Bo i Porsanger Østside · Porsanger
Porsanger Østside er et område i Porsanger med 221 innbyggere fordelt på 83 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 10 495 kr/m², 44 % under snittet i Porsanger (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Porsanger Østside nr. 1 av 3 områder i Porsanger. Sterkest står trygghet (100/100), svakest reise og kollektiv (2/100). Nærmeste barneskole er Billefjord Sjøsamiske oppvekstsenter Avdeling skole (anslått etter avstand).
57poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 3 områder i Porsanger
10 495kr/m², alle boliger
221innbyggere
Åpne Porsanger Østside i hele Flyttekart →Poeng etter profil
Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Porsanger. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.
| Profil | Poeng | Rang i Porsanger |
|---|
| Standardvekter | 57 / 100 | nr. 1 av 3 |
| Barnefamilie | 51 / 100 | nr. 2 av 3 |
| Pendler | 45 / 100 | nr. 1 av 3 |
| Naturelsker | 60 / 100 | nr. 1 av 3 |
| Førstegangskjøper | 63 / 100 | nr. 1 av 3 |
| Balansert | 61 / 100 | nr. 1 av 3 |
Skoler
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.
Tallene bak
Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Porsanger. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.
Skolekvalitet · 80/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
| Indikator | Porsanger Østside | Snitt Porsanger | Avvik |
|---|
| Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 6,6 elever/lærer | 11,2 elever/lærer | −41 % |
| Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 12,9 elever/lærer | 12,1 elever/lærer | +7 % |
| Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 100,0 % | 95,7 % | +4 % |
| Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 34 elever | 199 elever | −83 % |
| Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 8,8 elever/lærer | 12,8 elever/lærer | −31 % |
| Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026) | 100,0 % | 90,1 % | +11 % |
| Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026) | 34 elever | 92 elever | −63 % |
Boligpriser · 93/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
Reise og kollektiv · 2/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
Familie og trivsel · 39/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
| Indikator | Porsanger Østside | Snitt Porsanger | Avvik |
|---|
| Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025) | 6,4 % | 12,5 % | −49 % |
| Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026) | 0 stk | 1 stk | −63 % |
| Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 2,8 barn/ansatt | 4,7 barn/ansatt | −40 % |
| Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025) | 0,0 % | 42,1 % | −100 % |
| Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 83,2 % | 83,2 % | lik i kommunen |
| Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 57,0 % | 57,0 % | lik i kommunen |
| Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 29,1 % | 29,1 % | lik i kommunen |
| Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 52,8 % | 52,8 % | lik i kommunen |
| Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 0,0 % | 0,0 % | lik i kommunen |
| Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025) | 2,64 per 10 000 | 2,64 per 10 000 | lik i kommunen |
| Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 38 595 m | 6 833 m | +465 % |
| Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 38 519 m | 6 681 m | +477 % |
| Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 4 119 m | 1 596 m | +158 % |
| Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026) | 4 068 m | 2 540 m | +60 % |
| Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026) | 100 % | 94 % | +7 % |
Trygghet · 100/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
| Indikator | Porsanger Østside | Snitt Porsanger | Avvik |
|---|
| Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025) | 84,0 % | 84,0 % | lik i kommunen |
| Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 64,1 per 1000 | 64,1 per 1000 | lik i kommunen |
| Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025) | 11,3 per 1000 | 11,3 per 1000 | lik i kommunen |
| Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 9,5 per 1000 | 9,5 per 1000 | lik i kommunen |
| Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025) | 6,4 per 1000 | 6,4 per 1000 | lik i kommunen |
| Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | −100 % |
| Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025) | 0 ulykker | 0 ulykker | lik i kommunen |
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
| Indikator | Porsanger Østside | Snitt Porsanger | Avvik |
|---|
| Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024) | 1 106 800 kr | 1 106 800 kr | lik i kommunen |
| Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024) | 8,0 % | 8,0 % | lik i kommunen |
| Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 74,8 % | 74,8 % | lik i kommunen |
| Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 66,2 % | 66,2 % | lik i kommunen |
| Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024) | 8,1 % | 8,1 % | lik i kommunen |
| Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 2,50 P90/P10 | 2,50 P90/P10 | lik i kommunen |
| Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 80,4 % | 80,4 % | lik i kommunen |
| Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024) | 8,9 % | 8,9 % | lik i kommunen |
| Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022) | 20,9 % | 20,9 % | lik i kommunen |
Natur og tur · 54/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
Miljø og risiko · 72/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
| Indikator | Porsanger Østside | Snitt Porsanger | Avvik |
|---|
| VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022) | 0 % av rute | 6 % av rute | −100 % |
| JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025) | 0 % av rute | 0 % av rute | lik i kommunen |
| Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024) | 2,0 µg/m³ | 2,0 µg/m³ | lik i kommunen |
| ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 564 mm/år | 434 mm/år | +30 % |
| JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 11,7 °C | 12,9 °C | −10 % |
| JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | -7,4 °C | -8,0 °C | +8 % |
| ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020) | 1,3 °C | 1,5 °C | −16 % |
| FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 32 % av rute | 28 % av rute | +13 % |
| SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 2 % av rute | 2 % av rute | +6 % |
| RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026) | 1,16 1–4 | 1,73 1–4 | −33 % |
| KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026) | 0 % av rute | 1 % av rute | −100 % |
Spørsmål og svar om Porsanger Østside
Hvor mange bor i Porsanger Østside?
221 innbyggere, fordelt på 83 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Porsanger 3 881.
Hva koster bolig i Porsanger Østside?
Rundt 10 495 kr/m² for alle boligtyper, mot 18 688 kr/m² i snitt for Porsanger.
Hvilken skole hører Porsanger Østside til?
Barneskole Billefjord Sjøsamiske oppvekstsenter Avdeling skole; ungdomsskole Billefjord Sjøsamiske oppvekstsenter Avdeling skole (anslått etter avstand).
Områder i nærheten
Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.