Polmak er et område i Tana med 1 499 innbyggere fordelt på 211 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 18 444 kr/m², 10 % over snittet i Tana (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Polmak nr. 2 av 2 områder i Tana. Sterkest står trygghet (100/100), svakest boligpriser (15/100). Nærmeste barneskole er Deanu Sàmeskuvla (anslått etter avstand).
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Tana. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Tana |
|---|---|---|
| Standardvekter | 53 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Barnefamilie | 56 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Pendler | 54 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Naturelsker | 55 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Førstegangskjøper | 45 / 100 | nr. 2 av 2 |
| Balansert | 62 / 100 | nr. 1 av 2 |
| Barneskole | Deanu Sàmeskuvla (30/100, nr. 2 av 2) Sirma oppvekstsenter Tanabru skole (49/100, nr. 1 av 2) |
| Ungdomsskole | Deanu Sàmeskuvla (95/100, nr. 1 av 2) Sirma oppvekstsenter Tanabru skole (16/100, nr. 2 av 2) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Tana. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Polmak | Snitt Tana | Avvik |
|---|---|---|---|
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | -1,4 poeng | -0,8 poeng | −71 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 44,5 skalapoeng | 44,5 skalapoeng | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,79 | 3,67 | +3 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,06 | 4,19 | −3 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,71 | 3,70 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,01 | 3,24 | −7 % |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,51 | 3,69 | −5 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 9,5 elever/lærer | 9,1 elever/lærer | +4 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 8,8 elever/lærer | 8,9 elever/lærer | ≈ snittet |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 80,4 % | 79,3 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 100 elever | 89 elever | +12 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 47,3 skalapoeng | 47,3 skalapoeng | lik i kommunen |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 53,0 skalapoeng | 53,0 skalapoeng | lik i kommunen |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 43,0 poeng | 42,8 poeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,66 | 3,54 | +4 % |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,87 | 3,78 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,77 | 3,69 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 2,75 | 2,75 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,37 | 3,28 | ≈ snittet |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 10,0 elever/lærer | 10,9 elever/lærer | −8 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 80,4 % | 79,6 % | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 100 elever | 108 elever | −8 % |
| Indikator | Polmak | Snitt Tana | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 18 444 kr/m² | 16 734 kr/m² | +10 % |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 18 440 kr/m² | 16 734 kr/m² | +10 % |
| Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 4 salg/år | 4 salg/år | lik i kommunen |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 24 855 kr/år | 24 855 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 1 108 kr/år | 1 108 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Polmak | Snitt Tana | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 7 302 m | 11 472 m | −36 % |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 8 linjer | 5 linjer | +64 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 3,6 avg/time | 2,4 avg/time | +51 % |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 7 176 m | 11 369 m | −37 % |
| Indikator | Polmak | Snitt Tana | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 13,0 % | 12,5 % | +4 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 1 stk | 1 stk | +78 % |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,2 barn/ansatt | 4,1 barn/ansatt | ≈ snittet |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 10,2 % | 9,4 % | +9 % |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 46,7 % | 46,7 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 33,5 % | 33,5 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 46,0 % | 46,0 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 10,3 % | 10,3 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 3,95 per 10 000 | 3,95 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 13 401 m | 22 078 m | −39 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 5 925 m | 6 231 m | −5 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 2 338 m | 2 312 m | ≈ snittet |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 7 210 m | 11 443 m | −37 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 96 % | 97 % | ≈ snittet |
| Indikator | Polmak | Snitt Tana | Avvik |
|---|---|---|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 91,0 % | 91,0 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 58,1 per 1000 | 58,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 9,3 per 1000 | 9,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 4,8 per 1000 | 4,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 5,7 per 1000 | 5,7 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | −80 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | lik i kommunen |
| Indikator | Polmak | Snitt Tana | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 102 400 kr | 1 102 400 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 10,7 % | 10,7 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 69,3 % | 69,3 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 67,6 % | 67,6 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 7,9 % | 7,9 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,70 P90/P10 | 2,70 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 79,9 % | 79,9 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 11,0 % | 11,0 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 16,6 % | 16,6 % | lik i kommunen |
| Indikator | Polmak | Snitt Tana | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 4 257 m | 3 486 m | +22 % |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 0,2 km | 0,5 km | −65 % |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 17,9 km | 16,5 km | +8 % |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 137 m | 189 m | −27 % |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 31 m | 22 m | +44 % |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 404 m | 372 m | +8 % |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 38 656 m | 29 398 m | +31 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 0 stk | 0 stk | +86 % |
1 499 innbyggere, fordelt på 211 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Tana 2 791.
Rundt 18 444 kr/m² for alle boligtyper, mot 16 734 kr/m² i snitt for Tana.
Barneskole Deanu Sàmeskuvla; ungdomsskole Deanu Sàmeskuvla (anslått etter avstand).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.