Nedre Tøyen er et område i Gamle Oslo, Oslo med 2 818 innbyggere fordelt på 2 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 103 149 kr/m², 21 % over snittet i Oslo. Sterkest står reise og kollektiv (88/100), svakest levekår (36/100). Nærmeste barneskole er Tøyen skole.
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Oslo. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Oslo |
|---|
| Barneskole | Tøyen skole (34/100, nr. 94 av 105) |
| Ungdomsskole | Jordal skole (51/100, nr. 25 av 53) |
| Videregående (nærmeste tre) | Akademiet Norsk restaurantskole Sti (84/100, nr. 13 av 42) Kongsskogen videregående skole (41/100, nr. 34 av 42) Hersleb videregående skole (3/100, nr. 42 av 42) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Oslo. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Nedre Tøyen | Snitt Oslo | Avvik |
|---|---|---|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,2 poeng | 1,7 poeng | −88 % |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -0,9 poeng | 0,8 poeng | −206 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 47,8 skalapoeng | 51,8 skalapoeng | −8 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,20 | 4,16 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,41 | 4,34 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,04 | 3,99 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,85 | 3,67 | +5 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,94 | 3,90 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 21,6 % | 17,5 % | +23 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 12,5 elever/lærer | 14,5 elever/lærer | −14 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,9 elever/lærer | 17,6 elever/lærer | −15 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 85,6 % | 94,1 % | −9 % |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 342 elever | 515 elever | −34 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 50,3 skalapoeng | 52,0 skalapoeng | −3 % |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 54,4 skalapoeng | 55,5 skalapoeng | ≈ snittet |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 43,9 poeng | 44,3 poeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,16 | 4,16 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,17 | 4,04 | +3 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,91 | 3,96 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,53 | 3,46 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,89 | 3,80 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 7,5 % | 11,8 % | −37 % |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 19,7 elever/lærer | 18,3 elever/lærer | +8 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 94,4 % | 97,6 % | −3 % |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 617 elever | 535 elever | +15 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,43 karakter | 3,45 karakter | ≈ snittet |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 71,2 % | 86,4 % | −18 % |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 5,8 % | 3,0 % | +96 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,10 | 4,21 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,20 | 4,07 | +3 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,88 | 3,91 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,62 | 3,57 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,03 | 3,99 | ≈ snittet |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 13,8 % | 7,7 % | +79 % |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 672 m | 1 054 m | −36 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 269 elever | 562 elever | −52 % |
| Indikator | Nedre Tøyen | Snitt Oslo | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 103 149 kr/m² | 85 270 kr/m² | +21 % |
| Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 103 574 kr/m² | 87 744 kr/m² | +18 % |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 64 116 kr/m² | 82 719 kr/m² | −22 % |
| Median totalprisiKilde: Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa) (2025) | 4 523 180 kr | 7 170 181 kr | −37 % |
| Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 30,4 % | 29,7 % | ≈ snittet |
| Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 53 salg/år | 60 salg/år | −12 % |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 17 292 kr/år | 17 292 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 1 939 kr/år | 1 939 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Nedre Tøyen | Snitt Oslo | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 140 m | 202 m | −31 % |
| Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 957 m | 1 488 m | −36 % |
| Avstand til T-bane/trikkiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 356 m | 542 m | −34 % |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 37 linjer | 32 linjer | +17 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 488,9 avg/time | 270,7 avg/time | +81 % |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 13 m | 371 m | −96 % |
| Innbyggere fornøyd med kollektivtilbudetiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026) | 77 % | 70 % | +10 % |
| Indikator | Nedre Tøyen | Snitt Oslo | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 9,6 % | 15,0 % | −36 % |
| Andel husholdninger par med barniKilde: Oslo kommune, Statistikkbanken (2025) | 7,5 % | 17,6 % | −57 % |
| Barnehagedekning 1–5 åriKilde: Oslo kommune, Statistikkbanken (2025) | 76,9 % | 91,2 % | −16 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 30 stk | 16 stk | +91 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,23 | 4,52 | −6 % |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,9 barn/ansatt | 5,7 barn/ansatt | +3 % |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 52,9 % | 38,6 % | +37 % |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 86,7 % | 86,3 % | ≈ snittet |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 72,6 % | 72,3 % | ≈ snittet |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 18,8 % | 20,4 % | −8 % |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 51,5 % | 50,0 % | ≈ snittet |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 3,24 per 10 000 | 3,24 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 18 m | 165 m | −89 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 0 m | 169 m | −100 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 228 m | 209 m | +9 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 162 m | 283 m | −43 % |
| Innbyggere som trives i områdetiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026) | 80 % | 80 % | ≈ snittet |
| Innbyggere i et godt nabofellesskapiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026) | 38 % | 43 % | −10 % |
| Innbyggere fornøyd med oppvekstmiljøet for barniKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026) | 51 % | 58 % | −13 % |
| Innbyggere fornøyd med fritidsaktiviteter for barniKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026) | 48 % | 55 % | −13 % |
| Andel boliger med 4+ romiKilde: Oslo kommune, Statistikkbanken (2025) | 3,3 % | 38,5 % | −91 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 0 % | 31 % | −100 % |
| Indikator | Nedre Tøyen | Snitt Oslo | Avvik |
|---|---|---|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 77,9 % | 80,2 % | ≈ snittet |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 51,4 per 1000 | 42,0 per 1000 | +22 % |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 10,3 per 1000 | 8,3 per 1000 | +25 % |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 31,2 per 1000 | 24,0 per 1000 | +30 % |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 10,3 per 1000 | 10,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 20 ulykker | 13 ulykker | +60 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 9 ulykker | 4 ulykker | +155 % |
| Innbyggere: trygge ute på kveldstidiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026) | 68 % | 72 % | −6 % |
| Innbyggere: trygge ute på dagtidiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026) | 87 % | 89 % | ≈ snittet |
| Innbyggere: trygt for barn å ferdes uteiKilde: Oslo kommune, Innbyggerundersøkelsen 2026 (gjennomført av Verian) (2026) | 48 % | 52 % | −9 % |
| Indikator | Nedre Tøyen | Snitt Oslo | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 936 221 kr | 1 238 300 kr | −24 % |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 63,0 % | 13,8 % | +357 % |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 83,8 % | 84,4 % | ≈ snittet |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 74,0 % | 71,5 % | +4 % |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 19,8 % | 15,1 % | +31 % |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 3,30 P90/P10 | 3,41 P90/P10 | −3 % |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 66,0 % | 75,0 % | −12 % |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 21,6 % | 18,9 % | +14 % |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 19,9 % | 15,6 % | +28 % |
| Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024) | 42,5 % | 36,1 % | +18 % |
| Indikator | Nedre Tøyen | Snitt Oslo | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 146 m | 408 m | −64 % |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 16,0 km | 15,0 km | +6 % |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 7,2 km | 24,4 km | −71 % |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 0 m | 75 m | −100 % |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 849 m | 591 m | +44 % |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 925 m | 1 066 m | −13 % |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 455 m | 1 991 m | −27 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 stk | 2 stk | −6 % |
2 818 innbyggere, fordelt på 2 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett). Hele Gamle Oslo har 64 170 innbyggere, hele Oslo 722 072.
Rundt 103 149 kr/m² for alle boligtyper, mot 85 270 kr/m² i snitt for Oslo.
Barneskole Tøyen skole; ungdomsskole Jordal skole (etter kommunens inntaksområder).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.