← Flyttekart
Flyttekart › Melhus › Melhus Vest

Bo i Melhus Vest · Melhus

Melhus Vest er et område i Melhus med 4 554 innbyggere fordelt på 214 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 35 401 kr/m², 5 % over snittet i Melhus (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Melhus Vest nr. 2 av 7 områder i Melhus. Sterkest står trygghet (89/100), svakest boligpriser (38/100). Nærmeste barneskole er Gimse skole (anslått etter avstand).

60poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 7 områder i Melhus
35 401kr/m², alle boliger
4 554innbyggere
Åpne Melhus Vest i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Melhus Vest og nabolagene rundt
Kartet: Melhus Vest og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Melhus. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Melhus
Standardvekter60 / 100nr. 2 av 7
Barnefamilie62 / 100nr. 1 av 7
Pendler64 / 100nr. 1 av 7
Naturelsker61 / 100nr. 2 av 7
Førstegangskjøper57 / 100nr. 6 av 7
Balansert67 / 100nr. 1 av 7

Skoler

BarneskoleGimse skole (54/100, nr. 4 av 8)
Brekkåsen skole (61/100, nr. 1 av 8)
UngdomsskoleEid skole (68/100, nr. 1 av 2)
Lundamo ungdomsskole (33/100, nr. 2 av 2)
Videregående (nærmeste tre)Melhus videregående skole (84/100, nr. 3 av 7)
Skjetlein videregående skole (20/100, nr. 5 av 7)
Øya videregående skole (5/100, nr. 7 av 7)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Melhus. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 52/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorMelhus VestSnitt MelhusAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,5 poeng-0,4 poeng−14 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,9 poeng-1,7 poeng−8 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)49,3 skalapoeng49,0 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,214,13≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,504,38≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,923,86≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,773,66+3 %
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,023,86+4 %
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)18,0 %22,6 %−21 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,9 elever/lærer14,4 elever/lærer+4 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,9 elever/lærer18,1 elever/lærer+4 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)98,9 %97,2 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)263 elever212 elever+24 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,1 skalapoeng47,0 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)52,0 skalapoeng51,0 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)42,9 poeng41,0 poeng+4 %
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,074,13≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,134,14≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,83≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,303,39≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,603,72−3 %
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)10,8 %10,8 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,5 elever/lærer17,9 elever/lærer−14 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,2 %94,1 %+5 %
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)158 elever193 elever−18 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,25 karakter3,27 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)86,9 %87,5 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)4,6 %4,3 %+7 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,23≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,124,13≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,823,83≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,623,64≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,92≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)6,3 %6,4 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)1 751 m4 756 m−63 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)349 elever339 elever≈ snittet
Boligpriser · 38/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorMelhus VestSnitt MelhusAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)35 401 kr/m²33 872 kr/m²+5 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)49 181 kr/m²48 660 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)29 396 kr/m²27 500 kr/m²+7 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)22,1 %22,1 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)225 salg/år225 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)24 185 kr/år24 185 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)1 683 kr/år1 683 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 78/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorMelhus VestSnitt MelhusAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)695 m1 566 m−56 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)2 212 m2 569 m−14 %
Avstand til T-bane/trikkiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)13 888 m19 573 m−29 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)7 linjer8 linjer−15 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)25,7 avg/time18,9 avg/time+36 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)1 997 m7 406 m−73 %
Familie og trivsel · 70/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorMelhus VestSnitt MelhusAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)19,8 %17,5 %+13 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)2 stk1 stk+82 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,624,57≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,8 barn/ansatt5,7 barn/ansatt≈ snittet
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)45,8 %46,9 %≈ snittet
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)84,3 %84,3 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)65,5 %65,5 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)20,2 %20,2 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)50,6 %50,6 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,0 %0,0 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)2,39 per 10 0002,39 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 061 m5 097 m−40 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)890 m3 104 m−71 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)796 m1 009 m−21 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)1 834 m1 946 m−6 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)93 %87 %+7 %
Trygghet · 89/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorMelhus VestSnitt MelhusAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)83,1 %83,1 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)32,7 per 100032,7 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)4,6 per 10004,6 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)5,6 per 10005,6 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,6 per 10002,6 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker≈ snittet
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−69 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorMelhus VestSnitt MelhusAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 085 600 kr1 085 600 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)8,8 %8,8 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)79,8 %79,8 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)71,7 %71,7 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)6,7 %6,7 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,40 P90/P102,40 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)84,5 %84,5 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)7,0 %7,0 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)14,5 %14,5 %lik i kommunen
Natur og tur · 59/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorMelhus VestSnitt MelhusAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 037 m715 m+45 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)6,1 km8,8 km−31 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)6,5 km8,3 km−21 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)160 m205 m−22 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)48 m76 m−37 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)960 m868 m+11 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 560 m6 711 m−62 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−100 %
Miljø og risiko · 84/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorMelhus VestSnitt MelhusAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)17 % av rute20 % av rute−17 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute8 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,6 µg/m³2,6 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)934 mm/år928 mm/år≈ snittet
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)14,9 °C14,9 °C≈ snittet
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-1,0 °C-1,4 °C+29 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,9 °C5,7 °C+4 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)18 % av rute19 % av rute−5 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)7 % av rute16 % av rute−56 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)1,00 1–41,85 1–4−46 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)1 % av rute17 % av rute−97 %

Spørsmål og svar om Melhus Vest

Hvor mange bor i Melhus Vest?

4 554 innbyggere, fordelt på 214 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Melhus 17 780.

Hva koster bolig i Melhus Vest?

Rundt 35 401 kr/m² for alle boligtyper, mot 33 872 kr/m² i snitt for Melhus.

Hvilken skole hører Melhus Vest til?

Barneskole Gimse skole; ungdomsskole Eid skole (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.