← Flyttekart
Flyttekart › Ullensaker › Sand

Bo i Sand · Ullensaker

Sand er et område i Ullensaker med 3 062 innbyggere fordelt på 91 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 42 628 kr/m², 13 % under snittet i Ullensaker (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Sand nr. 6 av 8 områder i Ullensaker. Sterkest står trygghet (99/100), svakest skolekvalitet (29/100). Nærmeste barneskole er Hovin skole (anslått etter avstand).

54poeng av 100, standardvekter
nr. 6av 8 områder i Ullensaker
42 628kr/m², alle boliger
3 062innbyggere
Åpne Sand i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Sand og nabolagene rundt
Kartet: Sand og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Ullensaker. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Ullensaker
Standardvekter54 / 100nr. 6 av 8
Barnefamilie52 / 100nr. 6 av 8
Pendler60 / 100nr. 3 av 8
Naturelsker60 / 100nr. 5 av 8
Førstegangskjøper56 / 100nr. 6 av 8
Balansert64 / 100nr. 5 av 8

Skoler

BarneskoleHovin skole (40/100, nr. 7 av 11)
Viti skole avd Romerike
UngdomsskoleViti skole avd Romerike
Nordby ungdomsskole (37/100, nr. 4 av 4)
Videregående (nærmeste tre)Jessheim videregående skole (46/100, nr. 5 av 8)
Hoppensprett Akademiet Vgs Jessheim AS (50/100, nr. 4 av 8)
Nannestad videregående skole (1/100, nr. 7 av 8)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Ullensaker. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 29/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorSandSnitt UllensakerAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,6 poeng0,5 poeng+244 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-2,0 poeng-1,2 poeng−69 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,7 skalapoeng49,8 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,17≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,264,39−3 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,963,93≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,573,68≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,973,97≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)24,8 %16,3 %+53 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,7 elever/lærer14,7 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,8 elever/lærer19,0 elever/lærer+4 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)95,4 %91,1 %+5 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)248 elever382 elever−35 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)46,8 skalapoeng48,0 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,5 skalapoeng52,0 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)39,2 poeng40,0 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,064,06≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,93≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,883,84≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,273,21≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,683,60≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)10,9 %12,3 %−12 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,9 elever/lærer19,3 elever/lærer≈ snittet
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)92,0 %98,2 %−6 %
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)358 elever436 elever−18 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,05 karakter3,09 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)86,8 %87,6 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,1 %2,9 %+6 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,194,21≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,034,06≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,873,88≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,513,55≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,963,99≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,0 %6,6 %+6 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)2 230 m3 549 m−37 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)834 elever769 elever+9 %
Boligpriser · 46/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorSandSnitt UllensakerAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)42 628 kr/m²48 785 kr/m²−13 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)54 711 kr/m²55 140 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)37 285 kr/m²40 330 kr/m²−8 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)17,3 %17,3 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)707 salg/år707 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)15 564 kr/år15 564 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)0 kr/år0 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 65/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorSandSnitt UllensakerAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)389 m584 m−33 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2 964 m1 639 m+81 %
Avstand til T-bane/trikkiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)23 003 m22 844 m≈ snittet
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)13 linjer17 linjer−24 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)24,3 avg/time32,8 avg/time−26 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)2 404 m1 635 m+47 %
Familie og trivsel · 67/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorSandSnitt UllensakerAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)18,3 %18,0 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)3 stk4 stk−25 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,744,47+6 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,8 barn/ansatt5,7 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)30,9 %35,2 %−12 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)84,3 %84,3 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)61,1 %61,1 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)22,3 %22,3 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)53,4 %53,4 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)2,80 per 10 0002,80 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 195 m925 m+137 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 517 m828 m+83 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 020 m504 m+102 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)636 m974 m−35 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)92 %68 %+35 %
Trygghet · 99/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorSandSnitt UllensakerAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)77,7 %77,7 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)143,9 per 1000143,9 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)12,4 per 100012,4 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)61,5 per 100061,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)19,7 per 100019,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker2 ulykker−95 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorSandSnitt UllensakerAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 082 300 kr1 082 300 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,0 %12,0 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)74,7 %74,7 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)70,0 %70,0 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)10,0 %10,0 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,70 P90/P102,70 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)79,8 %79,8 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)11,8 %11,8 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)17,6 %17,6 %lik i kommunen
Voksne med økonomiske vanskeriKilde: Folkehelseundersøkelsen i Oslo 2024 (Oslo kommune/FHI) og FHIs fylkeshelseundersøkelser 2025 (2024)32,6 %32,6 %lik i kommunen
Natur og tur · 68/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorSandSnitt UllensakerAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)735 m540 m+36 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)4,8 km9,3 km−48 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)21,3 km19,3 km+10 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)157 m159 m≈ snittet
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)110 m156 m−30 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)842 m1 760 m−52 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 137 m4 249 m−73 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk1 stk−98 %
Miljø og risiko · 72/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorSandSnitt UllensakerAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)20 % av rute26 % av rute−25 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)2 % av rute7 % av rute−73 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)5,9 µg/m³5,9 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)885 mm/år857 mm/år+3 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,2 °C16,1 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-4,5 °C-4,5 °C≈ snittet
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,2 °C5,1 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)5 % av rute12 % av rute−58 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute−100 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,00 1–43,00 1–4lik i kommunen
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)6 % av rute6 % av rute−7 %

Spørsmål og svar om Sand

Hvor mange bor i Sand?

3 062 innbyggere, fordelt på 91 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Ullensaker 44 995.

Hva koster bolig i Sand?

Rundt 42 628 kr/m² for alle boligtyper, mot 48 785 kr/m² i snitt for Ullensaker.

Hvilken skole hører Sand til?

Barneskole Hovin skole; ungdomsskole Viti skole avd Romerike (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.