Stangeland er et område i Sola med 8 668 innbyggere fordelt på 95 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 40 709 kr/m², 4 % over snittet i Sola (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Stangeland nr. 1 av 6 områder i Sola. Sterkest står trygghet (89/100), svakest boligpriser (50/100). Nærmeste barneskole er Skadberg skole (anslått etter avstand).
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Sola. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Sola |
|---|---|---|
| Standardvekter | 66 / 100 | nr. 1 av 6 |
| Barnefamilie | 69 / 100 | nr. 1 av 6 |
| Pendler | 69 / 100 | nr. 1 av 6 |
| Naturelsker | 66 / 100 | nr. 3 av 6 |
| Førstegangskjøper | 64 / 100 | nr. 3 av 6 |
| Balansert | 72 / 100 | nr. 1 av 6 |
| Barneskole | Skadberg skole (64/100, nr. 4 av 7) Sande skole (58/100, nr. 5 av 7) Dysjaland skule (17/100, nr. 7 av 7) |
| Ungdomsskole | Kjerrberget ungdomsskole (80/100, nr. 2 av 4) Sola ungdomsskole (84/100, nr. 1 av 4) Dysjaland skule (18/100, nr. 4 av 4) |
| Videregående (nærmeste tre) | Sola videregående skole (22/100, nr. 8 av 10) Sandnes videregående skole (92/100, nr. 3 av 10) Forus friskole - Vgs (8/100, nr. 10 av 10) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Sola. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Stangeland | Snitt Sola | Avvik |
|---|---|---|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,3 poeng | -0,0 poeng | +928 % |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,2 poeng | 0,1 poeng | +140 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 50,7 skalapoeng | 50,2 skalapoeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,13 | 4,13 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,40 | 4,40 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,05 | 4,04 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,50 | 3,52 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,93 | 3,92 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 10,7 % | 13,8 % | −23 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 13,9 elever/lærer | 13,7 elever/lærer | ≈ snittet |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 18,9 elever/lærer | 18,1 elever/lærer | +4 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 95,6 % | 95,9 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 461 elever | 401 elever | +15 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 51,6 skalapoeng | 50,5 skalapoeng | ≈ snittet |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 55,9 skalapoeng | 54,5 skalapoeng | ≈ snittet |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 43,5 poeng | 43,4 poeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,11 | 4,08 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,02 | 4,06 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,95 | 3,92 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,27 | 3,27 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,94 | 3,84 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 9,8 % | 9,9 % | ≈ snittet |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 18,1 elever/lærer | 18,3 elever/lærer | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 98,0 % | 98,7 % | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 316 elever | 309 elever | ≈ snittet |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,21 karakter | 3,36 karakter | −4 % |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 90,8 % | 92,6 % | ≈ snittet |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 2,0 % | 1,9 % | +7 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,13 | 4,12 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,08 | 4,09 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,87 | 3,91 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,43 | 3,47 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,79 | 3,89 | ≈ snittet |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 9,0 % | 6,4 % | +40 % |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 1 227 m | 2 900 m | −58 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 615 elever | 677 elever | −9 % |
| Indikator | Stangeland | Snitt Sola | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 40 709 kr/m² | 39 171 kr/m² | +4 % |
| Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 47 260 kr/m² | 46 064 kr/m² | ≈ snittet |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 34 084 kr/m² | 33 812 kr/m² | ≈ snittet |
| Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 30,0 % | 30,0 % | lik i kommunen |
| Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 429 salg/år | 429 salg/år | lik i kommunen |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 12 209 kr/år | 12 209 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 0 kr/år | 0 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Stangeland | Snitt Sola | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 273 m | 744 m | −63 % |
| Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 4 723 m | 6 022 m | −22 % |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 25 linjer | 18 linjer | +40 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 79,1 avg/time | 54,6 avg/time | +45 % |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 425 m | 1 342 m | −68 % |
| Indikator | Stangeland | Snitt Sola | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 20,1 % | 19,2 % | +5 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 6 stk | 3 stk | +102 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,60 | 4,51 | ≈ snittet |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,6 barn/ansatt | 5,6 barn/ansatt | ≈ snittet |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 37,5 % | 36,9 % | ≈ snittet |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 82,5 % | 82,5 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 67,3 % | 67,3 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 22,2 % | 22,2 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 48,7 % | 48,7 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 1,7 % | 1,7 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,69 per 10 000 | 0,69 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 190 m | 425 m | −55 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 458 m | 1 296 m | −65 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 244 m | 294 m | −17 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 567 m | 707 m | −20 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 71 % | 82 % | −13 % |
| Indikator | Stangeland | Snitt Sola | Avvik |
|---|---|---|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 85,4 % | 85,4 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 45,4 per 1000 | 45,4 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 5,1 per 1000 | 5,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 13,4 per 1000 | 13,4 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 3,9 per 1000 | 3,9 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 1 ulykker | 1 ulykker | −8 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | −95 % |
| Indikator | Stangeland | Snitt Sola | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 276 500 kr | 1 276 500 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 7,3 % | 7,3 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 83,9 % | 83,9 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 73,1 % | 73,1 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 10,7 % | 10,7 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 3,00 P90/P10 | 3,00 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 84,8 % | 84,8 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 7,3 % | 7,3 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 12,6 % | 12,6 % | lik i kommunen |
| Indikator | Stangeland | Snitt Sola | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 825 m | 818 m | ≈ snittet |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 4,5 km | 5,8 km | −22 % |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 0,0 km | 0,0 km | lik i kommunen |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 577 m | 592 m | ≈ snittet |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 407 m | 404 m | ≈ snittet |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 937 m | 1 010 m | +92 % |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 850 m | 1 917 m | +49 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 stk | 1 stk | +84 % |
8 668 innbyggere, fordelt på 95 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Sola 29 152.
Rundt 40 709 kr/m² for alle boligtyper, mot 39 171 kr/m² i snitt for Sola.
Barneskole Skadberg skole; ungdomsskole Kjerrberget ungdomsskole (anslått etter avstand).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.