← Flyttekart
Flyttekart › Saltdal › Nedre Saltdal

Bo i Nedre Saltdal · Saltdal

Nedre Saltdal er et område i Saltdal med 3 581 innbyggere fordelt på 206 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 17 964 kr/m², 7 % over snittet i Saltdal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Nedre Saltdal nr. 2 av 2 områder i Saltdal. Sterkest står reise og kollektiv (81/100), svakest boligpriser (27/100). Nærmeste barneskole er Rognan barneskole (anslått etter avstand).

57poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 2 områder i Saltdal
17 964kr/m², alle boliger
3 581innbyggere
Åpne Nedre Saltdal i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Nedre Saltdal og nabolagene rundt
Kartet: Nedre Saltdal og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Saltdal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Saltdal
Standardvekter57 / 100nr. 2 av 2
Barnefamilie60 / 100nr. 1 av 2
Pendler59 / 100nr. 2 av 2
Naturelsker53 / 100nr. 2 av 2
Førstegangskjøper51 / 100nr. 2 av 2
Balansert61 / 100nr. 2 av 2

Skoler

BarneskoleRognan barneskole (52/100, nr. 1 av 2)
Røkland skole grunnskolen (48/100, nr. 2 av 2)
UngdomsskoleRognan ungdomsskole (86/100, nr. 1 av 2)
Røkland skole grunnskolen (11/100, nr. 2 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Saltdal videregående skole (71/100, nr. 1 av 2)
Fauske videregående skole (31/100, nr. 2 av 2)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Saltdal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 61/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorNedre SaltdalSnitt SaltdalAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-4,1 poeng-4,0 poeng≈ snittet
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,8 poeng0,7 poeng+6 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)45,3 skalapoeng45,2 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,803,83≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,22≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,743,74≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,423,44≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,763,81≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)11,0 %11,0 %lik i kommunen
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,3 elever/lærer12,8 elever/lærer+4 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,9 elever/lærer14,2 elever/lærer+5 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,2 %97,3 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)275 elever248 elever+11 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,5 skalapoeng47,4 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,9 skalapoeng51,4 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)43,3 poeng42,9 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,124,02≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,16≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,86≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,493,38+3 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,873,82≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,4 %7,4 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,5 elever/lærer14,7 elever/lærer+5 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,3 %97,3 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)129 elever137 elever−6 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,46 karakter3,43 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)89,4 %89,8 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)2,9 %2,8 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,324,33≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,324,35≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,014,02≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,813,83≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,254,27≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)8,6 %8,6 %lik i kommunen
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)2 473 m5 082 m−51 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)242 elever224 elever+8 %
Boligpriser · 27/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorNedre SaltdalSnitt SaltdalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)17 964 kr/m²16 736 kr/m²+7 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)21 184 kr/m²20 315 kr/m²+4 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)18 003 kr/m²16 808 kr/m²+7 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)42,7 %42,7 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)23 salg/år23 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)18 251 kr/år18 251 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)2 945 kr/år2 945 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 81/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorNedre SaltdalSnitt SaltdalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)18 759 m22 591 m−17 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 899 m2 554 m−26 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)10 linjer8 linjer+23 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5,8 avg/time5,0 avg/time+17 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)1 987 m5 697 m−65 %
Familie og trivsel · 69/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorNedre SaltdalSnitt SaltdalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)14,9 %14,8 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)1 stk1 stk+16 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,674,66≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,0 barn/ansatt4,9 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)38,4 %37,7 %≈ snittet
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)62,2 %62,2 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)19,6 %19,6 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)52,4 %52,4 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)8,97 per 10 0008,97 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 438 m5 574 m−56 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)16 253 m13 588 m+20 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 128 m1 851 m−39 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 859 m2 522 m−26 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)94 %95 %≈ snittet
Trygghet · 70/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorNedre SaltdalSnitt SaltdalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)89,3 %89,3 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)45,2 per 100045,2 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)6,3 per 10006,3 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,9 per 10004,9 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)3,3 per 10003,3 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker1 ulykker+22 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+34 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorNedre SaltdalSnitt SaltdalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 078 300 kr1 078 300 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)10,9 %10,9 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)76,3 %76,3 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)66,8 %66,8 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)6,5 %6,5 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,40 P90/P102,40 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,4 %84,4 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)8,0 %8,0 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)16,0 %16,0 %lik i kommunen
Natur og tur · 43/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorNedre SaltdalSnitt SaltdalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)15 787 m12 842 m+23 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km0,3 km−100 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,2 km3,1 km≈ snittet
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)108 m122 m−12 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)82 m68 m+20 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)357 m358 m≈ snittet
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)16 855 m15 939 m+6 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−94 %
Miljø og risiko · 75/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorNedre SaltdalSnitt SaltdalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)5 % av rute7 % av rute−25 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,2 µg/m³2,2 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)915 mm/år851 mm/år+7 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)13,6 °C13,6 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-3,5 °C-3,9 °C+12 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)3,9 °C3,7 °C+7 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)33 % av rute35 % av rute−7 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)22 % av rute25 % av rute−13 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,00 1–42,03 1–4≈ snittet
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)9 % av rute7 % av rute+34 %

Spørsmål og svar om Nedre Saltdal

Hvor mange bor i Nedre Saltdal?

3 581 innbyggere, fordelt på 206 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Saltdal 4 816.

Hva koster bolig i Nedre Saltdal?

Rundt 17 964 kr/m² for alle boligtyper, mot 16 736 kr/m² i snitt for Saltdal.

Hvilken skole hører Nedre Saltdal til?

Barneskole Rognan barneskole; ungdomsskole Rognan ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.