← Flyttekart
Flyttekart › Stad › Vestre Eid

Bo i Vestre Eid · Stad

Vestre Eid er et område i Stad med 2 381 innbyggere fordelt på 301 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 20 040 kr/m², 13 % under snittet i Stad (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Vestre Eid nr. 5 av 5 områder i Stad. Sterkest står trygghet (95/100), svakest skolekvalitet (35/100). Nærmeste barneskole er Stårheim skule (anslått etter avstand).

53poeng av 100, standardvekter
nr. 5av 5 områder i Stad
20 040kr/m², alle boliger
2 381innbyggere
Åpne Vestre Eid i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Vestre Eid og nabolagene rundt
Kartet: Vestre Eid og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Stad. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Stad
Standardvekter53 / 100nr. 5 av 5
Barnefamilie51 / 100nr. 5 av 5
Pendler53 / 100nr. 4 av 5
Naturelsker56 / 100nr. 5 av 5
Førstegangskjøper55 / 100nr. 3 av 5
Balansert60 / 100nr. 5 av 5

Skoler

BarneskoleStårheim skule (36/100, nr. 6 av 6)
Haugen skule (48/100, nr. 5 av 6)
Flatraket skule
UngdomsskoleEid ungdomsskule (32/100, nr. 2 av 3)
Selje skule (18/100, nr. 3 av 3)
Videregående (nærmeste tre)Eid vidaregåande skule (4/100, nr. 5 av 5)
Måløy vidaregåande skule (68/100, nr. 2 av 5)
Firda vidaregåande skule (62/100, nr. 3 av 5)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Stad. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 35/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorVestre EidSnitt StadAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,1 poeng1,1 poeng−111 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,6 poeng-0,2 poeng−185 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,2 skalapoeng51,6 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,16≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,414,53≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,883,94≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,463,63−5 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,964,09≈ snittet
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)9,7 elever/lærer10,5 elever/lærer−8 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)10,6 elever/lærer11,2 elever/lærer−5 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)96,8 %96,9 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)59 elever157 elever−62 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,9 skalapoeng50,2 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)53,1 skalapoeng53,1 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)41,8 poeng42,6 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,014,02≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,034,07≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,83≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,353,36≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,783,81≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)14,0 %14,0 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,1 elever/lærer13,9 elever/lærer≈ snittet
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,2 %97,5 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)230 elever221 elever+4 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,58 karakter3,59 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)87,6 %88,3 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)2,9 %2,7 %+9 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,25≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,23≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,91≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,683,67≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,024,04≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,2 %6,0 %+20 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)11 462 m8 356 m+37 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)291 elever287 elever≈ snittet
Boligpriser · 63/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorVestre EidSnitt StadAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)20 040 kr/m²23 112 kr/m²−13 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)37 717 kr/m²38 452 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)16 319 kr/m²18 193 kr/m²−10 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)82,0 %82,0 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)31 salg/år31 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)19 280 kr/år19 280 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)5 378 kr/år5 378 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 44/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorVestre EidSnitt StadAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)11 171 m7 924 m+41 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)7 linjer12 linjer−36 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4,5 avg/time8,3 avg/time−45 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)12 161 m7 410 m+64 %
Familie og trivsel · 63/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorVestre EidSnitt StadAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)17,5 %16,8 %+4 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk1 stk−80 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,454,60−3 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,0 barn/ansatt5,2 barn/ansatt−4 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)47,9 %43,1 %+11 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)82,9 %82,9 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)65,6 %65,6 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)22,4 %22,4 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)51,5 %51,5 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)17,8 %17,8 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,00 per 10 0000,00 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)5 115 m3 387 m+51 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)8 050 m5 660 m+42 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 872 m1 475 m+27 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)5 925 m2 846 m+108 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)97 %89 %+9 %
Trygghet · 95/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorVestre EidSnitt StadAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)89,5 %89,5 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)25,8 per 100025,8 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)4,0 per 10004,0 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,5 per 10004,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,3 per 10002,3 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−9 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorVestre EidSnitt StadAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 117 300 kr1 117 300 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)8,9 %8,9 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)80,8 %80,8 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)72,2 %72,2 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,9 %7,9 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)83,8 %83,8 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)7,0 %7,0 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)12,6 %12,6 %lik i kommunen
Natur og tur · 54/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorVestre EidSnitt StadAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 323 m692 m+91 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,2 km7,1 km−55 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,3 km0,2 km+105 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)120 m145 m−17 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)57 m189 m−70 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)338 m335 m≈ snittet
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)9 023 m3 906 m+131 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−100 %
Miljø og risiko · 65/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorVestre EidSnitt StadAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)20 % av rute14 % av rute+41 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,6 µg/m³2,6 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2 423 mm/år2 259 mm/år+7 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)14,2 °C14,0 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2,2 °C2,5 °C−11 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)7,2 °C7,2 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)9 % av rute10 % av rute−11 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)51 % av rute51 % av rute≈ snittet
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,01 1–43,37 1–4−11 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute23 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Vestre Eid

Hvor mange bor i Vestre Eid?

2 381 innbyggere, fordelt på 301 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Stad 9 597.

Hva koster bolig i Vestre Eid?

Rundt 20 040 kr/m² for alle boligtyper, mot 23 112 kr/m² i snitt for Stad.

Hvilken skole hører Vestre Eid til?

Barneskole Stårheim skule; ungdomsskole Eid ungdomsskule (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.