Bo i Helgheim · Sunnfjord
Helgheim er et område i Sunnfjord med 1 217 innbyggere fordelt på 160 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 23 412 kr/m², 39 % under snittet i Sunnfjord (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Helgheim nr. 2 av 7 områder i Sunnfjord. Sterkest står trygghet (97/100), svakest reise og kollektiv (18/100). Nærmeste barneskole er Skei skule (anslått etter avstand).
57poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 7 områder i Sunnfjord
23 412kr/m², alle boliger
1 217innbyggere
Åpne Helgheim i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Sunnfjord. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Sunnfjord |
|---|
| Standardvekter | 57 / 100 | nr. 2 av 7 |
| Barnefamilie | 55 / 100 | nr. 4 av 7 |
| Pendler | 48 / 100 | nr. 7 av 7 |
| Naturelsker | 59 / 100 | nr. 1 av 7 |
| Førstegangskjøper | 54 / 100 | nr. 3 av 7 |
| Balansert | 60 / 100 | nr. 4 av 7 |
Skoler
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Sunnfjord. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet · 67/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Helgheim | Snitt Sunnfjord | Avvik |
|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -0,5 poeng | 0,2 poeng | −413 % |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 2,4 poeng | 0,5 poeng | +407 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 50,2 skalapoeng | 50,1 skalapoeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,88 | 4,18 | −7 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,34 | 4,45 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,84 | 3,92 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,35 | 3,61 | −7 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,88 | 4,07 | −5 % |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 54,5 % | 19,5 % | +179 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 12,0 elever/lærer | 12,4 elever/lærer | −3 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 10,4 elever/lærer | 14,9 elever/lærer | −30 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 98,8 % | 95,3 % | +4 % |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 140 elever | 277 elever | −49 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 49,8 skalapoeng | 50,3 skalapoeng | ≈ snittet |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 59,5 skalapoeng | 54,6 skalapoeng | +9 % |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 45,9 poeng | 43,8 poeng | +5 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,40 | 4,22 | +4 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,34 | 4,19 | +4 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,10 | 3,95 | +4 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,70 | 3,40 | +9 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,30 | 4,05 | +6 % |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 10,7 elever/lærer | 13,9 elever/lærer | −23 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 98,8 % | 97,3 % | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 140 elever | 281 elever | −50 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,56 karakter | 3,58 karakter | ≈ snittet |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 91,5 % | 85,6 % | +7 % |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 1,7 % | 3,3 % | −48 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,28 | 4,18 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,16 | 4,13 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,80 | 3,91 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,55 | 3,55 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,05 | 4,03 | ≈ snittet |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 1,9 % | 5,5 % | −66 % |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 24 092 m | 6 522 m | +269 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 267 elever | 786 elever | −66 % |
Boligpriser · 67/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 18/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 43/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Helgheim | Snitt Sunnfjord | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 16,4 % | 17,7 % | −7 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 2 stk | −73 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,40 | 4,59 | −4 % |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,3 barn/ansatt | 5,7 barn/ansatt | −7 % |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 38,6 % | 46,6 % | −17 % |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 86,2 % | 86,2 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 68,5 % | 68,5 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 20,8 % | 20,8 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 55,4 % | 55,4 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 10,2 % | 10,2 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,42 per 10 000 | 0,42 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 4 038 m | 2 773 m | +46 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 23 691 m | 5 607 m | +322 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 3 224 m | 1 239 m | +160 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 3 598 m | 1 894 m | +90 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 98 % | 88 % | +12 % |
Trygghet · 97/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Helgheim | Snitt Sunnfjord | Avvik |
|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 90,3 % | 90,3 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 36,5 per 1000 | 36,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 4,2 per 1000 | 4,2 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 7,8 per 1000 | 7,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 4,0 per 1000 | 4,0 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 1 ulykker | −79 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | −100 % |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Helgheim | Snitt Sunnfjord | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 162 600 kr | 1 162 600 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 8,1 % | 8,1 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 83,8 % | 83,8 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 75,7 % | 75,7 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 7,4 % | 7,4 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,50 P90/P10 | 2,50 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 83,7 % | 83,7 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 8,6 % | 8,6 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 13,6 % | 13,6 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 59/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 67/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Helgheim | Snitt Sunnfjord | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 17 % av rute | 17 % av rute | ≈ snittet |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 3,2 µg/m³ | 3,2 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 2 008 mm/år | 2 414 mm/år | −17 % |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 14,6 °C | 14,4 °C | ≈ snittet |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | -0,7 °C | -0,1 °C | −855 % |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 5,8 °C | 6,1 °C | −4 % |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 28 % av rute | 22 % av rute | +31 % |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 93 % av rute | 64 % av rute | +46 % |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 2,01 1–4 | 2,12 1–4 | −5 % |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 0 % av rute | 35 % av rute | −100 % |
Spørsmål og svar om Helgheim
Hvor mange bor i Helgheim?
1 217 innbyggere, fordelt på 160 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Sunnfjord 22 599.
Hva koster bolig i Helgheim?
Rundt 23 412 kr/m² for alle boligtyper, mot 38 285 kr/m² i snitt for Sunnfjord.
Hvilken skole hører Helgheim til?
Barneskole Skei skule; ungdomsskole Skei skule (anslått etter avstand).
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.