← Flyttekart
Flyttekart › Inderøy › Inderøy Vest

Bo i Inderøy Vest · Inderøy

Inderøy Vest er et område i Inderøy med 1 309 innbyggere fordelt på 222 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 16 371 kr/m², 12 % under snittet i Inderøy (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Inderøy Vest nr. 3 av 5 områder i Inderøy. Sterkest står trygghet (98/100), svakest skolekvalitet (43/100). Nærmeste barneskole er Oppvekstsenter Vest skole (anslått etter avstand).

56poeng av 100, standardvekter
nr. 3av 5 områder i Inderøy
16 371kr/m², alle boliger
1 309innbyggere
Åpne Inderøy Vest i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Inderøy Vest og nabolagene rundt
Kartet: Inderøy Vest og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Inderøy. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Inderøy
Standardvekter56 / 100nr. 3 av 5
Barnefamilie54 / 100nr. 3 av 5
Pendler57 / 100nr. 4 av 5
Naturelsker60 / 100nr. 2 av 5
Førstegangskjøper59 / 100nr. 4 av 5
Balansert64 / 100nr. 3 av 5

Skoler

BarneskoleOppvekstsenter Vest skole (43/100, nr. 3 av 4)
Sakshaug skole (54/100, nr. 2 av 4)
UngdomsskoleInderøy ungdomsskole (45/100, nr. 1 av 1)
Mosvik skole
Videregående (nærmeste tre)Inderøy videregående skole (54/100, nr. 3 av 6)
Mære landbruksskole (18/100, nr. 5 av 6)
Levanger videregående skole (85/100, nr. 1 av 6)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Inderøy. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 43/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorInderøy VestSnitt InderøyAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,0 poeng-1,2 poeng+97 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-2,0 poeng-2,0 poeng−3 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,1 skalapoeng48,8 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,944,08−3 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,174,34−4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,693,77≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,383,54−4 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,693,92−6 %
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)24,2 %24,2 %lik i kommunen
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)13,3 elever/lærer12,9 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,8 elever/lærer13,3 elever/lærer+19 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,2 %98,0 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)158 elever154 elever≈ snittet
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)45,8 skalapoeng45,8 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,2 skalapoeng50,2 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)40,2 poeng40,2 poenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,953,95lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,863,86lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,733,73lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,213,21lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,633,63lik i kommunen
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)16,8 %16,8 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,2 elever/lærer15,7 elever/lærer−3 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,5 %99,5 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)247 elever247 eleverlik i kommunen
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,35 karakter3,29 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)89,9 %89,7 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,0 %3,1 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,314,32≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,134,14≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,803,81≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,653,65≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,91≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)6,1 %6,3 %−4 %
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)6 616 m5 112 m+29 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)355 elever336 elever+6 %
Boligpriser · 60/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorInderøy VestSnitt InderøyAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)16 371 kr/m²18 581 kr/m²−12 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)27 653 kr/m²26 893 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)16 803 kr/m²18 860 kr/m²−11 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)21,0 %21,0 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)62 salg/år62 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)19 400 kr/år19 400 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)3 989 kr/år3 989 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 50/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorInderøy VestSnitt InderøyAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)6 767 m5 043 m+34 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)12 105 m7 654 m+58 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)8 linjer11 linjer−29 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4,2 avg/time5,6 avg/time−25 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)15 691 m12 796 m+23 %
Familie og trivsel · 58/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorInderøy VestSnitt InderøyAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)18,4 %16,7 %+10 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk1 stk−84 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,4 barn/ansatt5,3 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)50,3 %41,3 %+22 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)75,3 %75,3 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)63,5 %63,5 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)26,8 %26,8 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)41,8 %41,8 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)1,66 per 10 0001,66 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 232 m3 588 m−10 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)5 011 m2 656 m+89 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 427 m1 378 m+4 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 819 m2 058 m+86 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)99 %89 %+11 %
Trygghet · 98/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorInderøy VestSnitt InderøyAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)88,2 %88,2 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)23,7 per 100023,7 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)3,2 per 10003,2 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)3,4 per 10003,4 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)1,9 per 10001,9 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−63 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorInderøy VestSnitt InderøyAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 100 700 kr1 100 700 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)9,9 %9,9 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,4 %84,4 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)69,1 %69,1 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,2 %7,2 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)85,8 %85,8 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)4,8 %4,8 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)16,1 %16,1 %lik i kommunen
Natur og tur · 61/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorInderøy VestSnitt InderøyAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)596 m667 m−11 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)8,1 km7,0 km+15 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)15,0 km12,5 km+20 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)312 m262 m+19 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)51 m106 m−52 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)933 m624 m+49 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)8 536 m8 552 m≈ snittet
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−100 %
Miljø og risiko · 73/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorInderøy VestSnitt InderøyAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)8 % av rute11 % av rute−25 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute1 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,4 µg/m³2,4 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 065 mm/år987 mm/år+8 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)14,8 °C14,9 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-2,5 °C-2,4 °C−5 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,1 °C5,2 °C≈ snittet
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)6 % av rute6 % av rute+8 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)3 % av rute3 % av rute−18 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,54 1–42,31 1–4+10 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)1 % av rute3 % av rute−65 %

Spørsmål og svar om Inderøy Vest

Hvor mange bor i Inderøy Vest?

1 309 innbyggere, fordelt på 222 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Inderøy 7 027.

Hva koster bolig i Inderøy Vest?

Rundt 16 371 kr/m² for alle boligtyper, mot 18 581 kr/m² i snitt for Inderøy.

Hvilken skole hører Inderøy Vest til?

Barneskole Oppvekstsenter Vest skole; ungdomsskole Inderøy ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.