Rotsund er et område i Nordreisa med 535 innbyggere fordelt på 123 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 14 259 kr/m², 25 % under snittet i Nordreisa (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Rotsund nr. 3 av 3 områder i Nordreisa. Sterkest står trygghet (97/100), svakest skolekvalitet (29/100). Nærmeste barneskole er Rotsundelv skole (anslått etter avstand).
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Nordreisa. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Nordreisa |
|---|---|---|
| Standardvekter | 49 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Barnefamilie | 45 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Pendler | 48 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Naturelsker | 55 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Førstegangskjøper | 55 / 100 | nr. 2 av 3 |
| Balansert | 57 / 100 | nr. 3 av 3 |
| Barneskole | Rotsundelv skole Storslett skole avd Sørkjosen |
| Ungdomsskole | Storslett skole avd Sørkjosen |
| Videregående (nærmeste tre) | Nord-Troms videregående skole avd Nordreisa (50/100, nr. 1 av 1) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Nordreisa. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Rotsund | Snitt Nordreisa | Avvik |
|---|---|---|---|
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,70 | 4,02 | −8 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,60 | 3,83 | −6 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 2,90 | 3,45 | −16 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,70 | 3,95 | −6 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 10,5 elever/lærer | 10,1 elever/lærer | +4 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 8,5 elever/lærer | 11,1 elever/lærer | −24 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 100,0 % | 98,9 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 23 elever | 181 elever | −87 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,26 karakter | 3,26 karakter | lik i kommunen |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 84,3 % | 84,3 % | lik i kommunen |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,0 % | 3,0 % | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,09 | 4,09 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,15 | 4,15 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,85 | 3,85 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,63 | 3,63 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,07 | 4,07 | lik i kommunen |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 10,2 % | 10,2 % | lik i kommunen |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 13 588 m | 5 731 m | +137 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 265 elever | 265 elever | lik i kommunen |
| Indikator | Rotsund | Snitt Nordreisa | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 14 259 kr/m² | 18 911 kr/m² | −25 % |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 14 510 kr/m² | 19 010 kr/m² | −24 % |
| Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 18 salg/år | 18 salg/år | lik i kommunen |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 20 968 kr/år | 20 968 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 4 674 kr/år | 4 674 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Rotsund | Snitt Nordreisa | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 50 000 m | 50 000 m | lik i kommunen |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 5 linjer | 12 linjer | −61 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 2,8 avg/time | 6,1 avg/time | −54 % |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 14 200 m | 5 569 m | +155 % |
| Indikator | Rotsund | Snitt Nordreisa | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 9,8 % | 13,8 % | −29 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 1 stk | −100 % |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 84,9 % | 84,9 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 53,8 % | 53,8 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 27,3 % | 27,3 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 46,8 % | 46,8 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 12,6 % | 12,6 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,00 per 10 000 | 0,00 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 8 396 m | 5 215 m | +61 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 10 591 m | 4 478 m | +136 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 3 109 m | 1 630 m | +91 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 6 236 m | 4 510 m | +38 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 100 % | 92 % | +9 % |
| Indikator | Rotsund | Snitt Nordreisa | Avvik |
|---|---|---|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 88,8 % | 88,8 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 49,9 per 1000 | 49,9 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 8,9 per 1000 | 8,9 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 5,8 per 1000 | 5,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 5,3 per 1000 | 5,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 1 ulykker | −80 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 1 ulykker | −100 % |
| Indikator | Rotsund | Snitt Nordreisa | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 164 100 kr | 1 164 100 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 9,5 % | 9,5 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 74,3 % | 74,3 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 67,2 % | 67,2 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 7,7 % | 7,7 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,60 P90/P10 | 2,60 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 82,9 % | 82,9 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 8,1 % | 8,1 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 19,3 % | 19,3 % | lik i kommunen |
| Indikator | Rotsund | Snitt Nordreisa | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 1 403 m | 1 363 m | ≈ snittet |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 1,8 km | 3,3 km | −44 % |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 0,0 km | 5,9 km | −100 % |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 976 m | 325 m | +201 % |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 51 m | 82 m | −38 % |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 161 m | 355 m | −55 % |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 5 783 m | 9 094 m | −36 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 stk | 0 stk | +476 % |
535 innbyggere, fordelt på 123 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Nordreisa 4 807.
Rundt 14 259 kr/m² for alle boligtyper, mot 18 911 kr/m² i snitt for Nordreisa.
Barneskole Rotsundelv skole; ungdomsskole Storslett skole avd Sørkjosen (anslått etter avstand).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.