← Flyttekart
Flyttekart › Stavanger › Hinna › Vaulen

Bo i Vaulen · Stavanger

Vaulen er et område i Hinna, Stavanger med 7 282 innbyggere fordelt på 47 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 44 831 kr/m², 4 % over snittet i Stavanger (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Vaulen nr. 4 av 25 områder i Stavanger. Sterkest står miljø og risiko (81/100), svakest boligpriser (28/100). Nærmeste barneskole er Vaulen skole.

61poeng av 100, standardvekter
nr. 4av 25 områder i Stavanger
44 831kr/m², alle boliger
7 282innbyggere
Åpne Vaulen i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Vaulen og nabolagene rundt
Kartet: Vaulen og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Stavanger. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Stavanger
Standardvekter61 / 100nr. 4 av 25
Barnefamilie64 / 100nr. 4 av 25
Pendler61 / 100nr. 9 av 25
Naturelsker62 / 100nr. 4 av 25
Førstegangskjøper54 / 100nr. 10 av 25
Balansert65 / 100nr. 4 av 25

Skoler

BarneskoleVaulen skole (53/100, nr. 15 av 32)
Kvaleberg skole (58/100, nr. 12 av 32)
Auglend skole (57/100, nr. 13 av 32)
UngdomsskoleKristianslyst skole (85/100, nr. 1 av 13)
Auglend skole
Videregående (nærmeste tre)Hetland videregående skole (77/100, nr. 6 av 15)
Møllehagen skolesenter grunnskole og videregående skole (22/100, nr. 14 av 15)
Jåttå videregående skole (53/100, nr. 8 av 15)
Skoletilhørighet etter kommunens inntaksområder.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Stavanger. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 64/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorVaulenSnitt StavangerAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,9 poeng0,8 poeng−214 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,5 poeng0,1 poeng+352 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,4 skalapoeng51,0 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,184,16≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,414,40≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,00≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,603,60≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,943,92≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)9,2 %15,3 %−40 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,8 elever/lærer14,0 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,1 elever/lærer17,2 elever/lærer+11 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)95,3 %95,8 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)662 elever403 elever+64 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,6 skalapoeng50,6 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)55,5 skalapoeng54,4 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)45,0 poeng43,3 poeng+4 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,184,10≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,184,07≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,983,90≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,433,36≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,013,81+5 %
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,7 %11,5 %−33 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,8 elever/lærer17,7 elever/lærer+12 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,8 %98,6 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)522 elever414 elever+26 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,48 karakter3,58 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)71,6 %87,3 %−18 %
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)5,7 %3,0 %+89 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,174,19≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,15≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,883,92≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,493,54≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,194,07≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,3 %4,4 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)684 m1 883 m−64 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)624 elever614 elever≈ snittet
Boligpriser · 28/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorVaulenSnitt StavangerAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)44 831 kr/m²43 226 kr/m²+4 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)50 855 kr/m²49 858 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)39 275 kr/m²36 619 kr/m²+7 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)25,2 %25,2 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)2 034 salg/år2 034 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)11 959 kr/år11 959 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)1 405 kr/år1 405 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 75/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorVaulenSnitt StavangerAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)258 m500 m−48 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 163 m3 225 m−64 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)8 linjer33 linjer−74 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)80,3 avg/time167,7 avg/time−52 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)490 m1 337 m−63 %
Familie og trivsel · 79/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorVaulenSnitt StavangerAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)19,5 %17,0 %+15 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)3 stk6 stk−53 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,614,48≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,7 barn/ansatt5,7 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)33,0 %37,9 %−13 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)85,7 %84,2 %≈ snittet
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)72,9 %70,4 %+4 %
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)19,1 %22,6 %−16 %
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)55,3 %51,7 %+7 %
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,1 %0,1 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)1,05 per 10 0001,05 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)145 m230 m−37 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)307 m541 m−43 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)230 m238 m−3 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)487 m464 m+5 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)90 %74 %+22 %
Trygghet · 57/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorVaulenSnitt StavangerAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)84,0 %82,0 %≈ snittet
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)63,2 per 100063,2 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)8,2 per 10008,2 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)26,0 per 100026,0 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)5,6 per 10005,6 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)4 ulykker4 ulykker−11 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker1 ulykker+65 %
Levekår · 74/100
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorVaulenSnitt StavangerAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 359 800 kr1 262 735 kr+8 %
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)8,0 %10,4 %−23 %
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)86,2 %84,4 %≈ snittet
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)70,7 %70,2 %≈ snittet
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)10,1 %12,2 %−17 %
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)3,22 P90/P103,26 P90/P10≈ snittet
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,0 %81,5 %+3 %
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)8,2 %9,6 %−15 %
Natur og tur · 63/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorVaulenSnitt StavangerAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)2 692 m4 395 m−39 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,1 km0,2 km−29 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km0,0 kmlik i kommunen
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)54 m56 m−4 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)345 m463 m−25 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)535 m458 m+17 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)663 m1 077 m−38 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 stk0 stk+111 %
Miljø og risiko · 81/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorVaulenSnitt StavangerAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)28 % av rute27 % av rute+4 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)2 % av rute1 % av rute+139 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)5,5 µg/m³5,5 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 349 mm/år1 325 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)15,4 °C15,4 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2,8 °C2,7 °C+4 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)8,4 °C8,4 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)2 % av rute3 % av rute−31 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute1 % av rute−100 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,00 1–42,82 1–4+6 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Vaulen

Hvor mange bor i Vaulen?

7 282 innbyggere, fordelt på 47 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett). Hele Hinna har 25 253 innbyggere, hele Stavanger 149 813.

Hva koster bolig i Vaulen?

Rundt 44 831 kr/m² for alle boligtyper, mot 43 226 kr/m² i snitt for Stavanger.

Hvilken skole hører Vaulen til?

Barneskole Vaulen skole; ungdomsskole Kristianslyst skole (etter kommunens inntaksområder).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.