← Flyttekart
Flyttekart › Arendal › Øyestad Øvre

Bo i Øyestad Øvre · Arendal

Øyestad Øvre er et område i Arendal med 2 482 innbyggere fordelt på 277 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 24 189 kr/m², 11 % under snittet i Arendal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Øyestad Øvre nr. 9 av 13 områder i Arendal. Sterkest står trygghet (98/100), svakest reise og kollektiv (52/100). Nærmeste barneskole er Rykene oppvekstsenter avd skole (anslått etter avstand).

62poeng av 100, standardvekter
nr. 9av 13 områder i Arendal
24 189kr/m², alle boliger
2 482innbyggere
Åpne Øyestad Øvre i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Øyestad Øvre og nabolagene rundt
Kartet: Øyestad Øvre og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Arendal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Arendal
Standardvekter62 / 100nr. 9 av 13
Barnefamilie61 / 100nr. 9 av 13
Pendler59 / 100nr. 11 av 13
Naturelsker61 / 100nr. 12 av 13
Førstegangskjøper62 / 100nr. 8 av 13
Balansert65 / 100nr. 8 av 13

Skoler

BarneskoleRykene oppvekstsenter avd skole (58/100, nr. 10 av 15)
Lunderød skole og ressurssenter
Myra skole (61/100, nr. 7 av 15)
UngdomsskoleAsdal skole (39/100, nr. 6 av 8)
Lunderød skole og ressurssenter
Nedenes skole (52/100, nr. 3 av 8)
Videregående (nærmeste tre)Drottningborg Vgs AS (100/100, nr. 1 av 6)
Sam Eyde videregående skole (21/100, nr. 5 av 6)
Arendal videregående skole avd Tyholmen (63/100, nr. 3 av 6)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Arendal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 62/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorØyestad ØvreSnitt ArendalAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)0,9 poeng-1,1 poeng+179 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-2,5 poeng0,8 poeng−404 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,4 skalapoeng48,1 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,14≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,484,36≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,833,84≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,723,61+3 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,023,91≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)13,0 %22,0 %−41 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)11,9 elever/lærer13,9 elever/lærer−14 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,2 elever/lærer17,3 elever/lærer−12 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,9 %98,7 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)171 elever338 elever−49 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)46,9 skalapoeng49,1 skalapoeng−4 %
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,8 skalapoeng52,5 skalapoeng−3 %
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)41,6 poeng41,3 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,004,05≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,043,97≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,763,79≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,233,28≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,753,71≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)13,5 %14,2 %−5 %
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,2 elever/lærer17,0 elever/lærer−10 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,7 %98,8 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)394 elever427 elever−8 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,48 karakter3,45 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)89,7 %89,8 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,0 %2,7 %+10 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,274,24≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,154,13≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,893,90≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,553,56≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,124,10≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,5 %4,9 %−6 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)6 603 m3 670 m+80 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)699 elever782 elever−11 %
Boligpriser · 66/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorØyestad ØvreSnitt ArendalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)24 189 kr/m²27 276 kr/m²−11 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)34 262 kr/m²34 231 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)21 961 kr/m²24 129 kr/m²−9 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)33,7 %33,7 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)598 salg/år598 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)15 115 kr/år15 115 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)5 751 kr/år5 751 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 52/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorØyestad ØvreSnitt ArendalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2 076 m890 m+133 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4 073 m3 379 m+21 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)12 linjer20 linjer−42 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)9,3 avg/time45,0 avg/time−79 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)4 374 m2 395 m+83 %
Familie og trivsel · 52/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorØyestad ØvreSnitt ArendalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)17,0 %15,6 %+9 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)1 stk2 stk−57 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,354,67−7 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,6 barn/ansatt5,8 barn/ansatt−3 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)43,7 %46,1 %−5 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)79,6 %79,6 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)65,4 %65,4 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)24,0 %24,0 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)48,1 %48,1 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)5,17 per 10 0005,17 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 287 m900 m+154 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)4 578 m1 479 m+209 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 414 m529 m+167 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 165 m947 m+129 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)100 %88 %+13 %
Trygghet · 98/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorØyestad ØvreSnitt ArendalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)82,6 %82,6 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)62,5 per 100062,5 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)9,3 per 10009,3 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)18,5 per 100018,5 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)7,7 per 10007,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker2 ulykker−83 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorØyestad ØvreSnitt ArendalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 072 000 kr1 072 000 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)12,1 %12,1 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)79,9 %79,9 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)62,6 %62,6 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)9,1 %9,1 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,60 P90/P102,60 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)86,1 %86,1 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)6,4 %6,4 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)20,6 %20,6 %lik i kommunen
Natur og tur · 53/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorØyestad ØvreSnitt ArendalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)928 m621 m+49 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,3 km7,4 km−56 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)2,7 km6,6 km−59 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)388 m134 m+191 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)21 m51 m−60 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)528 m343 m+54 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)4 417 m1 341 m+229 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stklik i kommunen
Miljø og risiko · 70/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorØyestad ØvreSnitt ArendalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)12 % av rute17 % av rute−28 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)4,5 µg/m³4,5 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 339 mm/år1 205 mm/år+11 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)16,6 °C16,6 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)0,1 °C0,5 °C−84 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)7,6 °C7,7 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)21 % av rute9 % av rute+146 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)3 % av rute2 % av rute+61 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,84 1–42,13 1–4−14 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)4 % av rute1 % av rute+709 %

Spørsmål og svar om Øyestad Øvre

Hvor mange bor i Øyestad Øvre?

2 482 innbyggere, fordelt på 277 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Arendal 46 584.

Hva koster bolig i Øyestad Øvre?

Rundt 24 189 kr/m² for alle boligtyper, mot 27 276 kr/m² i snitt for Arendal.

Hvilken skole hører Øyestad Øvre til?

Barneskole Rykene oppvekstsenter avd skole; ungdomsskole Asdal skole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.