← Flyttekart
Flyttekart › Stavanger › Tasta › Indre Tasta

Bo i Indre Tasta · Stavanger

Indre Tasta er et område i Tasta, Stavanger med 4 857 innbyggere fordelt på 25 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 41 671 kr/m², 4 % under snittet i Stavanger (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Indre Tasta nr. 7 av 25 områder i Stavanger. Sterkest står miljø og risiko (82/100), svakest boligpriser (39/100). Nærmeste barneskole er Byfjord skole.

59poeng av 100, standardvekter
nr. 7av 25 områder i Stavanger
41 671kr/m², alle boliger
4 857innbyggere
Åpne Indre Tasta i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Indre Tasta og nabolagene rundt
Kartet: Indre Tasta og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Stavanger. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Stavanger
Standardvekter59 / 100nr. 7 av 25
Barnefamilie62 / 100nr. 8 av 25
Pendler60 / 100nr. 11 av 25
Naturelsker55 / 100nr. 14 av 25
Førstegangskjøper55 / 100nr. 9 av 25
Balansert60 / 100nr. 11 av 25

Skoler

BarneskoleByfjord skole (63/100, nr. 5 av 32)
Tasta skole (59/100, nr. 11 av 32)
Teinå skole (66/100, nr. 3 av 32)
UngdomsskoleTastaveden skole (53/100, nr. 9 av 13)
Tastarustå skole (54/100, nr. 8 av 13)
Videregående (nærmeste tre)St. Olav videregående skole (88/100, nr. 2 av 15)
Stavanger katedralskole (94/100, nr. 1 av 15)
St Svithun videregående skole (87/100, nr. 3 av 15)
Skoletilhørighet etter kommunens inntaksområder.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Stavanger. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 63/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorIndre TastaSnitt StavangerAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,9 poeng0,8 poeng+147 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,1 poeng0,1 poeng−186 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,8 skalapoeng51,0 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,314,16+4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,524,40≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,134,00+3 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,703,60≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,113,92+5 %
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)14,9 %15,3 %≈ snittet
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,9 elever/lærer14,0 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)17,0 elever/lærer17,2 elever/lærer≈ snittet
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)96,1 %95,8 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)380 elever403 elever−6 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,8 skalapoeng50,6 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)54,6 skalapoeng54,4 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,0 poeng43,3 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,134,10≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,054,07≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,90≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,353,36≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,813,81≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)12,4 %11,5 %+8 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,1 elever/lærer17,7 elever/lærer≈ snittet
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,8 %98,6 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)337 elever414 elever−19 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,84 karakter3,58 karakter+7 %
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)93,3 %87,3 %+7 %
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)1,6 %3,0 %−46 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,264,19≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,124,15≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,92≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,593,54≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,144,07≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,0 %4,4 %−31 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)2 102 m1 883 m+12 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)688 elever614 elever+12 %
Boligpriser · 39/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorIndre TastaSnitt StavangerAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)41 671 kr/m²43 226 kr/m²−4 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)48 751 kr/m²49 858 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)36 562 kr/m²36 619 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)25,2 %25,2 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)2 034 salg/år2 034 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)11 959 kr/år11 959 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)1 405 kr/år1 405 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 80/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorIndre TastaSnitt StavangerAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)213 m500 m−57 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2 485 m3 225 m−23 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)30 linjer33 linjer−7 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)140,3 avg/time167,7 avg/time−16 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)375 m1 337 m−72 %
Familie og trivsel · 69/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorIndre TastaSnitt StavangerAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)19,2 %17,0 %+13 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)7 stk6 stk+16 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,584,48≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,9 barn/ansatt5,7 barn/ansatt+4 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)52,7 %37,9 %+39 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)85,6 %84,2 %≈ snittet
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)68,8 %70,4 %≈ snittet
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)23,5 %22,6 %+4 %
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)51,0 %51,7 %≈ snittet
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,1 %0,1 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)1,05 per 10 0001,05 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)128 m230 m−44 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)181 m541 m−67 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)217 m238 m−9 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)401 m464 m−14 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)86 %74 %+17 %
Trygghet · 50/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorIndre TastaSnitt StavangerAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)78,4 %82,0 %−4 %
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)63,2 per 100063,2 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)8,2 per 10008,2 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)26,0 per 100026,0 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)5,6 per 10005,6 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)4 ulykker4 ulykker≈ snittet
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker1 ulykker−23 %
Levekår · 56/100
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorIndre TastaSnitt StavangerAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 225 500 kr1 262 735 kr≈ snittet
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)8,9 %10,4 %−15 %
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)83,8 %84,4 %≈ snittet
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)71,5 %70,2 %≈ snittet
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)11,2 %12,2 %−8 %
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)3,00 P90/P103,26 P90/P10−8 %
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,6 %81,5 %+4 %
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)8,7 %9,6 %−10 %
Natur og tur · 43/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorIndre TastaSnitt StavangerAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)6 871 m4 395 m+56 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km0,2 km−100 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,0 km0,0 kmlik i kommunen
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)71 m56 m+28 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)242 m463 m−48 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)533 m458 m+16 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 169 m1 077 m+101 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−100 %
Miljø og risiko · 82/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorIndre TastaSnitt StavangerAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)22 % av rute27 % av rute−20 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute1 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)5,5 µg/m³5,5 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 311 mm/år1 325 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)15,3 °C15,4 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2,5 °C2,7 °C−8 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)8,2 °C8,4 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)1 % av rute3 % av rute−68 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)1 % av rute1 % av rute≈ snittet
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,00 1–42,82 1–4+6 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Indre Tasta

Hvor mange bor i Indre Tasta?

4 857 innbyggere, fordelt på 25 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett). Hele Tasta har 15 184 innbyggere, hele Stavanger 149 813.

Hva koster bolig i Indre Tasta?

Rundt 41 671 kr/m² for alle boligtyper, mot 43 226 kr/m² i snitt for Stavanger.

Hvilken skole hører Indre Tasta til?

Barneskole Byfjord skole; ungdomsskole Tastaveden skole (etter kommunens inntaksområder).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.