← Flyttekart
Flyttekart › Steinkjer › Kvam

Bo i Kvam · Steinkjer

Kvam er et område i Steinkjer med 920 innbyggere fordelt på 196 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 15 505 kr/m², 25 % under snittet i Steinkjer (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Kvam nr. 9 av 9 områder i Steinkjer. Sterkest står trygghet (97/100), svakest reise og kollektiv (36/100). Nærmeste barneskole er Kvam skole (anslått etter avstand).

53poeng av 100, standardvekter
nr. 9av 9 områder i Steinkjer
15 505kr/m², alle boliger
920innbyggere
Åpne Kvam i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Kvam og nabolagene rundt
Kartet: Kvam og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Steinkjer. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Steinkjer
Standardvekter53 / 100nr. 9 av 9
Barnefamilie51 / 100nr. 9 av 9
Pendler50 / 100nr. 9 av 9
Naturelsker58 / 100nr. 7 av 9
Førstegangskjøper52 / 100nr. 8 av 9
Balansert61 / 100nr. 9 av 9

Skoler

BarneskoleKvam skole (37/100, nr. 8 av 10)
Binde skole (51/100, nr. 4 av 10)
Beitstad skole (25/100, nr. 10 av 10)
UngdomsskoleEgge ungdomsskole (35/100, nr. 3 av 3)
Videregående (nærmeste tre)Steinkjer videregående skole (86/100, nr. 1 av 4)
Mære landbruksskole (21/100, nr. 4 av 4)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Steinkjer. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 42/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorKvamSnitt SteinkjerAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,5 poeng0,6 poeng−174 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,4 poeng-1,1 poeng−29 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,4 skalapoeng50,0 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,924,04≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,114,27−4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,633,79−4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,403,54−4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,533,76−6 %
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)18,2 %25,0 %−27 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,2 elever/lærer14,3 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,7 elever/lærer17,3 elever/lærer+8 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,2 %99,7 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)87 elever210 elever−59 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,7 skalapoeng47,9 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,5 skalapoeng49,4 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)39,5 poeng35,6 poeng+11 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,973,98≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,883,98≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,673,74≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,113,24−4 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,463,60−4 %
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)17,1 %15,3 %+12 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,5 elever/lærer18,9 elever/lærer+3 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)100,0 %99,9 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)301 elever330 elever−9 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,27 karakter3,26 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)90,5 %89,9 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,1 %3,1 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,274,32≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,154,13≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,853,81≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,673,65≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,92≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)6,1 %5,9 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)14 261 m5 581 m+156 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)730 elever456 elever+60 %
Boligpriser · 55/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorKvamSnitt SteinkjerAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)15 505 kr/m²20 621 kr/m²−25 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)33 043 kr/m²32 281 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)14 819 kr/m²18 283 kr/m²−19 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)17,2 %17,2 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)298 salg/år298 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)15 425 kr/år15 425 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)5 145 kr/år5 145 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 36/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorKvamSnitt SteinkjerAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)11 998 m3 623 m+231 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)17 216 m5 647 m+205 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)3 linjer15 linjer−80 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2,3 avg/time8,5 avg/time−72 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)16 553 m5 934 m+179 %
Familie og trivsel · 57/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorKvamSnitt SteinkjerAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)17,2 %15,6 %+10 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk2 stk−89 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,804,54+6 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,9 barn/ansatt5,8 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)53,9 %42,8 %+26 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)79,6 %79,6 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)59,0 %59,0 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)23,6 %23,6 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)48,0 %48,0 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)4,2 %4,2 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)1,95 per 10 0001,95 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)12 756 m4 161 m+207 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)12 790 m3 536 m+262 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 938 m1 010 m+92 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)5 651 m2 145 m+163 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)94 %82 %+15 %
Trygghet · 97/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorKvamSnitt SteinkjerAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)86,2 %86,2 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)49,5 per 100049,5 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)6,6 per 10006,6 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)12,8 per 100012,8 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,7 per 10004,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−75 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorKvamSnitt SteinkjerAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 064 800 kr1 064 800 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)10,9 %10,9 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)79,4 %79,4 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)66,0 %66,0 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,2 %7,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,1 %84,1 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,3 %6,3 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)18,4 %18,4 %lik i kommunen
Natur og tur · 60/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorKvamSnitt SteinkjerAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 264 m1 108 m+14 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)4,8 km6,7 km−29 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)13,0 km11,4 km+14 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)209 m118 m+77 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)73 m120 m−39 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)488 m636 m−23 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)15 450 m5 177 m+198 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk1 stk−41 %
Miljø og risiko · 74/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorKvamSnitt SteinkjerAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)21 % av rute16 % av rute+27 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute3 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,9 µg/m³2,9 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 036 mm/år962 mm/år+8 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)15,0 °C15,2 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-2,5 °C-2,4 °C−7 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,1 °C5,3 °C−3 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)14 % av rute12 % av rute+16 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)11 % av rute8 % av rute+45 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,53 1–42,05 1–4+24 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)5 % av rute2 % av rute+103 %

Spørsmål og svar om Kvam

Hvor mange bor i Kvam?

920 innbyggere, fordelt på 196 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Steinkjer 24 046.

Hva koster bolig i Kvam?

Rundt 15 505 kr/m² for alle boligtyper, mot 20 621 kr/m² i snitt for Steinkjer.

Hvilken skole hører Kvam til?

Barneskole Kvam skole; ungdomsskole Egge ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.