← Flyttekart
Flyttekart › Vefsn › Olderskogen - Remma - Bjørnådalen

Bo i Olderskogen - Remma - Bjørnådalen · Vefsn

Olderskogen - Remma - Bjørnådalen er et område i Vefsn med 4 404 innbyggere fordelt på 233 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 22 174 kr/m², på nivå med snittet i Vefsn (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Olderskogen - Remma - Bjørnådalen nr. 2 av 4 områder i Vefsn. Sterkest står trygghet (90/100), svakest boligpriser (29/100). Nærmeste barneskole er Olderskog skole (anslått etter avstand).

60poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 4 områder i Vefsn
22 174kr/m², alle boliger
4 404innbyggere
Åpne Olderskogen - Remma - Bjørnådalen i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Olderskogen - Remma - Bjørnådalen og nabolagene rundt
Kartet: Olderskogen - Remma - Bjørnådalen og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Vefsn. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Vefsn
Standardvekter60 / 100nr. 2 av 4
Barnefamilie63 / 100nr. 2 av 4
Pendler65 / 100nr. 2 av 4
Naturelsker65 / 100nr. 1 av 4
Førstegangskjøper56 / 100nr. 1 av 4
Balansert68 / 100nr. 1 av 4

Skoler

BarneskoleOlderskog skole (46/100, nr. 4 av 4)
Mosjøen skole (58/100, nr. 2 av 4)
Kulstad skole (60/100, nr. 1 av 4)
UngdomsskoleKippermoen ungdomsskole (48/100, nr. 2 av 2)
Granmoen skole (52/100, nr. 1 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Mosjøen videregående skole (76/100, nr. 2 av 3)
Sandnessjøen videregående skole (91/100, nr. 1 av 3)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Vefsn. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 54/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorOlderskogen - Remma - BjørnådalenSnitt VefsnAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)1,0 poeng0,5 poeng+116 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,7 poeng-0,9 poeng−98 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,0 skalapoeng49,1 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,104,06≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,324,37≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,78≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,523,50≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,83≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)16,5 %22,2 %−26 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,9 elever/lærer12,4 elever/lærer+12 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,7 elever/lærer16,9 elever/lærer+11 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)95,1 %95,6 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)318 elever275 elever+16 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,8 skalapoeng47,9 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,7 skalapoeng51,7 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)41,3 poeng41,4 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,084,06≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,114,08≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,803,79≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,353,33≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,703,71≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)10,2 %14,8 %−31 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,4 elever/lærer18,5 elever/lærer+5 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,5 %98,1 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)416 elever385 elever+8 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,25 karakter3,24 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)86,1 %85,9 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)4,0 %4,3 %−7 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,22≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,22≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,883,88≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,743,74≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,963,96≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,1 %4,1 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)2 980 m3 943 m−24 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)576 elever569 elever≈ snittet
Boligpriser · 29/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorOlderskogen - Remma - BjørnådalenSnitt VefsnAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)22 174 kr/m²21 817 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)34 362 kr/m²34 873 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)21 698 kr/m²21 395 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)27,2 %27,2 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)118 salg/år118 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)21 741 kr/år21 741 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)5 061 kr/år5 061 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 80/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorOlderskogen - Remma - BjørnådalenSnitt VefsnAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 496 m2 750 m−46 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)3 472 m3 413 m≈ snittet
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)29 linjer26 linjer+11 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)16,7 avg/time18,6 avg/time−10 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)2 847 m4 142 m−31 %
Familie og trivsel · 69/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorOlderskogen - Remma - BjørnådalenSnitt VefsnAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)17,9 %14,7 %+22 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)4 stk3 stk+47 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,734,81≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,6 barn/ansatt5,4 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)42,7 %44,1 %−3 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)81,6 %81,6 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)58,0 %58,0 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)21,7 %21,7 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)53,1 %53,1 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)10,2 %10,2 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,00 per 10 0000,00 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 432 m1 528 m−6 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 542 m2 392 m−36 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 156 m1 179 m≈ snittet
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 485 m2 118 m−30 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)87 %87 %≈ snittet
Trygghet · 90/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorOlderskogen - Remma - BjørnådalenSnitt VefsnAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)88,6 %88,6 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)45,1 per 100045,1 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)7,9 per 10007,9 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)5,5 per 10005,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)4,7 per 10004,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker2 ulykker−66 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−86 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorOlderskogen - Remma - BjørnådalenSnitt VefsnAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 104 900 kr1 104 900 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)9,4 %9,4 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)77,2 %77,2 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)68,9 %68,9 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)6,3 %6,3 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,40 P90/P102,40 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,3 %84,3 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,6 %6,6 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)19,4 %19,4 %lik i kommunen
Natur og tur · 75/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorOlderskogen - Remma - BjørnådalenSnitt VefsnAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)757 m1 207 m−37 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)14,7 km12,0 km+22 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)12,2 km9,4 km+29 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)187 m247 m−24 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)83 m97 m−15 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)319 m376 m−15 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 687 m2 978 m+24 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk+206 %
Miljø og risiko · 77/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorOlderskogen - Remma - BjørnådalenSnitt VefsnAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)9 % av rute13 % av rute−35 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)3,1 µg/m³3,1 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 739 mm/år1 782 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)14,7 °C14,5 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-3,4 °C-3,4 °C≈ snittet
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)4,1 °C4,1 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)20 % av rute30 % av rute−35 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)11 % av rute19 % av rute−42 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,89 1–41,75 1–4+8 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)2 % av rute3 % av rute−51 %

Spørsmål og svar om Olderskogen - Remma - Bjørnådalen

Hvor mange bor i Olderskogen - Remma - Bjørnådalen?

4 404 innbyggere, fordelt på 233 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Vefsn 13 464.

Hva koster bolig i Olderskogen - Remma - Bjørnådalen?

Rundt 22 174 kr/m² for alle boligtyper, mot 21 817 kr/m² i snitt for Vefsn.

Hvilken skole hører Olderskogen - Remma - Bjørnådalen til?

Barneskole Olderskog skole; ungdomsskole Kippermoen ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.