Bo i Vestre Trysil · Trysil
Vestre Trysil er et område i Trysil med 565 innbyggere fordelt på 178 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 16 968 kr/m², 28 % under snittet i Trysil (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Vestre Trysil nr. 2 av 6 områder i Trysil. Sterkest står trygghet (100/100), svakest skolekvalitet (11/100).
51poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 6 områder i Trysil
16 968kr/m², alle boliger
565innbyggere
Åpne Vestre Trysil i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Trysil. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Trysil |
|---|
| Standardvekter | 51 / 100 | nr. 2 av 6 |
| Barnefamilie | 47 / 100 | nr. 2 av 6 |
| Pendler | 55 / 100 | nr. 1 av 6 |
| Naturelsker | 59 / 100 | nr. 2 av 6 |
| Førstegangskjøper | 57 / 100 | nr. 1 av 6 |
| Balansert | 60 / 100 | nr. 2 av 6 |
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Trysil. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet · 11/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Vestre Trysil | Snitt Trysil | Avvik |
|---|
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,71 karakter | 3,71 karakter | lik i kommunen |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 83,8 % | 83,8 % | lik i kommunen |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 6,5 % | 6,5 % | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,22 | 4,22 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,16 | 4,16 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,79 | 3,79 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,61 | 3,61 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,04 | 4,04 | lik i kommunen |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 5,4 % | 5,4 % | lik i kommunen |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 22 054 m | 8 161 m | +170 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 216 elever | 216 elever | lik i kommunen |
Boligpriser · 64/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 51/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 37/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Vestre Trysil | Snitt Trysil | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 7,3 % | 12,4 % | −41 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 0 stk | −100 % |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 83,1 % | 83,1 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 68,1 % | 68,1 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 19,6 % | 19,6 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 49,9 % | 49,9 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 3,18 per 10 000 | 3,18 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 21 429 m | 8 557 m | +150 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 19 958 m | 7 243 m | +176 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 3 832 m | 2 311 m | +66 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 6 341 m | 3 371 m | +88 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 100 % | 88 % | +13 % |
Trygghet · 100/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Vestre Trysil | Snitt Trysil | Avvik |
|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 88,5 % | 88,5 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 70,3 per 1000 | 70,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 7,9 per 1000 | 7,9 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 19,9 per 1000 | 19,9 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 9,1 per 1000 | 9,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 1 ulykker | −96 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | −100 % |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Vestre Trysil | Snitt Trysil | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 990 000 kr | 990 000 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 12,8 % | 12,8 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 71,7 % | 71,7 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 66,1 % | 66,1 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 6,8 % | 6,8 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,50 P90/P10 | 2,50 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 83,5 % | 83,5 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 5,2 % | 5,2 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 16,6 % | 16,6 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 63/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 70/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Vestre Trysil | Snitt Trysil | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 3 % av rute | 12 % av rute | −76 % |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 2,5 µg/m³ | 2,5 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 846 mm/år | 833 mm/år | ≈ snittet |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 14,1 °C | 14,6 °C | −3 % |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | -7,8 °C | -8,0 °C | +3 % |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 2,3 °C | 2,5 °C | −6 % |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 24 % av rute | 30 % av rute | −19 % |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 5 % av rute | 5 % av rute | −4 % |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 3,20 1–4 | 3,59 1–4 | −11 % |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
Spørsmål og svar om Vestre Trysil
Hvor mange bor i Vestre Trysil?
565 innbyggere, fordelt på 178 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Trysil 6 529.
Hva koster bolig i Vestre Trysil?
Rundt 16 968 kr/m² for alle boligtyper, mot 23 541 kr/m² i snitt for Trysil.
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.