← Flyttekart
Flyttekart › Oslo › Bjerke › Årvoll

Bo i Årvoll · Oslo

Årvoll er et område i Bjerke, Oslo med 9 610 innbyggere fordelt på 25 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 79 057 kr/m², 7 % under snittet i Oslo. Med standardvektene er Årvoll nr. 39 av 96 områder i Oslo. Sterkest står reise og kollektiv (74/100), svakest skolekvalitet (47/100). Nærmeste barneskole er Tonsenhagen skole.

59poeng av 100, standardvekter
nr. 39av 96 områder i Oslo
79 057kr/m², alle boliger
9 610innbyggere
Åpne Årvoll i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Årvoll og nabolagene rundt
Kartet: Årvoll og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Oslo. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Oslo
Standardvekter59 / 100nr. 39 av 96
Barnefamilie58 / 100nr. 43 av 96
Pendler64 / 100nr. 46 av 96
Naturelsker62 / 100nr. 31 av 96
Førstegangskjøper62 / 100nr. 45 av 96
Balansert61 / 100nr. 36 av 96

Skoler

BarneskoleTonsenhagen skole (48/100, nr. 57 av 105)
Årvoll skole (46/100, nr. 65 av 105)
UngdomsskoleVollebekk skole (41/100, nr. 34 av 53)
Årvoll skole (47/100, nr. 29 av 53)
Videregående (nærmeste tre)Bjerke videregående skole (48/100, nr. 31 av 42)
Lønnebakken skole
Eikelund videregående skole (28/100, nr. 39 av 42)
Skoletilhørighet etter kommunens inntaksområder.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Oslo. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 47/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorÅrvollSnitt OsloAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,4 poeng1,7 poeng−77 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,7 poeng0,8 poeng+100 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,1 skalapoeng51,8 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,074,16≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,34≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,99≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,483,67−5 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,853,90≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)16,1 %17,5 %−8 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,6 elever/lærer14,5 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,0 elever/lærer17,6 elever/lærer+8 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,8 %94,1 %+4 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)639 elever515 elever+24 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,9 skalapoeng52,0 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)55,8 skalapoeng55,5 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)44,3 poeng44,3 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,16≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,924,04−3 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,96≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,303,46−5 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,703,80≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)14,1 %11,8 %+19 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)16,3 elever/lærer18,3 elever/lærer−11 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)94,5 %97,6 %−3 %
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)745 elever535 elever+39 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,28 karakter3,45 karakter−5 %
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)82,8 %86,4 %−4 %
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)2,2 %3,0 %−27 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,174,21≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,104,07≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,91≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,553,57≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,003,99≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)8,1 %7,7 %+5 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)1 291 m1 054 m+22 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)416 elever562 elever−26 %
Boligpriser · 58/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorÅrvollSnitt OsloAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)79 057 kr/m²85 270 kr/m²−7 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)79 416 kr/m²87 744 kr/m²−9 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)78 782 kr/m²82 719 kr/m²−5 %
Median totalprisiKilde: Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa) (2025)6 426 073 kr7 170 181 kr−10 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)29,7 %29,7 %≈ snittet
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)48 salg/år60 salg/år−19 %
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)17 292 kr/år17 292 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)1 939 kr/år1 939 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 74/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorÅrvollSnitt OsloAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)275 m202 m+36 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 829 m1 488 m+23 %
Avstand til T-bane/trikkiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 174 m542 m+117 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)28 linjer32 linjer−12 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)215,2 avg/time270,7 avg/time−20 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)503 m371 m+35 %
Innbyggere fornøyd med kollektivtilbudetiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)65 %70 %−7 %
Familie og trivsel · 58/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorÅrvollSnitt OsloAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)18,1 %15,0 %+20 %
Andel husholdninger par med barniKilde: Oslo kommune, Statistikkbanken (2025)22,4 %17,6 %+28 %
