← Flyttekart
Flyttekart › Vågan › Vågan Vestre

Bo i Vågan Vestre · Vågan

Vågan Vestre er et område i Vågan med 3 472 innbyggere fordelt på 129 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 28 413 kr/m², på nivå med snittet i Vågan (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Vågan Vestre nr. 4 av 4 områder i Vågan. Sterkest står trygghet (85/100), svakest skolekvalitet (27/100). Nærmeste barneskole er Kabelvåg skole (anslått etter avstand).

52poeng av 100, standardvekter
nr. 4av 4 områder i Vågan
28 413kr/m², alle boliger
3 472innbyggere
Åpne Vågan Vestre i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Vågan Vestre og nabolagene rundt
Kartet: Vågan Vestre og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Vågan. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Vågan
Standardvekter52 / 100nr. 4 av 4
Barnefamilie53 / 100nr. 2 av 4
Pendler58 / 100nr. 2 av 4
Naturelsker61 / 100nr. 2 av 4
Førstegangskjøper51 / 100nr. 3 av 4
Balansert64 / 100nr. 2 av 4

Skoler

BarneskoleKabelvåg skole (18/100, nr. 2 av 2)
UngdomsskoleKabelvåg skole (25/100, nr. 2 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Aust-Lofoten videregående skole (41/100, nr. 3 av 3)
Vest-Lofoten videregående skole (84/100, nr. 1 av 3)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Vågan. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 27/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorVågan VestreSnitt VåganAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,7 poeng-0,8 poeng−122 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,3 poeng-0,2 poeng−587 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,2 skalapoeng49,1 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,843,97−3 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,194,29≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,693,78≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,293,52−7 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,683,82−4 %
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)13,8 %14,4 %−4 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)12,1 elever/lærer12,6 elever/lærer−4 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,1 elever/lærer13,7 elever/lærer+10 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,9 %98,0 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)307 elever368 elever−17 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)46,9 skalapoeng47,7 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,5 skalapoeng52,1 skalapoeng−3 %
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)40,2 poeng42,4 poeng−5 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,903,91≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,054,06≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,633,72≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,243,29≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,713,77≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)5,9 %14,5 %−59 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,0 elever/lærer13,5 elever/lærer+4 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)97,9 %98,0 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)307 elever368 elever−17 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,10 karakter3,10 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)85,6 %85,5 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)4,0 %4,1 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,144,14≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,184,18≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,89≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,583,58≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,91≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)8,0 %8,1 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)7 370 m5 255 m+40 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)256 elever250 elever≈ snittet
Boligpriser · 32/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorVågan VestreSnitt VåganAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)28 413 kr/m²29 009 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)48 734 kr/m²51 598 kr/m²−6 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)25 126 kr/m²24 765 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)36,5 %36,5 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)72 salg/år72 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)14 551 kr/år14 551 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)11 000 kr/år11 000 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 65/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorVågan VestreSnitt VåganAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)6 921 m5 035 m+37 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)6 linjer6 linjer≈ snittet
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)9,4 avg/time7,3 avg/time+28 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)6 848 m4 955 m+38 %
Familie og trivsel · 78/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorVågan VestreSnitt VåganAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)16,9 %14,7 %+15 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)2 stk2 stk−6 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,664,46+4 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,0 barn/ansatt5,3 barn/ansatt−7 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)39,2 %35,5 %+10 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)75,9 %75,9 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)54,1 %54,1 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)22,4 %22,4 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)45,7 %45,7 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,00 per 10 0000,00 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 210 m1 834 m−34 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 177 m2 997 m−61 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)501 m819 m−39 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 178 m1 953 m−40 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)86 %81 %+6 %
Trygghet · 85/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorVågan VestreSnitt VåganAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)83,5 %83,5 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)39,0 per 100039,0 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)6,2 per 10006,2 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)8,1 per 10008,1 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,0 per 10004,0 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+25 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+184 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorVågan VestreSnitt VåganAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 085 100 kr1 085 100 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,6 %12,6 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)75,8 %75,8 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)68,6 %68,6 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)8,2 %8,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,70 P90/P102,70 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)80,6 %80,6 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)9,5 %9,5 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)16,7 %16,7 %lik i kommunen
Natur og tur · 74/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorVågan VestreSnitt VåganAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)2 760 m2 808 m≈ snittet
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)4,0 km2,5 km+57 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)10,3 km6,2 km+65 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)139 m207 m−33 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)340 m295 m+15 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)133 m123 m+8 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 430 m2 256 m+8 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stklik i kommunen
Miljø og risiko · 84/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorVågan VestreSnitt VåganAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)10 % av rute10 % av rute−5 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,3 µg/m³2,3 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2 092 mm/år2 150 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)13,4 °C13,4 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)0,5 °C0,3 °C+84 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,7 °C5,5 °C+3 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)4 % av rute4 % av rute+5 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)3 % av rute14 % av rute−81 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,08 1–41,47 1–4−27 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Vågan Vestre

Hvor mange bor i Vågan Vestre?

3 472 innbyggere, fordelt på 129 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Vågan 9 868.

Hva koster bolig i Vågan Vestre?

Rundt 28 413 kr/m² for alle boligtyper, mot 29 009 kr/m² i snitt for Vågan.

Hvilken skole hører Vågan Vestre til?

Barneskole Kabelvåg skole; ungdomsskole Kabelvåg skole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.