmeste tre)Valdres vidaregåande skule (39/100, nr. 2 av 2)
Gol vidaregåande skule (61/100, nr. 1 av 2)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Nord-Aurdal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 41/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorAurdalSnitt Nord-AurdalAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,3 poeng0,3 poenglik i kommunen
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,1 poeng-1,1 poenglik i kommunen
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,3 skalapoeng47,3 skalapoenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,184,18lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,404,40lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,044,04lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,543,54lik i kommunen
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,034,03lik i kommunen
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,4 %7,4 %lik i kommunen
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)12,8 elever/lærer12,8 elever/lærerlik i kommunen
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)12,2 elever/lærer12,2 elever/lærerlik i kommunen
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)92,8 %92,8 %lik i kommunen
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)401 elever401 eleverlik i kommunen
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,0 skalapoeng47,0 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)56,5 skalapoeng56,5 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,6 poeng42,6 poenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,084,08lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,06lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,853,85lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,393,39lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,82lik i kommunen
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)12,3 %12,3 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)16,3 elever/lærer16,3 elever/lærerlik i kommunen
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,4 %98,4 %lik i kommunen
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)174 elever174 eleverlik i kommunen
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,36 karakter3,35 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)88,6 %88,5 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)2,2 %2,2 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,24≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,174,18≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,983,98≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,653,66≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,084,08≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,6 %7,6 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)7 805 m5 681 m+37 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)426 elever431 elever≈ snittet
Boligpriser · 53/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorAurdalSnitt Nord-AurdalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)17 499 kr/m²22 236 kr/m²−21 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)35 090 kr/m²37 159 kr/m²−6 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)15 580 kr/m²19 230 kr/m²−19 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)-16,8 %-16,8 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)32 salg/år32 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)24 357 kr/år24 357 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)2 530 kr/år2 530 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 41/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorAurdalSnitt Nord-AurdalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)8 465 m3 829 m+121 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)10 linjer15 linjer−37 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5,3 avg/time7,6 avg/time−30 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)11 209 m4 913 m+128 %
Familie og trivsel · 61/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorAurdalSnitt Nord-AurdalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)13,8 %13,9 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk0 stk−100 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,5 barn/ansatt5,2 barn/ansatt+5 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)40,5 %38,5 %+5 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)83,3 %83,3 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)69,7 %69,7 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)19,1 %19,1 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)53,4 %53,4 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)4,21 per 10 0004,21 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 238 m1 618 m+38 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 965 m1 998 m≈ snittet
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 948 m1 165 m+67 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 358 m2 017 m+17 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)91 %89 %≈ snittet
Trygghet · 94/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorAurdalSnitt Nord-AurdalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)88,2 %88,2 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)51,6 per 100051,6 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)6,6 per 10006,6 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)7,3 per 10007,3 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)6,7 per 10006,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−63 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorAurdalSnitt Nord-AurdalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 019 000 kr1 019 000 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,8 %12,8 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)77,9 %77,9 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)70,7 %70,7 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)8,2 %8,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,60 P90/P102,60 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)80,0 %80,0 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,4 %6,4 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)17,0 %17,0 %lik i kommunen
Natur og tur · 56/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorAurdalSnitt Nord-AurdalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3 372 m6 860 m−51 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,3 km0,1 km+283 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)15,5 km5,1 km+205 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)634 m763 m−17 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)29 m67 m−57 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)879 m541 m+62 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)8 693 m3 950 m+120 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk+294 %
Miljø og risiko · 67/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorAurdalSnitt Nord-AurdalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)27 % av rute26 % av rute≈ snittet
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,5 µg/m³2,5 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)679 mm/år662 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)14,3 °C14,6 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-6,9 °C-7,3 °C+5 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2,9 °C3,0 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)16 % av rute20 % av rute−20 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)57 % av rute52 % av rute+8 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,15 1–42,44 1–4−12 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Aurdal

Hvor mange bor i Aurdal?

1 639 innbyggere, fordelt på 259 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Nord-Aurdal 6 450.

Hva koster bolig i Aurdal?

Rundt 17 499 kr/m² for alle boligtyper, mot 22 236 kr/m² i snitt for Nord-Aurdal.

Hvilken skole hører Aurdal til?

Barneskole Nord-Aurdal barneskole; ungdomsskole Nord-Aurdal ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.