Barnehagedekning 1–5 åriKilde: Oslo kommune, Statistikkbanken (2025)96,6 %91,2 %+6 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)15 stk16 stk−5 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,494,52≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,8 barn/ansatt5,7 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)38,0 %38,6 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)85,9 %86,3 %≈ snittet
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)67,8 %72,3 %−6 %
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)20,3 %20,4 %≈ snittet
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)52,5 %50,0 %+5 %
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)3,24 per 10 0003,24 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)120 m165 m−28 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)173 m169 m≈ snittet
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)190 m209 m−9 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)334 m283 m+18 %
Innbyggere som trives i områdetiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)75 %80 %−7 %
Innbyggere i et godt nabofellesskapiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)40 %43 %−6 %
Innbyggere fornøyd med oppvekstmiljøet for barniKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)54 %58 %−7 %
Innbyggere fornøyd med fritidsaktiviteter for barniKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)55 %55 %≈ snittet
Andel boliger med 4+ romiKilde: Oslo kommune, Statistikkbanken (2025)33,4 %38,5 %−13 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)25 %31 %−18 %
Trygghet · 62/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorÅrvollSnitt OsloAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)76,7 %80,2 %−4 %
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)38,9 per 100042,0 per 1000−7 %
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)9,1 per 10008,3 per 1000+10 %
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)20,3 per 100024,0 per 1000−15 %
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)10,3 per 100010,3 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)2 ulykker13 ulykker−81 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker4 ulykker−85 %
Innbyggere: trygge ute på kveldstidiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)67 %72 %−8 %
Innbyggere: trygge ute på dagtidiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)86 %89 %−3 %
Innbyggere: trygt for barn å ferdes uteiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)50 %52 %−5 %
Levekår · 54/100
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorÅrvollSnitt OsloAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 168 891 kr1 238 300 kr−6 %
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)6,6 %13,8 %−52 %
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)79,8 %84,4 %−5 %
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)70,4 %71,5 %≈ snittet
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)17,1 %15,1 %+13 %
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)3,00 P90/P103,41 P90/P10−12 %
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)76,1 %75,0 %≈ snittet
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)25,1 %18,9 %+33 %
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)15,4 %15,6 %≈ snittet
Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024)28,4 %36,1 %−21 %
Natur og tur · 68/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorÅrvollSnitt OsloAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)225 m408 m−45 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)20,8 km15,0 km+39 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)47,9 km24,4 km+96 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)45 m75 m−40 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)171 m591 m−71 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 479 m1 066 m+39 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 207 m1 991 m−39 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 stk2 stk−6 %
Miljø og risiko · 68/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorÅrvollSnitt OsloAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)43 % av rute46 % av rute−7 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute2 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)6,4 µg/m³6,4 µg/m³lik i kommunen
Luftsone (Oslo)iKilde: Oslo kommune, luftsonekart (Bymiljøetaten geodata)2,73,2−13 %
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)758 mm/år784 mm/år−3 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)17,2 °C17,6 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-2,8 °C-2,5 °C−10 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)6,5 °C6,8 °C−4 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)8 % av rute11 % av rute−30 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)1 % av rute2 % av rute−27 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,76 1–43,51 1–4+7 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute1 % av rute−100 %
Innbyggere fornøyd med luftkvaliteteniKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)59 %63 %−6 %
Innbyggere fornøyd med støyforholdeneiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026)52 %57 %−9 %

Spørsmål og svar om Årvoll

Hvor mange bor i Årvoll?

9 610 innbyggere, fordelt på 25 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett). Hele Bjerke har 37 148 innbyggere, hele Oslo 722 072.

Hva koster bolig i Årvoll?

Rundt 79 057 kr/m² for alle boligtyper, mot 85 270 kr/m² i snitt for Oslo.

Hvilken skole hører Årvoll til?

Barneskole Tonsenhagen skole; ungdomsskole Vollebekk skole (etter kommunens inntaksområder).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.