← Flyttekart
Flyttekart › Melhus › Kvål

Bo i Kvål · Melhus

Kvål er et område i Melhus med 1 387 innbyggere fordelt på 139 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 32 232 kr/m², 5 % under snittet i Melhus (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Kvål nr. 6 av 7 områder i Melhus. Sterkest står trygghet (83/100), svakest skolekvalitet (39/100). Nærmeste barneskole er Rosmælen skole (anslått etter avstand).

56poeng av 100, standardvekter
nr. 6av 7 områder i Melhus
32 232kr/m², alle boliger
1 387innbyggere
Åpne Kvål i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Kvål og nabolagene rundt
Kartet: Kvål og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Melhus. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Melhus
Standardvekter56 / 100nr. 6 av 7
Barnefamilie55 / 100nr. 7 av 7
Pendler61 / 100nr. 5 av 7
Naturelsker60 / 100nr. 4 av 7
Førstegangskjøper57 / 100nr. 5 av 7
Balansert63 / 100nr. 6 av 7

Skoler

BarneskoleRosmælen skole (52/100, nr. 5 av 8)
Flå skole (60/100, nr. 2 av 8)
Brekkåsen skole (61/100, nr. 1 av 8)
UngdomsskoleLundamo ungdomsskole (33/100, nr. 2 av 2)
Eid skole (68/100, nr. 1 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Øya videregående skole (5/100, nr. 7 av 7)
Melhus videregående skole (84/100, nr. 3 av 7)
Skjetlein videregående skole (20/100, nr. 5 av 7)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Melhus. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 39/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorKvålSnitt MelhusAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)2,6 poeng-0,4 poeng+713 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-3,2 poeng-1,7 poeng−87 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)52,8 skalapoeng49,0 skalapoeng+8 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,244,13≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,434,38≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,86≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,733,66≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,193,86+8 %
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)53,5 %22,6 %+136 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)12,5 elever/lærer14,4 elever/lærer−13 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,8 elever/lærer18,1 elever/lærer−18 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)80,4 %97,2 %−17 %
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)126 elever212 elever−41 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)46,3 skalapoeng47,0 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)50,4 skalapoeng51,0 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)40,0 poeng41,0 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,164,13≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,154,14≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,843,83≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,453,39≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,793,72≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)10,8 %10,8 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)19,4 elever/lærer17,9 elever/lærer+8 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)91,1 %94,1 %−3 %
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)213 elever193 elever+10 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,24 karakter3,27 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)86,7 %87,5 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)4,7 %4,3 %+9 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,23≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,124,13≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,83≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,623,64≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,92≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)6,5 %6,4 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)1 853 m4 756 m−61 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)330 elever339 elever≈ snittet
Boligpriser · 50/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorKvålSnitt MelhusAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)32 232 kr/m²33 872 kr/m²−5 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)49 147 kr/m²48 660 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)27 146 kr/m²27 500 kr/m²≈ snittet
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)22,1 %22,1 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)225 salg/år225 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)24 185 kr/år24 185 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)1 683 kr/år1 683 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 69/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorKvålSnitt MelhusAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 125 m1 566 m−28 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 277 m2 569 m−50 %
Avstand til T-bane/trikkiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)19 902 m19 573 m≈ snittet
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5 linjer8 linjer−37 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5,8 avg/time18,9 avg/time−69 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)6 795 m7 406 m−8 %
Familie og trivsel · 53/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorKvålSnitt MelhusAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)17,6 %17,5 %≈ snittet
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)1 stk1 stk−31 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,304,57−6 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,8 barn/ansatt5,7 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)45,7 %46,9 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)84,3 %84,3 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)65,5 %65,5 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)20,2 %20,2 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)50,6 %50,6 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)2,39 per 10 0002,39 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 809 m5 097 m−25 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)5 229 m3 104 m+68 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)958 m1 009 m−5 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 276 m1 946 m−34 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)98 %87 %+13 %
Trygghet · 83/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorKvålSnitt MelhusAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)83,1 %83,1 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)32,7 per 100032,7 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)4,6 per 10004,6 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)5,6 per 10005,6 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,6 per 10002,6 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)1 ulykker0 ulykker+17 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker+14 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorKvålSnitt MelhusAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 085 600 kr1 085 600 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)8,8 %8,8 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)79,8 %79,8 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)71,7 %71,7 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)6,7 %6,7 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,40 P90/P102,40 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,5 %84,5 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)7,0 %7,0 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)14,5 %14,5 %lik i kommunen
Natur og tur · 65/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorKvålSnitt MelhusAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)531 m715 m−26 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)8,2 km8,8 km−7 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)10,4 km8,3 km+25 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)177 m205 m−14 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)63 m76 m−17 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)641 m868 m−26 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 604 m6 711 m−46 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−100 %
Miljø og risiko · 78/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorKvålSnitt MelhusAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)10 % av rute20 % av rute−50 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)11 % av rute8 % av rute+42 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,6 µg/m³2,6 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)966 mm/år928 mm/år+4 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)15,1 °C14,9 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-1,0 °C-1,4 °C+31 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)6,1 °C5,7 °C+7 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)16 % av rute19 % av rute−12 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)21 % av rute16 % av rute+34 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,00 1–41,85 1–4−46 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)51 % av rute17 % av rute+201 %

Spørsmål og svar om Kvål

Hvor mange bor i Kvål?

1 387 innbyggere, fordelt på 139 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Melhus 17 780.

Hva koster bolig i Kvål?

Rundt 32 232 kr/m² for alle boligtyper, mot 33 872 kr/m² i snitt for Melhus.

Hvilken skole hører Kvål til?

Barneskole Rosmælen skole; ungdomsskole Lundamo ungdomsskole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.