← Flyttekart
Flyttekart › Verdal › Øvre Verdal

Bo i Øvre Verdal · Verdal

Øvre Verdal er et område i Verdal med 1 583 innbyggere fordelt på 330 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 15 354 kr/m², 26 % under snittet i Verdal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Øvre Verdal nr. 5 av 6 områder i Verdal. Sterkest står trygghet (100/100), svakest reise og kollektiv (40/100). Nærmeste barneskole er Vuku barne- og ungdomsskole (anslått etter avstand).

55poeng av 100, standardvekter
nr. 5av 6 områder i Verdal
15 354kr/m², alle boliger
1 583innbyggere
Åpne Øvre Verdal i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Øvre Verdal og nabolagene rundt
Kartet: Øvre Verdal og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Verdal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Verdal
Standardvekter55 / 100nr. 5 av 6
Barnefamilie52 / 100nr. 6 av 6
Pendler52 / 100nr. 6 av 6
Naturelsker56 / 100nr. 6 av 6
Førstegangskjøper56 / 100nr. 3 av 6
Balansert61 / 100nr. 5 av 6

Skoler

BarneskoleVuku barne- og ungdomsskole (38/100, nr. 5 av 5)
UngdomsskoleVuku barne- og ungdomsskole (57/100, nr. 1 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Verdal videregående skole (23/100, nr. 5 av 5)
Levanger videregående skole (84/100, nr. 1 av 5)
Inderøy videregående skole (56/100, nr. 3 av 5)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Verdal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 48/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorØvre VerdalSnitt VerdalAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-4,1 poeng-1,4 poeng−193 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,3 poeng-1,3 poeng+123 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)45,0 skalapoeng48,0 skalapoeng−6 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,004,03≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,374,38≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,753,86≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,443,51≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,703,90−5 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)16,5 elever/lærer14,7 elever/lærer+13 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)12,6 elever/lærer18,2 elever/lærer−31 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,7 %99,9 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)273 elever261 elever+5 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,8 skalapoeng47,6 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,8 skalapoeng50,5 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)41,6 poeng41,5 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,874,02−4 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,854,06−5 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,713,73≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,033,27−7 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,573,75−5 %
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)20,4 %17,2 %+19 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)16,7 elever/lærer19,4 elever/lærer−14 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,7 %99,8 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)273 elever397 elever−31 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,35 karakter3,40 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)89,9 %89,6 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,0 %3,0 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,244,28≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,204,18≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,86≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,663,66≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,963,96≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)7,3 %6,2 %+18 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)14 168 m3 761 m+277 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)510 elever444 elever+15 %
Boligpriser · 63/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorØvre VerdalSnitt VerdalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)15 354 kr/m²20 723 kr/m²−26 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)30 103 kr/m²30 029 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)15 510 kr/m²20 324 kr/m²−24 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)17,4 %17,4 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)143 salg/år143 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)16 871 kr/år16 871 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)3 434 kr/år3 434 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 40/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorØvre VerdalSnitt VerdalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)12 900 m2 633 m+390 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)16 346 m3 731 m+338 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5 linjer18 linjer−71 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2,3 avg/time9,6 avg/time−76 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)16 192 m3 693 m+338 %
Familie og trivsel · 49/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorØvre VerdalSnitt VerdalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)14,9 %15,9 %−6 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk1 stk−87 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,404,56−3 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)6,0 barn/ansatt5,7 barn/ansatt+5 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)53,0 %46,5 %+14 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)79,4 %79,4 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)64,7 %64,7 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)24,7 %24,7 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)47,5 %47,5 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)1,45 per 10 0001,45 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)10 842 m2 438 m+345 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)12 685 m2 776 m+357 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 242 m828 m+171 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)5 642 m2 300 m+145 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)93 %81 %+14 %
Trygghet · 100/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorØvre VerdalSnitt VerdalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)85,1 %85,1 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)50,2 per 100050,2 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)5,9 per 10005,9 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)12,3 per 100012,3 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)5,4 per 10005,4 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker2 ulykker−99 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorØvre VerdalSnitt VerdalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 086 000 kr1 086 000 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)10,3 %10,3 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)78,7 %78,7 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)66,6 %66,6 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)6,5 %6,5 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,40 P90/P102,40 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)85,8 %85,8 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,1 %6,1 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)19,1 %19,1 %lik i kommunen
Natur og tur · 49/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorØvre VerdalSnitt VerdalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)904 m341 m+165 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)4,5 km16,2 km−72 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1,9 km2,0 km−7 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)996 m278 m+258 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)58 m154 m−62 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)432 m626 m−31 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)21 031 m12 642 m+66 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk+870 %
Miljø og risiko · 79/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorØvre VerdalSnitt VerdalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)9 % av rute16 % av rute−41 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute4 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,9 µg/m³2,9 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 025 mm/år884 mm/år+16 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)15,0 °C14,7 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-2,4 °C-2,4 °C≈ snittet
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,1 °C5,1 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)31 % av rute35 % av rute−13 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)10 % av rute2 % av rute+369 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,75 1–42,48 1–4−29 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)5 % av rute3 % av rute+47 %

Spørsmål og svar om Øvre Verdal

Hvor mange bor i Øvre Verdal?

1 583 innbyggere, fordelt på 330 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Verdal 15 359.

Hva koster bolig i Øvre Verdal?

Rundt 15 354 kr/m² for alle boligtyper, mot 20 723 kr/m² i snitt for Verdal.

Hvilken skole hører Øvre Verdal til?

Barneskole Vuku barne- og ungdomsskole; ungdomsskole Vuku barne- og ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.