← Flyttekart
Flyttekart › Ullensvang › Røldal

Bo i Røldal · Ullensvang

Røldal er et område i Ullensvang med 443 innbyggere fordelt på 47 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 17 760 kr/m², 5 % under snittet i Ullensvang (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Røldal nr. 8 av 8 områder i Ullensvang. Sterkest står trygghet (99/100), svakest reise og kollektiv (3/100). Nærmeste barneskole er Røldal skule (anslått etter avstand).

46poeng av 100, standardvekter
nr. 8av 8 områder i Ullensvang
17 760kr/m², alle boliger
443innbyggere
Åpne Røldal i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Røldal og nabolagene rundt
Kartet: Røldal og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Ullensvang. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Ullensvang
Standardvekter46 / 100nr. 8 av 8
Barnefamilie47 / 100nr. 8 av 8
Pendler36 / 100nr. 8 av 8
Naturelsker50 / 100nr. 7 av 8
Førstegangskjøper41 / 100nr. 8 av 8
Balansert51 / 100nr. 7 av 8

Skoler

BarneskoleRøldal skule
UngdomsskoleRøldal skule (48/100, nr. 4 av 5)
Videregående (nærmeste tre)Sauda vidaregåande skule (38/100, nr. 2 av 6)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Ullensvang. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 65/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorRøldalSnitt UllensvangAvvik
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,264,02+6 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,624,38+5 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,983,87≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,963,52+12 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,153,95+5 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)7,5 elever/lærer11,9 elever/lærer−37 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)10,3 elever/lærer13,4 elever/lærer−23 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,1 %93,1 %+5 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)49 elever172 elever−71 %
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)40,2 poeng42,0 poeng−4 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,034,01≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,884,00−3 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,693,83−4 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,253,25≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,733,75≈ snittet
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)9,0 elever/lærer14,7 elever/lærer−39 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,1 %91,8 %+7 %
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)49 elever158 elever−69 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,48 karakter3,26 karakter+7 %
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)94,3 %91,2 %+3 %
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,2 %3,3 %−3 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,25≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,16≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,963,92≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,583,66≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,014,16−4 %
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)12,4 %14,3 %−14 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)23 789 m7 037 m+238 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)382 elever243 elever+57 %
Boligpriser · 42/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorRøldalSnitt UllensvangAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)17 760 kr/m²18 632 kr/m²−5 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)27 617 kr/m²27 336 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)18 390 kr/m²18 516 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)25,5 %25,5 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)54 salg/år54 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)20 919 kr/år20 919 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)0 kr/år0 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 3/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorRøldalSnitt UllensvangAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)29 351 m8 511 m+245 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)50 000 m48 754 m≈ snittet
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)3 linjer16 linjer−81 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2,5 avg/time15,5 avg/time−84 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)29 877 m10 609 m+182 %
Familie og trivsel · 39/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorRøldalSnitt UllensvangAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)9,9 %14,2 %−30 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)1 stk1 stk−14 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)3,904,39−11 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,1 barn/ansatt4,7 barn/ansatt+9 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)31,7 %27,0 %+17 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)80,7 %80,7 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)66,8 %66,8 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)23,1 %23,1 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)50,6 %50,6 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)12,9 %12,9 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)2,76 per 10 0002,76 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)19 808 m4 358 m+355 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)19 634 m5 240 m+275 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 267 m1 572 m−19 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 279 m1 645 m−22 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)95 %87 %+9 %
Trygghet · 99/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorRøldalSnitt UllensvangAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)90,0 %90,0 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)45,3 per 100045,3 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)5,2 per 10005,2 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)6,2 per 10006,2 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)3,8 per 10003,8 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−92 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorRøldalSnitt UllensvangAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 164 800 kr1 164 800 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)9,2 %9,2 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)83,4 %83,4 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)71,4 %71,4 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)9,2 %9,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,60 P90/P102,60 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)82,3 %82,3 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)7,0 %7,0 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)14,2 %14,2 %lik i kommunen
Natur og tur · 53/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorRøldalSnitt UllensvangAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 080 m2 401 m−55 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1,9 km1,8 km+7 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,2 km0,4 km−57 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)676 m1 414 m−52 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)44 m72 m−38 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)258 m229 m+13 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)22 709 m13 320 m+70 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 stk2 stk−47 %
Miljø og risiko · 55/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorRøldalSnitt UllensvangAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)17 % av rute15 % av rute+15 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,4 µg/m³2,4 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 905 mm/år1 818 mm/år+5 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)13,5 °C15,0 °C−10 %
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-1,7 °C0,7 °C−351 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,1 °C6,8 °C−25 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)22 % av rute16 % av rute+34 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)83 % av rute93 % av rute−11 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,00 1–43,73 1–4−20 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute35 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Røldal

Hvor mange bor i Røldal?

443 innbyggere, fordelt på 47 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Ullensvang 10 836.

Hva koster bolig i Røldal?

Rundt 17 760 kr/m² for alle boligtyper, mot 18 632 kr/m² i snitt for Ullensvang.

Hvilken skole hører Røldal til?

Barneskole Røldal skule; ungdomsskole Røldal skule (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.