← Flyttekart
Flyttekart › Rendalen › Ytre Rendalen

Bo i Ytre Rendalen · Rendalen

Ytre Rendalen er et område i Rendalen med 1 058 innbyggere fordelt på 230 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 9 138 kr/m², 5 % over snittet i Rendalen (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Ytre Rendalen nr. 2 av 2 områder i Rendalen. Sterkest står trygghet (99/100), svakest reise og kollektiv (23/100). Nærmeste barneskole er Fagertun skole (anslått etter avstand).

46poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 2 områder i Rendalen
9 138kr/m², alle boliger
1 058innbyggere
Åpne Ytre Rendalen i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Ytre Rendalen og nabolagene rundt
Kartet: Ytre Rendalen og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Rendalen. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Rendalen
Standardvekter46 / 100nr. 2 av 2
Barnefamilie41 / 100nr. 2 av 2
Pendler46 / 100nr. 2 av 2
Naturelsker55 / 100nr. 2 av 2
Førstegangskjøper49 / 100nr. 2 av 2
Balansert57 / 100nr. 2 av 2

Skoler

BarneskoleFagertun skole
Berger skole
UngdomsskoleFagertun skole (50/100, nr. 1 av 1)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Rendalen. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 24/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorYtre RendalenSnitt RendalenAvvik
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,553,77−6 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,884,10−5 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,723,81≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,283,43−4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)2,953,31−11 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)9,3 elever/lærer9,6 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)11,1 elever/lærer11,4 elever/lærer≈ snittet
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)87,4 %90,2 %−3 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)97 elever79 elever+23 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)45,7 skalapoeng45,7 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)52,2 skalapoeng52,2 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)43,0 poeng43,0 poenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,973,97lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,074,07lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,793,79lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,423,42lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,723,72lik i kommunen
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)33,3 %33,3 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,4 elever/lærer13,4 elever/lærerlik i kommunen
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)87,2 %87,2 %lik i kommunen
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)98 elever98 eleverlik i kommunen
Boligpriser · 54/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorYtre RendalenSnitt RendalenAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)9 138 kr/m²8 718 kr/m²+5 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)9 137 kr/m²8 717 kr/m²+5 %
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)7 salg/år7 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)27 495 kr/år27 495 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)0 kr/år0 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 23/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorYtre RendalenSnitt RendalenAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)50 000 m46 436 m+8 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)16 523 m15 053 m+10 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5 linjer4 linjer+33 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)3,0 avg/time2,4 avg/time+27 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)15 310 m11 047 m+39 %
Familie og trivsel · 49/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorYtre RendalenSnitt RendalenAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)9,1 %10,6 %−14 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk0 stk−100 %
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)15,58 per 10 00015,58 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)17 586 m22 930 m−23 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)15 251 m10 991 m+39 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 105 m2 104 m≈ snittet
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 752 m3 594 m−23 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)97 %97 %≈ snittet
Trygghet · 99/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorYtre RendalenSnitt RendalenAvvik
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)55,1 per 100055,1 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)5,7 per 10005,7 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)8,5 per 10008,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)6,5 per 10006,5 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−92 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykkerlik i kommunen
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorYtre RendalenSnitt RendalenAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 017 200 kr1 017 200 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)18,4 %18,4 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)73,6 %73,6 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)63,7 %63,7 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)9,0 %9,0 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,70 P90/P102,70 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)80,9 %80,9 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)3,7 %3,7 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)17,6 %17,6 %lik i kommunen
Natur og tur · 66/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorYtre RendalenSnitt RendalenAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)676 m1 219 m−45 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)4,6 km3,9 km+19 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,5 km0,6 km−4 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)119 m132 m−9 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)39 m42 m−7 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)404 m410 m≈ snittet
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)19 822 m26 780 m−26 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 stk1 stk−31 %
Miljø og risiko · 77/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorYtre RendalenSnitt RendalenAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)12 % av rute11 % av rute+10 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,1 µg/m³2,1 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)557 mm/år554 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)14,6 °C14,3 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-7,9 °C-8,1 °C≈ snittet
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2,7 °C2,5 °C+9 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)32 % av rute29 % av rute+10 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)10 % av rute23 % av rute−58 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,82 1–42,65 1–4+6 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Ytre Rendalen

Hvor mange bor i Ytre Rendalen?

1 058 innbyggere, fordelt på 230 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Rendalen 1 846.

Hva koster bolig i Ytre Rendalen?

Rundt 9 138 kr/m² for alle boligtyper, mot 8 718 kr/m² i snitt for Rendalen.

Hvilken skole hører Ytre Rendalen til?

Barneskole Fagertun skole; ungdomsskole Fagertun skole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.