← Flyttekart
Flyttekart › Skien › Luksefjell

Bo i Luksefjell · Skien

Luksefjell er et område i Skien med 452 innbyggere fordelt på 99 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 23 611 kr/m², 8 % under snittet i Skien (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Luksefjell nr. 14 av 19 områder i Skien. Sterkest står trygghet (100/100), svakest reise og kollektiv (36/100). Nærmeste barneskole er Venstøp skole (anslått etter avstand).

57poeng av 100, standardvekter
nr. 14av 19 områder i Skien
23 611kr/m², alle boliger
452innbyggere
Åpne Luksefjell i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Luksefjell og nabolagene rundt
Kartet: Luksefjell og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Skien. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Skien
Standardvekter57 / 100nr. 14 av 19
Barnefamilie57 / 100nr. 15 av 19
Pendler50 / 100nr. 19 av 19
Naturelsker59 / 100nr. 15 av 19
Førstegangskjøper52 / 100nr. 18 av 19
Balansert63 / 100nr. 14 av 19

Skoler

BarneskoleVenstøp skole (61/100, nr. 6 av 12)
Skotfoss oppvekstsenter avd skole (58/100, nr. 7 av 12)
UngdomsskoleGjerpen ungdomsskole (73/100, nr. 1 av 6)
Gulset ungdomsskole (60/100, nr. 4 av 6)
Videregående (nærmeste tre)Stiftelsen Telemark Toppidrett gymnas (92/100, nr. 1 av 10)
Skien videregående skole (77/100, nr. 3 av 10)
Hjalmar Johansen videregående skole (53/100, nr. 5 av 10)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Skien. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 69/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorLuksefjellSnitt SkienAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,8 poeng0,2 poeng+311 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,2 poeng-0,2 poeng+184 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,5 skalapoeng49,2 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,134,14≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,334,34≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,843,86≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,513,54≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,853,86≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)19,8 %15,9 %+24 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,9 elever/lærer14,2 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,3 elever/lærer17,5 elever/lærer+4 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,2 %98,9 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)244 elever359 elever−32 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,1 skalapoeng48,9 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)53,6 skalapoeng52,5 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,2 poeng41,2 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,084,03≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,993,98≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,833,85≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,273,28≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,73≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)9,3 %11,9 %−22 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)20,1 elever/lærer20,4 elever/lærer≈ snittet
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,6 %99,0 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)287 elever305 elever−6 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,40 karakter3,36 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)91,9 %90,0 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)2,2 %2,5 %−14 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,344,29≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,094,08≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,93≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,653,63≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,984,01≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)6,9 %5,6 %+24 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)7 904 m1 974 m+300 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)519 elever659 elever−21 %
Boligpriser · 47/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorLuksefjellSnitt SkienAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)23 611 kr/m²25 736 kr/m²−8 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)32 534 kr/m²32 029 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)23 162 kr/m²24 474 kr/m²−5 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)21,6 %21,6 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)602 salg/år602 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)14 074 kr/år14 074 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)3 958 kr/år3 958 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 36/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorLuksefjellSnitt SkienAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)6 459 m609 m+960 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)6 313 m2 886 m+119 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4 linjer29 linjer−86 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2,1 avg/time75,0 avg/time−97 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)8 063 m1 825 m+342 %
Familie og trivsel · 47/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorLuksefjellSnitt SkienAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)9,2 %15,5 %−41 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk3 stk−100 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,814,51+7 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,9 barn/ansatt5,7 barn/ansatt+3 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)48,5 %47,2 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)81,9 %81,9 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)66,3 %66,3 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)23,0 %23,0 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)52,5 %52,5 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)3,7 %3,7 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,93 per 10 0000,93 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)4 588 m865 m+430 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 897 m732 m+433 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 817 m486 m+274 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)6 235 m845 m+638 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)100 %81 %+23 %
Trygghet · 100/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorLuksefjellSnitt SkienAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)76,4 %76,4 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)67,1 per 100067,1 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)11,7 per 100011,7 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)20,2 per 100020,2 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)6,7 per 10006,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker4 ulykker−98 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorLuksefjellSnitt SkienAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 066 500 kr1 066 500 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,9 %12,9 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)77,0 %77,0 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)64,8 %64,8 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)10,5 %10,5 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,70 P90/P102,70 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,7 %84,7 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)8,1 %8,1 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)19,9 %19,9 %lik i kommunen
Natur og tur · 55/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorLuksefjellSnitt SkienAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)2 765 m1 513 m+83 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,5 km3,6 km−4 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,8 km3,9 km−80 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)490 m114 m+329 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)27 m339 m−92 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)546 m623 m−12 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 243 m1 944 m+15 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 stk0 stk+161 %
Miljø og risiko · 81/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorLuksefjellSnitt SkienAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)4 % av rute17 % av rute−77 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)7,2 µg/m³7,2 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)950 mm/år919 mm/år+3 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,9 °C17,1 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-2,8 °C-2,0 °C−42 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)6,4 °C6,9 °C−8 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)16 % av rute12 % av rute+32 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)7 % av rute3 % av rute+138 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,96 1–42,97 1–4≈ snittet
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute8 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Luksefjell

Hvor mange bor i Luksefjell?

452 innbyggere, fordelt på 99 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Skien 56 993.

Hva koster bolig i Luksefjell?

Rundt 23 611 kr/m² for alle boligtyper, mot 25 736 kr/m² i snitt for Skien.

Hvilken skole hører Luksefjell til?

Barneskole Venstøp skole; ungdomsskole Gjerpen ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.