← Flyttekart
Flyttekart › Vennesla › Vennesla Sør

Bo i Vennesla Sør · Vennesla

Vennesla Sør er et område i Vennesla med 2 259 innbyggere fordelt på 68 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 22 161 kr/m², 7 % under snittet i Vennesla (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Vennesla Sør nr. 1 av 4 områder i Vennesla. Sterkest står reise og kollektiv (78/100), svakest boligpriser (55/100). Nærmeste barneskole er Kvarstein skole (anslått etter avstand).

67poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 4 områder i Vennesla
22 161kr/m², alle boliger
2 259innbyggere
Åpne Vennesla Sør i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Vennesla Sør og nabolagene rundt
Kartet: Vennesla Sør og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Vennesla. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Vennesla
Standardvekter67 / 100nr. 1 av 4
Barnefamilie69 / 100nr. 1 av 4
Pendler70 / 100nr. 1 av 4
Naturelsker70 / 100nr. 1 av 4
Førstegangskjøper67 / 100nr. 1 av 4
Balansert70 / 100nr. 1 av 4

Skoler

BarneskoleKvarstein skole (55/100, nr. 3 av 5)
Moseidmoen skole (46/100, nr. 5 av 5)
UngdomsskoleVennesla ungdomsskole (69/100, nr. 1 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Vennesla videregående skole (72/100, nr. 4 av 8)
Blå Kors videregående skole Øvrebø AS (2/100, nr. 8 av 8)
Kristiansand katedralskole Gimle (91/100, nr. 2 av 8)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Vennesla. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 64/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorVennesla SørSnitt VenneslaAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,0 poeng-0,8 poeng+102 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-2,9 poeng-1,9 poeng−58 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,2 skalapoeng47,9 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,284,28≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,424,44≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,863,89≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,523,55≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,014,03≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)9,4 %16,2 %−42 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,5 elever/lærer13,4 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,6 elever/lærer16,1 elever/lærer−3 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,6 %99,4 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)221 elever360 elever−39 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,2 skalapoeng47,2 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,5 skalapoeng50,5 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)41,6 poeng40,8 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,124,11≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,104,09≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,743,75≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,173,18≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,773,77≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)11,1 %11,9 %−7 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,8 elever/lærer18,1 elever/lærer+4 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,8 %99,4 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)476 elever447 elever+7 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,30 karakter3,30 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)86,5 %86,5 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,8 %3,8 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,244,24≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,22≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,91≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,603,60≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,003,99≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,0 %7,0 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)3 770 m2 817 m+34 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)640 elever618 elever+4 %
Boligpriser · 55/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorVennesla SørSnitt VenneslaAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)22 161 kr/m²23 823 kr/m²−7 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)28 785 kr/m²29 999 kr/m²−4 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)19 399 kr/m²20 347 kr/m²−5 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)35,2 %35,2 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)197 salg/år197 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)16 204 kr/år16 204 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)4 096 kr/år4 096 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 78/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorVennesla SørSnitt VenneslaAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)254 m1 373 m−82 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)11 293 m13 848 m−18 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)18 linjer17 linjer+3 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)33,9 avg/time34,0 avg/time≈ snittet
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)2 725 m3 358 m−19 %
Familie og trivsel · 72/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorVennesla SørSnitt VenneslaAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)17,6 %17,9 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)1 stk2 stk−16 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,644,54≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,8 barn/ansatt5,8 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)35,5 %43,9 %−19 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)80,1 %80,1 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)65,0 %65,0 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)22,2 %22,2 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)53,1 %53,1 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)3,39 per 10 0003,39 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 242 m2 148 m−42 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)725 m3 499 m−79 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)483 m767 m−37 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)583 m991 m−41 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)95 %87 %+10 %
Trygghet · 75/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorVennesla SørSnitt VenneslaAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)82,3 %82,3 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)49,6 per 100049,6 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)8,6 per 10008,6 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)14,4 per 100014,4 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)5,3 per 10005,3 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker2 ulykker−16 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+74 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorVennesla SørSnitt VenneslaAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 030 000 kr1 030 000 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,6 %12,6 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)75,3 %75,3 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)66,8 %66,8 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,5 %7,5 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)85,8 %85,8 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,9 %6,9 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)16,1 %16,1 %lik i kommunen
Natur og tur · 74/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorVennesla SørSnitt VenneslaAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)330 m515 m−36 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)21,3 km14,2 km+50 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)7,3 km14,5 km−50 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)5 998 m6 258 m−4 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)34 m69 m−50 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)283 m416 m−32 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)896 m1 664 m−46 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stklik i kommunen
Miljø og risiko · 72/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorVennesla SørSnitt VenneslaAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)29 % av rute15 % av rute+98 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)17 % av rute8 % av rute+115 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)4,3 µg/m³4,3 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 480 mm/år1 512 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,6 °C16,3 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)0,5 °C0,2 °C+232 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)7,8 °C7,5 °C+5 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)18 % av rute20 % av rute−7 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)37 % av rute17 % av rute+111 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)3,32 1–43,59 1–4−7 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)6 % av rute2 % av rute+146 %

Spørsmål og svar om Vennesla Sør

Hvor mange bor i Vennesla Sør?

2 259 innbyggere, fordelt på 68 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Vennesla 15 568.

Hva koster bolig i Vennesla Sør?

Rundt 22 161 kr/m² for alle boligtyper, mot 23 823 kr/m² i snitt for Vennesla.

Hvilken skole hører Vennesla Sør til?

Barneskole Kvarstein skole; ungdomsskole Vennesla ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.