Nordre Ål er et område i Lillehammer med 10 052 innbyggere fordelt på 179 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 41 360 kr/m², 9 % over snittet i Lillehammer (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Nordre Ål nr. 6 av 7 områder i Lillehammer. Sterkest står reise og kollektiv (85/100), svakest boligpriser (14/100). Nærmeste barneskole er Nordre Ål skole (anslått etter avstand).
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Lillehammer. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Lillehammer |
|---|---|---|
| Standardvekter | 59 / 100 | nr. 6 av 7 |
| Barnefamilie | 61 / 100 | nr. 3 av 7 |
| Pendler | 63 / 100 | nr. 5 av 7 |
| Naturelsker | 62 / 100 | nr. 5 av 7 |
| Førstegangskjøper | 50 / 100 | nr. 7 av 7 |
| Balansert | 63 / 100 | nr. 6 av 7 |
| Barneskole | Nordre Ål skole (73/100, nr. 3 av 6) Lillehammer læringssenter Røyslimoen skole (68/100, nr. 4 av 6) |
| Ungdomsskole | Smestad ungdomsskole (76/100, nr. 1 av 2) Lillehammer læringssenter |
| Videregående (nærmeste tre) | Norges Toppidrettsgymnas Lillehammer AS (67/100, nr. 3 av 5) Create - Lillehammer Kreative videregående skole AS (100/100, nr. 1 av 5) Lillehammer videregående skole avd Nord (3/100, nr. 5 av 5) |
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Lillehammer. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
| Indikator | Nordre Ål | Snitt Lillehammer | Avvik |
|---|---|---|---|
| Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,4 poeng | -0,2 poeng | +285 % |
| Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025) | 0,5 poeng | -0,0 poeng | +1 366 % |
| Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 51,0 skalapoeng | 50,0 skalapoeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,07 | 4,11 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,29 | 4,34 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,93 | 3,91 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,58 | 3,59 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,84 | 3,88 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 16,5 % | 18,2 % | −9 % |
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 14,3 elever/lærer | 13,1 elever/lærer | +9 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 39,7 elever/lærer | 40,2 elever/lærer | ≈ snittet |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 97,5 % | 97,9 % | ≈ snittet |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 437 elever | 280 elever | +56 % |
| Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 49,8 skalapoeng | 49,7 skalapoeng | ≈ snittet |
| Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 54,0 skalapoeng | 53,9 skalapoeng | ≈ snittet |
| GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 42,4 poeng | 42,2 poeng | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,93 | 3,97 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,94 | 3,92 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,81 | 3,81 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,30 | 3,30 | lik i kommunen |
| Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,77 | 3,72 | ≈ snittet |
| Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 17,8 % | 13,6 % | +31 % |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 189,7 elever/lærer | 134,9 elever/lærer | +41 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 96,5 % | 96,9 % | ≈ snittet |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 192 elever | 265 elever | −28 % |
| Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 3,52 karakter | 3,58 karakter | ≈ snittet |
| Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 93,7 % | 94,0 % | ≈ snittet |
| Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025) | 1,3 % | 1,0 % | +30 % |
| Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,30 | 4,28 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,27 | 4,24 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,01 | 4,01 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,69 | 3,65 | ≈ snittet |
| Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 3,98 | 3,99 | ≈ snittet |
| Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026) | 4,6 % | 4,2 % | +9 % |
| Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 820 m | 1 983 m | −59 % |
| Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26) | 327 elever | 339 elever | −3 % |
| Indikator | Nordre Ål | Snitt Lillehammer | Avvik |
|---|---|---|---|
| Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 41 360 kr/m² | 37 895 kr/m² | +9 % |
| Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 51 077 kr/m² | 48 839 kr/m² | +5 % |
| Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025) | 33 236 kr/m² | 31 047 kr/m² | +7 % |
| Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 11,1 % | 11,1 % | lik i kommunen |
| Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025) | 397 salg/år | 397 salg/år | lik i kommunen |
| Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026) | 16 420 kr/år | 16 420 kr/år | lik i kommunen |
| Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026) | 5 217 kr/år | 5 217 kr/år | lik i kommunen |
| Indikator | Nordre Ål | Snitt Lillehammer | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 388 m | 560 m | −31 % |
| Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 1 792 m | 2 647 m | −32 % |
| Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 49 linjer | 37 linjer | +33 % |
| Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026) | 76,6 avg/time | 59,0 avg/time | +30 % |
| Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025) | 1 131 m | 2 127 m | −47 % |
| Indikator | Nordre Ål | Snitt Lillehammer | Avvik |
|---|---|---|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 13,9 % | 15,0 % | −7 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 4 stk | 3 stk | +61 % |
| Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 4,62 | 4,75 | ≈ snittet |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 5,9 barn/ansatt | 5,9 barn/ansatt | ≈ snittet |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 40,4 % | 43,7 % | −8 % |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 80,3 % | 80,3 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 67,8 % | 67,8 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 22,2 % | 22,2 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 48,7 % | 48,7 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 3,00 per 10 000 | 3,00 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 295 m | 369 m | −20 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 510 m | 955 m | −47 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 281 m | 329 m | −15 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 569 m | 891 m | −36 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 71 % | 77 % | −7 % |
| Indikator | Nordre Ål | Snitt Lillehammer | Avvik |
|---|---|---|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 88,7 % | 88,7 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 38,8 per 1000 | 38,8 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 5,3 per 1000 | 5,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 12,5 per 1000 | 12,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 3,5 per 1000 | 3,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 4 ulykker | 3 ulykker | +45 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 1 ulykker | 1 ulykker | +44 % |
| Indikator | Nordre Ål | Snitt Lillehammer | Avvik |
|---|---|---|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 137 200 kr | 1 137 200 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 11,4 % | 11,4 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 84,1 % | 84,1 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 69,8 % | 69,8 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 9,2 % | 9,2 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,70 P90/P10 | 2,70 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 78,4 % | 78,4 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 10,1 % | 10,1 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 15,7 % | 15,7 % | lik i kommunen |
| Indikator | Nordre Ål | Snitt Lillehammer | Avvik |
|---|---|---|---|
| Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 326 m | 497 m | −34 % |
| Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 15,7 km | 16,1 km | ≈ snittet |
| Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026) | 25,6 km | 23,7 km | +8 % |
| Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026) | 135 m | 130 m | +4 % |
| Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 406 m | 263 m | +55 % |
| Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 066 m | 996 m | +7 % |
| Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 270 m | 1 920 m | −34 % |
| Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 1 stk | 1 stk | +4 % |
10 052 innbyggere, fordelt på 179 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Lillehammer 28 968.
Rundt 41 360 kr/m² for alle boligtyper, mot 37 895 kr/m² i snitt for Lillehammer.
Barneskole Nordre Ål skole; ungdomsskole Smestad ungdomsskole (anslått etter avstand).
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.
Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.